Çinli Araştırmacılar 6G Kablosuz Ağ Üzerinden 100Gbps Veri Hızına Ulaştı – apk haber

Medyanın Salı günü bildirdiğine göre, Çinli araştırmacılardan oluşan bir ekip, 6G teknolojisinin ilk gerçek zamanlı kablosuz iletimi ile ultra yüksek hızlı iletişim sağladı.

South China Morning Post, China Aerospace Science and Industry Corporation Second Institute araştırma ekibinin terahertz yörüngesel açısal momentum iletişim teknolojisini kullandığını bildirdi.

Terahertz, elektromanyetik spektrumda 100 GHz ile 10 THz arasındaki bir frekans aralığını ifade eder.

Deneyde ekip, 110 GHz frekansında dört farklı ışın modeli oluşturmak için özel bir anten kullandı.

Bu modellerle, 10 GHz bant genişliğinde saniyede 100 gigabit hızında gerçek zamanlı kablosuz iletim sağlayarak bant genişliği kullanımının verimliliğini önemli ölçüde artırdılar.

Raporda, “Gelecekte bu teknoloji, ay ve Mars iniş araçları, uzay araçları ve uzay araçlarının kendi içlerinde yüksek hızlı iletişimi destekleyen kısa menzilli geniş bant iletim alanlarına da uygulanabilir.”

Daha yüksek frekansı nedeniyle, terahertz iletişimi daha fazla bilgi taşıyabilir ve daha hızlı veri aktarım hızlarına izin verir. 6G iletişimi, yüksek hızlı internet ve karmaşık askeri ortamlar gibi güvenli iletişimdeki potansiyeli nedeniyle büyük ilgi gördü.

6G mobil iletim teknolojisi, 5G’den 10-20 kat daha hızlıdır. Gelecekte, 6G kullanan en yüksek iletişim hızlarının saniyede bir terabit’e ulaşması bekleniyor.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

(Bu hikaye News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır)

Yorum yapın