Cftc, Dolandırıcılık Nedeniyle Sam Bankman-Fried, Ftx Ve Alameda’ya Dava Açtı

Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu veya CFTC, Sam Bankman-Fried, FTX ve Alameda Research’e Emtia Borsası Yasasını ihlal ettiği iddiasıyla ve jüri duruşması talep ederek dava açtı.

13 Aralık’ta New York’un Güney Bölgesi’nde dosyalanan mahkeme kayıtlarına göre CFTC, Bankman-Fried, FTX Trading ve Alameda Research’e karşı ihtiyati tedbir ve diğer hakkaniyete uygun tedbir ve hukuki para cezaları için şikayette bulundu. Şikayet, SBF’nin bizzat FTC yöneticilerini, Alameda’nın kripto borsasını borç verenleri için bir kredi limiti olarak kullanmasına izin veren özellikler kurmaları için yönlendirdiğini iddia etti.

“Aksine [Bankman-Fried’s] Alameda ve FTX, FTX müşterilerine beyanda bulunmadan ve beyanda bulunmaksızın, kendi alım satım ve yatırım faaliyetlerinde kullanmak üzere sermaye olarak kullanmak da dahil olmak üzere, FTX müşteri fonlarını kendilerine aitmiş gibi serbestçe kullandılar” dedi. “Bilgi ve inanç üzerine, Bankman-Fried, ebeveynleri ve diğer FTX ve Alameda çalışanları, FTX müşteri fonlarını, lüks emlak alımları, özel jetler, belgeli ve belgesiz kişisel krediler ve kişisel siyasi bağışlar dahil olmak üzere çeşitli kişisel harcamalar için kullandılar. ”

Bahamalar’daki yetkililer, Bankman-Fried’i ABD’de açılan suçlamaların ardından 12 Aralık’ta tutukladı — iki ülkenin iade anlaşması var. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu da 13 Aralık’ta 1933 Menkul Kıymetler Yasası ve 1934 Menkul Kıymetler Borsası Yasası’nın dolandırıcılıkla mücadele hükümlerinin ihlal edildiği iddiasıyla SBF’ye karşı suç duyurusunda bulundu.

İlişkili: Bahamalar’ın FTX çöküşünden sonra SBF’den yeni madeni para basmasını istediği bildirildi

Tutuklanmasından önce, Bankman-Fried’in FTX’in çöküşüyle ​​ilgili olarak 13 Aralık’ta Meclis Mali Hizmetler Komitesi önünde ifade vermesi planlanıyordu. Eski CEO’nun sızan yazılı ifadesi, borsanın düşüşünden büyük ölçüde başkalarını sorumlu tutmasına neden oldu.

Yorum yapın