Chatgpt, Web3 Alanını Nasıl Etkileyecek? Endüstri Cevapları

Web3 alanındaki yöneticiler, ChatGPT’nin sunduğu birçok olanakla, OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka (AI) aracının sektörde nasıl bir etki yaratacağını tahmin ettiler.

Botu akıllı sözleşme denetimi için kullanmaktan AI ile kullanıcı etkileşimlerini geliştirmeye kadar çeşitli yöneticiler, yeni AI aracının Web3 endüstrisi üzerinde nasıl bir etkiye sahip olacağına dair düşüncelerini paylaştı.

Akıllı sözleşme denetim firması HashEx’in CEO’su Dmitry Mishunin, ChatGPT’nin akıllı sözleşmelerin güvenliği üzerinde etkisi olacağına inanıyor. Mishunin, Cointelegraph’a geleceğin belirsiz olmasına rağmen her iki yöne de gidebileceğini söyledi. O açıkladı:

“Yapay zeka algoritmaları bir nişe o kadar derinlemesine entegre edilebilir ki dağıtım için doğrulamayı geçemeyen akıllı sözleşmelere izin vermeyi bırakırlar.”

Mishunin, böyle bir sonucun uzun vadede iyi olacağını çünkü hack sayısını önemli ölçüde azaltacağını ve tüm sektörü olumlu etkileyeceğini söyledi. Ancak yönetici, distopik bir kurgu benzeri bir şekilde işlerin ters gitme potansiyeline de sahip olduğuna inanıyor.

Mishunin’e göre yapay zeka, potansiyel olarak farklı davranabilir ve saldırıları kendi başına gerçekleştirmek için güvenlik açıklarını ve boşlukları bağımsız olarak kullanabilir. Bu, daha fazla gelişme için kaynakları öğrenmesine ve almasına izin verecektir.

Öte yandan, XinFin kıdemli danışmanı Doug Brooks da ChatGPT’nin akıllı sözleşmelerin geliştirilmesi ve test edilmesinde kullanılma potansiyeline sahip olduğuna inanıyor. Ancak Brooks, bunun doğrudan bir etkisi olmayacağına inanıyor. Cointelegraph’a şunları söyledi:

“Bu, potansiyel olarak geliştirme sürecinin verimliliğini ve doğruluğunu artırabilir, ancak sonuçta ortaya çıkan akıllı sözleşme üzerinde doğrudan bir etkisi olmayacaktır. ”

Buna rağmen yönetici, aracın kullanıcı deneyimi üzerinde bir etkisi olacağına inanıyor. Brooks, AI’nın etkileşim için daha sezgisel bir yöntem sağlamak için kullanılabileceğini ve potansiyel olarak Web3’ün benimsenmesini artırabileceğini belirtti.

İlişkili: Ripple CTO, ChatGPT’nin XRP komplo teorisini kapattı

Bu arada siber güvenlik firması Naoris Protocol’ün kurucu ortağı Monica Oracova da konuyla ilgili görüşlerini paylaştı. Oracova’ya göre, yapay zeka ele alınması gereken güvenlik açıklarını açığa çıkaracağı için kısa vadede ihlallerde potansiyel bir artış olabilir. Bu, “insanların gelişmesi gereken yerleri aydınlatacak.” Oracova’nın açıklaması şöyle:

“AI bir insan değil. Sadece insanların gördüğü temel önyargıları, bilgileri ve incelikleri kaçıracaktır. İnsanlar tarafından yanlışlıkla kodlanan güvenlik açıklarını iyileştirecek bir araçtır.”

Buna rağmen Oracova, AI chatbot’un Web3’ün geleceği için “net pozitif” olacağına inanıyor. “Bir kuruluşun güvenlik ve geliştirme iş akışında olumlu bir şekilde kullanılabilir, bu da savunma yeteneklerini mevcut güvenlik standartlarının üzerine çıkarır” diye ekledi.

Yorum yapın