Çin Küresel Yapay Zeka Ağına Hakim, Otokratik Hükümetler En Büyük Kullanıcılarını Yönetiyor – apk haber

Harvard Ekonomi Profesörü David Yang, araştırmaların Çin’in büyük miktarlarda yapay bilgi (AI) teknolojisi ihraç ettiğini ve diğer öncü teknoloji sektörlerindeki katkılarını gölgede bıraktığını gösterdiğini söyledi.

Yang ayrıca dünyadaki otokratik rejimlerin yapay zekaya özel bir ilgi duyduğunu da gösterdi.

“Yapay zeka oldukça şaşırtıcı bir şekilde, 16 sınır teknolojisi arasında orantısız bir şekilde daha fazla alıcının olduğu, zayıf demokrasiler ve otokrasiler olan tek sektör.”

Yang, “Otokratik hükümetler, vatandaşların nerede olduğunu, düşüncelerini ve davranışlarını tahmin edebilmek istiyor,” dedi ve ekledi, “Ve AI temelde bir tahmin teknolojisidir.”

Harvard Gazette’in bildirdiğine göre, bu, AI teknolojisi ile otokratik yöneticiler arasında bir amaç uyumu yaratıyor.

Yapay zeka büyük ölçüde verilere bağlı olduğundan ve otokratik rejimlerin büyük hazineler topladığı bilindiğinden, bu durum, geri dönebilen ve ticari projeleri desteklemek için devlet verilerini kullanabilen Çin hükümeti sözleşmelerine sahip şirketlere avantaj sağlıyor.

Çin, yapay zeka (AI) araştırma, geliştirme ve politika oluşturma küresel manzarasında büyük önem taşıyor. Brookings’in bir araştırma makalesine göre, yeteneği, artan teknolojik becerisi ve yenilikçiliği ile bilim ve teknolojiye yaptığı ulusal yatırım, onu yapay zekada lider yaptı.

Yirmi yılı aşkın bir süredir Çin, uluslararası yapay zeka araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) ağının içine derinden girmiş durumda: Yurtdışındaki meslektaşlarıyla birlikte makaleler yazıyor, Amerikan kurumsal yapay zeka laboratuvarlarına ev sahipliği yapıyor ve küresel yapay zeka araştırmalarının sınırlarını genişletmeye yardımcı oluyor. Bu dönemin büyük bölümünde, bu bağlantılar ve bunların sonuçları, politika dünyasında büyük ölçüde incelenmedi. Bunun yerine, bu bağlantıların doğası, onları oluşturan araştırmacılar, üniversiteler ve şirketler tarafından belirlendi.

Ancak gazete, son beş yılda Çin ile küresel Ar-Ge ağları arasındaki bu bağların hükümetlerin yanı sıra üniversiteler, şirketler ve sivil toplum tarafından artan bir incelemeye tabi tutulduğunu söyledi.

Yapay zekanın artan yetenekleri ve hem ekonomik rekabet gücü hem de ulusal güvenlik üzerindeki etkileri dahil olmak üzere bu yeniden değerlendirmeyi yönlendirmek için dört faktör birlikte çalıştı; Çin’in, başta Sincan’daki Uygur etnik grubu olmak üzere, vatandaşlarının kitlesel gözetimi için yapay zeka araçlarının konuşlandırılması da dahil olmak üzere, yapay zekayı etik olmayan şekilde kullanması; Çin’in AI’daki yeteneklerindeki ve hırslarındaki artış, onu bu alanda ABD ile gerçek bir rakip haline getiriyor; Cameron F. Kerry, Joshua P. Meltzer ve Matt Sheehan’ın kaleme aldığı makale, Çin devletinin, devlet tarafından yönlendirilen yatırımlar ve yurt dışından yasa dışı bilgi transferleri dahil olmak üzere, bu yetenekleri desteklediği politikalar söyledi.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

(Bu hikaye News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır)

Yorum yapın