Bunlar Cibil Skorunu Çevreleyen Mitlerdir.

300 ile 900 arasında değişen üç basamaklı bir sayısal özettir. CİBİL puan, kredilerinizi onaylatma şansınız o kadar yüksek olacaktır. Ancak, insanlar arasında CIBIL puanı hakkında hala çok fazla kafa karışıklığı var. CIBIL skoru hakkındaki kavramları netleştirmek için cibil üzerinde belirtilen efsaneler ve gerçekler hakkında bilgi sahibi olmak İnternet sitesi.

MİT: Düşük CIBIL puanı, kredi olmadığı anlamına gelir

Düşük bir CIBIL puanı olduğu varsayıldığından, insanlar genellikle düşük CIBIL puanlarını bildiklerinde endişelenirler. CİBİL puan, bir kişinin asla kredi veya kredi kartı alamayacağı anlamına gelir. CIBIL puanı düşük olan kişilere kredi vermeyecek bazı bankalar ve finans kuruluşları olabilir. Bazı seçenekleri keşfedin, CIBIL puanı daha düşük olan kişilere borç veren bazı bankalar olabilir. Ancak, bu tür krediler için daha yüksek faiz oranları talep edebilirler.

Efsane: Gelir, yatırım ve varlıklar CIBIL puanını etkiler

Daha önce de belirtildiği gibi, CIBIL puanı yalnızca bir kişinin kredi geçmişinin yansımasıdır. Bu, bir kişinin gelirinden, yatırımından ve varlıklarından etkilenmediği anlamına gelir. CIBIL derecelendirmeleri kişinin kredi geçmişinden, kredi kartı faturalarından ve geri ödeme geçmişinden etkilenir.

Efsane: Karşılıksız bir çek, CIBIL puanını mahvedebilir

CIBIL puanının kişinin birikim ya da yatırımıyla bir ilgisi olmadığı için, birikim çekinizin karşılıksız çıkması durumunda etkilenmeyecektir. Ancak, bir EMI’yi veya bir kredinin başka bir taksitini kaçırırsanız, CIBIL puanınız düşebilir.

MİT: CIBIL, temerrüde düşenlerin kaydını tutar

CIBIL’in alacaklılar listesindeyseniz endişelenmeyin çünkü CIBIL, finans kuruluşlarından kredi veya kredi almış hemen hemen herkesin ayrıntılarına sahiptir. Yani bir kişi taksitlerini düzenli ödüyorsa o zaman bile ismi CİBİL ile olacaktır. Tüm alacaklıların verilerini toplamak ve sürdürmek CIBIL’in görevidir.

Efsane: CIBIL Puanını ve raporunu kontrol etmek kredi puanını düşürür

CİBİL raporu veya kredi notu istemenin yeni kredi almanın bir göstergesi olduğu konusunda insanlar arasında yaygın bir algı vardır. Bu nedenle insanlar genellikle gereksiz yere CIBIL puanına bakmanın kredi puanlarını düşürebileceğini düşünürler. Ancak CIBIL Raporu başvuru sahibi tarafından yapılan CIBIL soruşturmasını yansıtmamaktadır. Yani bir kişinin CIBIL raporu için kaç defa talepte bulunduğunu bilmek mümkün değildir. Bunun yerine, CIBIL rapor durumunun düzenli olarak kontrol edilmesi iyi bir uygulamadır.

Efsane: Kredi yerine nakit tercih edin

CIBIL puanınızı herhangi bir zarardan korumak için sürekli bu efsaneyi takip ediyorsanız, aslında gelişimini engellemiş olursunuz. Kredi kartınız olmasına rağmen hiç kredi kullanmadıysanız kredi geçmişiniz olmaz. Kredi geçmişi, borç verenlerin bir borçlunun kredi tutarını geri ödeme riskini ve yeteneklerini belirlemesini sağlar.

Web sitesi ayrıca insanları fazla harcama yapmaları durumunda nakit kullanmaları konusunda uyarıyor. Kredi kartları, zamanında ödenmemesi durumunda büyük borç tutarlarının birikmesine yol açan yüksek faiz oranı uygular. Bu durumda, herhangi bir temerrüt, kredinin onaylanmasında sorun yaratabilir.

Efsane: CIBIL yalnızca bankalara ve finansal kurumlara yardım etmek içindir

Gerçek: Borç verenlerin alacaklıların güvenilirliğini değerlendirmelerine yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda harcamaları konusunda insanlar arasında farkındalık yaratan bir kredi derecelendirme kuruluşudur. Bu, nihayetinde daha disiplinli olmalarına yardımcı olacaktır.

Efsane: CIBIL, CIBIL raporunda doğrudan düzeltmeler yapabilir

Bir kişi CIBIL raporunda bazı düzeltmeler yaptırmak isterse, doğrudan CIBIL’e başvurmak yerine ilgili bankasına veya diğer finans kuruluşlarına başvurması daha iyidir. Bir borç verenin CIBIL raporunda doğrudan değişiklik veya düzeltme yapma yetkisi yoktur. CIBIL raporundaki düzeltmelerin ilgili bankalar tarafından başlatılması gerekmektedir. Ancak, sürecin başlatılmasına yardımcı olabilir.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın