Chrome Yakında Yeni Tasarım Lehine Kilit Simgesini Kaldıracak: Ne Fark Eder?

Son güncelleme: 03 Mayıs 2023, 14:31 IST

Chrome adres çubuğundaki kilit simgesi değiştirilecek

Chrome adres çubuğundaki kilit simgesi değiştirilecek

Bu değişiklikler, artık Gmail’de, Takvim’de ve hatta Android’de kullanılabilen, Sizin tasarladığınız Materyal’in bir parçasıdır.

Chrome tarayıcı, web sitesi bağlantısında veya URL’sinde HTTPS simgesi ve yanında bir kilit simgesi bulunan güvenli olmayan bir web sitesi açıp açmadığınızı size bildiren bir güvenlik özelliğine sahiptir. Ancak Google, Material You öğeleriyle tasarım revizyonunun bir parçası olarak bazı değişiklikler yapmak istiyor ve yakında, savunmasız web sitelerine karşı sunulan güvenlik kalitesinde herhangi bir değişiklik olmaksızın kilit simgesinin yerini alan yeni bir simgeye sahip olacaksınız.

Material You, yalnızca Pixel cihazları için değil, aynı zamanda Google Dokümanlar, Gmail ve Takvim gibi diğer ürünler ve diğerleri için Google’ın tasarım dilinin temel bir parçası haline geldi. Google bir süredir bu değişiklikleri yapmayı planlıyordu ve şimdi de Chrome’un adres çubuğunun yeni bir görünüme ve simgelere kavuşacağı Eylül ayı için tarih belirlendi. Peki Google neden değişikliği yapıyor?

Şirket, kilit simgesinin amacının, URL’nin önüne HTTPS eklenmemiş güvenli olmayan web sitelerinde gezinirken insanları eğitmek olduğunu düşünüyor. Ancak, web sitelerinin çoğu güvenli olduğundan ve yeni simge, üzerine tıkladıklarında onlara ek bilgi vereceğinden, HTTPS’nin artık bir gereklilik olmadığı artık kesin.

Kilit simgesi, web sitesinin gerektirdiği izinler (konum, mikrofon ve diğer sensörlere erişim) ve site ayarları gibi ayrıntıları da içerecek bir ayar simgesi ile değiştirilecektir. Bilgisayar korsanları HTTPS’yi ve kilit simgesini kimlik avı siteleri için de kullanabildikleri için Google, kilit simgesine sahip olmanın artık bir web sitesinin güvenli olduğunun göstergesi olmadığını anlıyor.

Google, katılımcıların yalnızca yüzde 11’inin kilit simgesine sahip olmanın gerçek amacını bildiğini bulduğu bir anket bile yaptı. İnce ayar simgesi, Chrome’da çalışan web sitelerinin, özellikle de adres çubuğundaki web sitesi URL’sinden önce HTTP eklenmiş olanların kimliğindeki değişikliği yansıtacaktır. Bu değişiklikler, bu yılın Eylül ayında kullanıma sunulan Chrome 117 güncellemesinin bir parçası olacak. Yeni simge başlangıçta masaüstünde Chrome’a ​​geliyor ve Android için Chrome bunu daha sonraki bir tarihte alacak.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın