Bybit Trende Katıldı, Merkle Tree Tarafından Doğrulanmış Rezerv Kanıtını Yayınladı

Kripto para borsası Bybit, FTX felaketinden sonra şeffaflık için çabalayan sektördeki borsalar geçidine katılıyor.

12 Aralık’ta, Merkle Tree tabanlı bir rezerv kanıtı sistemi başlattığını duyurdu. Yeni şeffaflık girişimi, kullanıcılarının borsaya yatırılan kişisel varlıklarıyla birlikte Bybit’in varlıklarını doğrudan doğrulamasına olanak tanıyor.

Bu özellik, Bybit Earn ürünlerindeki kripto varlıklarını da içeren hem ticaret hesaplarında hem de fonlama hesaplarında parası olan tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Ek olarak, yeni özellik, Bybit’in cüzdan sahipliğinin, yani varlıkların 1:1 oranında tutulduğunun doğrulanmasını sağlar.

Bybit’in kurucu ortağı ve CEO’su Ben Zhou, Merkle Trees’in likidite doğrulamasında kullanımı hakkında yorum yaptı:

“Kriptografik çözüm, zincir üzerindeki varlıklarımız ve yükümlülüklerimiz hakkında doğrulanabilir kanıtlar sağlayan kripto-yerel, güvenilir bir model ortaya koyuyor…”

Duyuruya göre borsa, para çekme işlemlerini de artırıyor ve risk yönetimi kontrollerini artırıyor. Ayrıca Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) cüzdanlarının tüm içeriğini yayınlamayı taahhüt etti.

FTX skandalının çözülmeye başlamasından bir hafta sonra, 16 Kasım’da yedek cüzdan adreslerini çoktan yayınladı.

İlişkili: Crypto​.com, BTC ve ETH için %100’ün üzerinde görünen rezerv kanıtı yayınladı

Kullanıcılar dikkatlerini fonlarını güvende tutmaya ve borsaları sorumlu tutmaya yönelttikçe, sektörün en büyük oyuncularının çoğu benzer şeffaflık stratejileriyle ortaya çıktı.

Binance, rezervlerini halka arz eden ve iki hafta sonra piyasaya sürdüğü Merkle Tree tabanlı bir sistem için söz veren ilk kişi oldu.

Normalde dahili verilerinin bir kısmını yayınladıktan sonra, borsanın kurumsal yapısı, BTC yükümlülükleri ve iç kontrol kalitesi gibi mali durumlarında kırmızı bayraklar ortaya çıktı.

Diğer iki borsa, Huobi ve Gate.io da ödünç fonları kullanarak rezervlerinin anlık görüntülerini paylaştıktan sonra incelemeye alındı. Grayscale ise güvenlik sorunları nedeniyle herhangi bir şeyi yayınlamaktan çekindiğini söylüyor.

Kraken’in kurucu ortağı ve CEO’su Jesse Powell, tüm bu rezerv kanıtlama çabalarının toplam müşteri yükümlülükleri olmadan hiçbir şey ifade etmediğini söyleyen bir açıklama yaptı.

Yorum yapın