Cibil Raporu Nedir Ve Nasıl Okunur?

CIBIL raporu, kredi puanına ek olarak, bir kişinin kredi geçmişi hakkında, borç verenin ayrıntıları, geçmiş krediler, vadesi gelen kredi, ödenen faiz, kredilerin vadesi vb. dahil olmak üzere birçok başka bilgi içerir.

Kredibilitenizi bilmek ve krediye başvurmadan önce iyi hazırlanmak için CIBIL raporunu veya kredi bilgileri raporunu tam olarak anlamak önemlidir. Esas olarak altı bölüme ayrılmıştır.

CIBIL raporu nedir?

A CİBİL bir kişinin raporu, krediler, kredi kartları, EMI vb. dahil olmak üzere geçmiş kredileriyle ilgili tüm bilgileri içerir. Rapor, tüm finansal kurumlarla yakın işbirliği içinde çalışan bir kredi bilgileri şirketi olan CIBIL, Credit Information Bureau Limited tarafından tutulur. alacaklılar. Aynı zamanda bireyin kişisel bilgilerini de içerir.

Bir CIBIL raporu nasıl okunur?

Kredi raporu olarak da bilinen bir CIBIL raporu, finans kurumlarına bir borçlu hakkında bilinçli bir karar vermesine yardımcı olur ve onlara araba kredisi, ev kredisi, kredi kartı, bireysel kredi vb. geçmiş kredileri hakkında ayrıntılı bilgi verir.

CIBIL raporu kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, kredi bilgileri vb. sağlayan ana bölümlere ayrılmıştır.

CIBIL puanı

CIBIL raporunun üst bölümü, bireyin CIBIL puanını gösterir. Kredi onaylarında büyük ağırlık taşıdığı için raporun can alıcı noktasıdır. Bir kişinin CIBIL puanı 300 ile 900 arasında değişir. Çoğu durumda, CIBIL puanı raporlarda ‘NA’ veya ‘NH’ olarak görünür. Bu durumda kişi raporu indirene kadar herhangi bir kredi veya kredi çekmemiş olabilir. Ayrıca, kredi geçmişi olmayan veya kredi sisteminde yeni olan kişilerde de olur.

Kişisel bilgi

Belirtildiği gibi, bir kişi hakkında adı, Doğum Tarihi, cinsiyeti vb. gibi temel bilgileri içerir. Ayrıca Gelir Vergisi Numaranız (PAN), Pasaport numaranız, dalgıç ehliyetiniz vb. ayrıntılarından da bahseder.

İletişim bilgileri

Bu bölüm başvuranın adresini, telefonunu ve e-posta kimliğini içerir. Bahsedilen adresin ikamet adresi mi, resmi adres mi yoksa daimi adres mi olduğu hakkında ek bilgiler de bulunmaktadır. Bu bölüm, bir kişinin en fazla dört adresini ve e-posta adresini içerir.

İstihdam Bilgileri

Bu bölüm, bir kişinin mesleği ve geliri ile ilgili ayrıntıları içerir. CIBIL raporunda gösterilen bilgiler borç veren tarafından sağlandığı için, bilgilerde herhangi bir düzeltme yapmak için doğrudan borç veren ile iletişime geçebilirsiniz.

Hesap Bilgileri

Şimdi, CIBIL raporunuzun bir diğer önemli bölümü geliyor. Kişiler kredi ve kredi kartı hesaplarının detayını bu bölümde bulabilirler. Ayrıca hesap numarası, kredi tutarı, son ödeme, hesap türü, kredi tutarı, cari bakiye, vadesi geçmiş bakiye vb. hakkında bilgi verir.

Hesap ayrıntılarının üzerinde kırmızı bir kutu görmek ne anlama gelir?

CIBIL raporundaki hesap detaylarının üzerindeki kırmızı kutu, verilen bilgilerin tartışmalı olduğu ve çözüme kavuşturulduktan sonra kaldırılacağı anlamına gelir. Bazen, güncellemedeki gecikme nedeniyle, anlaşmazlık çözüme kavuşturulduktan sonra bile kırmızı kutu görünmeye devam edebilir.

Soruşturma bilgileri

Kredi veren tarafından kredi başvuruları için yapılan tüm sorgulamaların detaylarından oluşur. Genellikle borç verenin adı, başvuru tarihi, kredi türü ve büyüklüğünden oluşur.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın