Çalkantılı Zamanlarda Hni’lar Için 5 Yatırım Stratejisi

Çalkantılı zamanlarda, kişi her zaman temelleri desteklemelidir. Aşırı gürültü süpürülmeli ve konunun sadece somunları ve cıvataları incelenmelidir. Daha derin analizlere yönelik aleni bir saplantı, yatırım veya portföy kararlarında aşırı harekete veya felce yol açabilir. Bunun yerine, büyük resmi kaçırmamak için bu inceleme yukarıdan bir havadan görünüş perspektifi ile birlikte görülmelidir. Bir MECE (birbirini dışlayan, topluca ayrıntılı) bir analiz, bu iki yönü de içerecektir, ancak bazı hareketli parçalar arasındaki korelasyonlar ve hassasiyetler gözden kaçırılamaz.

1. Karar verirken Objektif ve Rasyonel Olun

İlgili bir notta, zorlu durumlarda davranışsal önyargılar kontrol edilmelidir. Haber akışlarına veya piyasa tepkilerine cevap vermek yerine her zaman tipik rasyonel insan gibi davranmaya ve objektif kararlar almaya çalışmalıdır. Fayda fonksiyonları ve eşdeğer kesinlik getirileri ideal olarak Bayes teoreminden türetilen beklenen değerlerden (geri dönüşler) önemli ölçüde sapmamalıdır. Bununla birlikte, bireyler genellikle, özellikle test zamanlarında yumuşatılması gereken, riskten bağımsız davranışlar yerine riskten kaçınan davranışlar sergilerler.

2. Varlık tahsisi politikanıza bağlı kalın

Yatırımcılar her zaman SAA (stratejik) ve TAA’yı (taktik) içeren varlık tahsisi politikalarına bağlı kalmalıdır. SAA, çalkantılı zamanlarda bile sıklıkla rotasında kalır ve tipik olarak yatırımcının uzun vadeli ihtiyaç ve gereksinimlerini içerir. Çalkantılı zamanlar, sırasıyla yanlış fiyatlandırılmış fırsatlardan veya beklenen tehditlerden yararlanmak veya marjinalize etmek için TAA’da küçük ayarlamalar ve ayarlamalar gerektirebilir. Varlık sınıfları, alt varlık sınıfları, yöneticiler, enstrümanlar ve coğrafyalar arasındaki çeşitlendirme göz önünde bulundurulur.

3. Durum Tespiti Yürütün

Yeterli durum tespiti yapmak çok önemlidir; Zor zamanlarda doğru konu uzmanlarının yardımı da fayda sağlar. Kişisel inançlara uyması için aşırı doğrulama veya veri madenciliği araması teşvik edilmemelidir, ancak ölçülen belirli bir miktarda konsensüs ölçümü, yatırımcının çok yönlü kararlar almasına yardımcı olabilir. Bu muhtemelen zeki yatırım yöneticileri için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

4. Yatırım yaparken güvenlik payını doğrulayın

Güvenlik marjının doğrulanması, yatırım kararları için her zaman çok önemlidir, oysa kaotik zamanlarda çok daha kritiktir. İş ve makro koşullardaki yapısal değişikliklerden kaynaklanan aksamaların yol açacağı kalıcı sermaye kaybı riski böyle zamanlarda gerçek olabilir. Piyasa fırsatına ve gerçekleşebilir kazançlara göre ayarlandıktan sonra, yatırımcıların yatırım anındaki cari fiyattaki değerinin incelenmesi gerekir.

5. Bir arabellek derlemi oluşturun

Likidite yönetimi, genel olarak yatırımcılar için oldukça önemli bir husustur. Likidite, zaman zaman, özellikle dalgalı zamanlarda, piyasa fırsatlarını optimize etmenin anahtarını elinde tutar. Yeterli tamponlar, ihtiyaçları karşılamak veya pazar fırsatlarına katılmak için mevcut tahsislerden zamansız çıkışları önleyecektir. Böyle bir bütçe rezerv fonu için ayrı bir yatırım politikası planlamak, tipik olarak devlet bütçesi istikrar fonları, emeklilik fonları veya tasarruf fonları gibi kurumsal fonların başvurduğu yoldur. Son olarak, ünlü bir atasözünde olduğu gibi: “Kazanma azmi önemlidir, ancak hazırlanma azmi de çok önemlidir.”

Yazar: Rajesh Cheruvu, LGT Wealth India Genel Müdürü ve Baş Yatırım Sorumlusu

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın