Cftc Başkanı, Bitcoin’in Ftx Çöküşünün Ardından Tek Emtia Olduğunu Söyledi

Fortune’un haberine göre Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Behnam, Princeton Üniversitesi’nde yalnızca davetlilerin katılabileceği bir kripto etkinliği sırasında Bitcoin’in emtia olarak görülebilecek tek kripto varlık olduğunu iddia etti.

Behnam’ın yorumları, Ether’in (ETH) de bir emtia olarak görülebileceğini iddia ettiği Ekim ayındaki ilk açıklamalarıyla oldukça zıt. CFTC şefi, hangi kripto varlıklarının emtia olarak görülmesi ve hangilerinin menkul kıymet olarak nitelendirilmesi gerektiği sorusuna cevap veriyordu.

CFTC şefinin ETH hakkındaki yorumlarından geri adım atması, ABD düzenleyicilerinin yoğun incelemeleri ve yolsuzluk suçlamalarının ardından geldi ve Cumhuriyetçi milletvekilleri, SEC başkanını “düzenleyici tekel elde etmek için” FTX ile koordinasyon sağlamakla suçladı.

Kanun kapsamında hangi kripto para birimlerinin emtia olarak nitelendirildiği tartışması uzun süredir devam ediyor. Bitcoin, gerçek merkezi olmayan doğası nedeniyle oybirliğiyle güvenlik dışı olarak görülürken, Ether ve diğer birkaç kripto para biriminin durumu tartışmalı bir konu olmuştur. Ripple şu anda SEC tarafından da bir güvenlik davasıyla karşı karşıya.

Amerikan mali düzenleyicisi, FTX kripto borsasının çöküşünün ardından, öncelikle borsa ile olan ilişkisi nedeniyle kendisini sıcak sularda buldu.

CFTC, Dijital Emtia Tüketici Koruma Yasası (DCCPA) olarak adlandırılan önerilen Senato mevzuatı aracılığıyla gözetim kapasitesi almaya hazırlanıyordu, CFTC şefi ise aynı konuda çok fazla eleştiriye maruz kaldı, ancak bekleme lüksleri olmadığını iddia ederek komisyonun eylemlerini savundu. .

Behnam, komitenin sınırlı gözetim yetkilerine sahip olduğunu söyledi ve “düzenleyiciler matrisini” kusurlu bir sistem olarak suçladı. Ancak, zorlu düzenlemeler bulmak için uzun düzenleyici kurumlar listesi arasında daha iyi işbirliği çağrısında bulundu.

İlişkili: İşte CFTC’nin bir sonraki FTX’i nasıl önleyebileceği

CFTC başkanının, artık iflas etmiş durumdaki kripto borsası FTX’in çöküşünü ve bu fiyaskodan çıkarılan dersleri tartışacağı 1 Aralık’ta bir kongre oturumu yapılacak.

Eski CEO Sam Bankman-Fried’in ABD’li politika yapıcılarla yakın bağları ve CFTC’yi birincil kripto düzenleyici kurum yapmak için yürüttüğü lobicilik çabaları, sorgulandı kripto topluluğundaki birçok kişi tarafından. Yakın tarihli bir raporda ayrıca 8 ABD kongre üyesinin SEC’in FTX’i soruşturmasını engellemeye çalıştığı iddia edildi.

Yorum yapın