ChatGPT Oluşturucu OpenAI, Wikipedia Girişleri Gibi Yapay Zeka Üzerindeki Toplu Kararları Keşfediyor – apk haber

ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI başkanı Greg Brockman Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yapay zekasını etkileyen kararlarda geniş girdilerin nasıl toplanacağını test ettiğini söyledi.

Brockman, San Francisco’da Goldman Sachs Group Inc ve SV Angel tarafından düzenlenen bir etkinlik olan AI Forward’ta, çılgınca popüler olan sohbet robotunun üreticisinin yapay zeka için küresel olarak nasıl düzenleme aradığına dair genel hatları tartıştı.

Önizleme yaptığı bir duyuru, farklı görüşlere sahip kişilerin ansiklopedinin maddeleri üzerinde bir araya gelip anlaşmasını gerektirdiğini söylediği Wikipedia modeline benziyor.

Yapay zeka politikası hakkında “Silikon Vadisi’nde oturup bu kuralları herkes için yazabileceğimizi düşünmüyoruz” dedi. “Demokratik karar alma hakkında düşünmeye başlıyoruz.”

Brockman’ın tartıştığı ve OpenAI’nin Pazartesi günü bir blog gönderisinde detaylandırdığı bir başka fikir de, yapay zekanın güvenli bir şekilde geliştirilmesini sağlamak için dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin koordinasyon sağlaması gerektiğidir.

ChatGPT’nin 30 Kasım’da piyasaya sürülmesinden bu yana, metin istemlerinden esrarengiz bir şekilde otoriter metinler üretebilen üretken AI teknolojisi, programı tüm zamanların en hızlı büyüyen uygulaması haline getirerek halkı büyüledi. AI ayrıca derin sahte resimler ve diğer yanlış bilgiler oluşturma yeteneği konusunda bir endişe odağı haline geldi.

Yapay zeka için ileriye giden yolu değerlendirirken Brockman, başka yerlerin yanı sıra Wikipedia’ya da baktı. O ve OpenAI, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) gibi bir kuruluşun dağıtıma kısıtlamalar getirebileceğini, güvenlik standartlarına uygunluğu inceleyebileceğini ve bilgi işlem gücünün kullanımını izleyebileceğini söyledi.

Diğer bir öneri ise sınır yapay zeka yeteneklerinin yıllık büyümesini sınırlamak için küresel bir anlaşma veya büyük hükümetlerin katılabileceği ortak bir küresel projeydi.

OpenAI CEO’su Sam Altman, geçen hafta ABD’li milletvekillerine yapay zeka için korkuluklar oluşturmak üzere çeşitli fikirler önerdi; bunların arasında en gelişmiş AI modellerini geliştirmek için lisans gerektirmesi ve ilgili bir yönetişim rejimi kurması yer alıyordu. Bu hafta Avrupalı ​​politikacıları ziyaret edecek.

(Bu haber News18 ekibi tarafından düzenlenmemiştir ve bir sendikasyon haber ajansı beslemesinden (AFP) yayınlanmıştır)

Yorum yapın