Coinbase, İrlanda’da Vasp Kaydını Güvence Altına Aldı

21 Aralık tarihli bir duyuruya göre, kripto para borsası Coinbase’e İrlanda Merkez Bankası tarafından sanal varlık hizmet sağlayıcısı (VASP) olarak hareket etme izni verildi. Şirketin ülkedeki operasyonları Crypto.com, Deloitte ve Citigroup’un eski bir çalışanı olan Cormac Dinan tarafından denetlenecek.

VASP kaydı kapsamında Coinbase Ireland, 2010 tarihli Ceza Adaleti (Kara Para Aklama ve Terörist Finansmanı) Yasasına tabi olacaktır.

İki Coinbase varlığı VASP kaydı kapsamındadır: Coinbase Europe Limited ve Coinbase Custody International Limited. İlki, Avrupalı ​​müşterilere kripto alım satım hizmetleri sunarken, Coinbase Custody International, bölgedeki kurumsal müşterilere kripto saklama hizmetleri sağlıyor.

Coinbase’de uluslararası ve iş geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı Nana Murugesan, onay hakkında yorum yaptı:

“İrlanda düzenleyici onayımız, İrlanda Merkez Bankası ile olan bağlılığımızı ve işbirliğimizi gösteriyor. Coinbase, endüstrinin düzenlenmesini kriptonun büyümesi için bir kolaylaştırıcı olarak görüyor ve yeniliği teşvik eden ve sektöre olan güveni güçlendiren bir ortam yaratacak net temel kurallar belirliyor.”

Yönetici ayrıca, Avrupa Birliği’nin Kripto Varlıklarındaki Piyasalar çerçevesindeki siyasi anlaşmasının dünya çapında kripto için en önemli düzenleyici çerçevelerden birini sağlamadaki önemini vurguladı. Coinbase’e göre, “birkaç büyük pazarda ek kayıtlar veya lisans başvuruları devam ediyor.”

İlgili: Mevzuat ve gizlilik endişeleri, SEC’in Coinbase’e yönelik tehdidinin izini sürüyor

2018’de Coinbase, Brexit’in AB ülkelerindeki işleri üzerindeki etkileriyle ilgili endişelerin ardından İrlanda’da faaliyet göstermeye başladı. O zamandan beri şirket, piyasa operasyonları, uyumluluk, siber güvenlik, hukuk ve müşteri deneyimi dahil olmak üzere çeşitli faaliyetlerde aktif olarak yer aldı. Coinbase, ülkedeki ilk lisansını 2019’da İrlanda merkez bankasının kendisine bir e-para lisansı vermesi ve AB ve Avrupa Ekonomik Bölgesi’ndeki müşterilerin pasaportunu güvence altına almasıyla aldı.

Coinbase, İrlanda’nın yanı sıra Birleşik Krallık ve Almanya’da özel merkezlere sahiptir; ikinci ülkede, Coinbase, temel bankacılık operasyonlarından bazılarının dış kaynak kullanımı nedeniyle inceleme altında. Eylül ayında şirket, Hollanda merkez bankası De Nederlandsche Bank’a tescil edildi ve kripto borsasının ülkede perakende ve kurumsal kripto ürünlerini sunmasına izin verdi.

Kripto ticaret platformu Gemini, Temmuz 2022’de İrlanda Merkez Bankası’na VASP olarak kaydolan alandaki ilk firma oldu.

Yorum yapın