Çin, ABD Sınırlamaları Karşısında Çip Firmaları İçin 143 Milyar Dolarlık Paket Hazırlıyor – apk haber

HONG KONG: Çin’in yarı iletken endüstrisi için 1 trilyon yuan’dan (143 milyar $) fazla bir destek paketi üzerinde çalıştığını söyleyen üç kaynak, çiplerde kendi kendine yeterliliğe doğru büyük bir adım attı ve ABD’nin teknolojik ilerlemelerini yavaşlatmayı amaçlayan hamlelerine karşı çıktı.

Kaynaklar, Pekin’in beş yıl içinde en büyük mali teşvik paketlerinden birini sunmayı planladığını söyledi.

Analistlerin beklediği gibi, çiplere yönelik artan talep nedeniyle jeopolitik bir sıcak düğme haline gelen ve Pekin’in teknolojik gücünün mihenk taşı olarak gördüğü bir endüstrinin geleceğini şekillendirmede Çin’in daha doğrudan bir yaklaşımına işaret ediyor.

Medyaya konuşma yetkileri olmadığı için isimlerini vermek istemeyen iki kaynak, planın gelecek yılın ilk çeyreğinde hayata geçirilebileceğini söyledi.

Mali yardımın büyük bir kısmının, çoğunlukla yarı iletken imalat fabrikaları veya fabrikalar olmak üzere Çinli firmalar tarafından yerli yarı iletken ekipman alımlarını sübvanse etmek için kullanılacağını söylediler.

Üç kaynak, bu tür şirketlerin satın alma maliyetleri üzerinden %20 sübvansiyon almaya hak kazanacağını söyledi.

Mali destek planı, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Ekim ayında araştırma laboratuvarlarının ve ticari veri merkezlerinin gelişmiş yapay zeka çiplerine erişimini ve diğer engelleri engelleyebilecek kapsamlı bir dizi düzenlemeyi kabul etmesinden sonra geldi.

Amerika Birleşik Devletleri ayrıca, yarı iletken yapımında kullanılan ekipmanların Çin’e ihracatını sıkılaştırmak için Japonya ve Hollanda da dahil olmak üzere bazı ortaklarıyla lobi yapıyor.

Ve ABD Başkanı Joe Biden, Ağustos ayında, ABD yarı iletken üretimi ve araştırması için 52,7 milyar dolarlık hibe ve 24 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen çip fabrikaları için vergi kredisi sağlayan dönüm noktası niteliğinde bir yasa tasarısını imzaladı.

Kaynaklar, teşvik paketi ile Pekin’in Çinli çip firmalarına imalat, montaj, paketleme ve araştırma ve geliştirme için yerli tesisler inşa etme, genişletme veya modernleştirme desteğini artırmayı hedeflediğini söyledi.

Yetkililer, Pekin’in son planının ülkenin yarı iletken endüstrisi için tercihli vergi politikalarını da içerdiğini söylediler.

Çin Devlet Konseyi Bilgi Ofisi, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

MUHTEMEL FAYDALANICILAR

Kaynaklar, yararlanıcıların sektördeki hem devlete ait hem de özel şirketler, özellikle NAURA Technology Group, Advanced Micro-Fabrication Equipment Inc China ve Kingsemi gibi büyük yarı iletken ekipman firmaları olacağını da sözlerine ekledi.

Paket haberinin ardından Hong Kong’daki bazı Çin çipi hisseleri keskin bir şekilde yükseldi. Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) %8’den fazla değer kazandı ve günlük kazancını yaklaşık %10’a çıkardı. Hua Hong Semiconductor Ltd %17’lik bir artışla kapanırken, rapor yayınlandığında anakara pazarları kapalıydı.

Teknolojide kendine güvenmek, Başkan Xi Jinping’in Ekim ayında Komünist Parti Kongresi’ndeki tam çalışma raporunda belirgin bir şekilde yer aldı. ‘Teknoloji’ terimi, 2017 kongre raporunda 17 defadan 40 defaya yükseldi.

Analistler, Xi’nin Çin’e temel teknolojilerde “savaşı kazanması” çağrısının, Pekin’in teknoloji endüstrisini ilerletme yaklaşımında, ABD baskılarına karşı daha fazla devlet liderliğindeki harcama ve müdahale ile elden geçirmeye işaret edebileceğini söyledi.

Ekim ayında yayınlanan ABD yaptırımları, Yangtze bellek Teknolojileri Co (YMTC) ve SMIC dahil olmak üzere büyük denizaşırı çip üretim ekipmanı şirketlerinin ve gelişmiş yapay zeka çip üreticilerinin tedarik şirketlerine ve laboratuvarlarına son vermesine neden oldu.

Çin ticaret bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin Dünya Ticaret Örgütü’nde ABD’ye karşı çip ihracatı kontrol önlemleri konusunda bir ticaret anlaşmazlığı başlattığını söyledi.

Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Hollanda merkezli şirketlerin hakimiyetinde olmaya devam eden çip üretim ekipmanı sektöründe uzun süredir dünyanın geri kalanından geride kaldı.

Son yirmi yılda çok sayıda yerli firma ortaya çıktı, ancak çoğu gelişmiş çipler üretme yeteneği açısından rakiplerinin gerisinde kaldı.

Örneğin, NAURA’nın aşındırma ve termal işlem ekipmanı, nispeten olgun teknolojiler olan yalnızca 28 nanometre ve üzeri yongalar üretebilir.

Çin’in tek litografi şirketi olan Shanghai Micro Electronics Equipment Group Co. Ltd (SMEE), 90 nanometrelik çipler üretebiliyor, bu da Hollanda’nın 3 nanometreye kadar düşük çipler üreten ASML’sinin çok gerisinde.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın