Bu Yıl Her Gün 350 Yeni ‘Dolandırıcılık Jetonu’ Oluşturuldu: Solidus Labs

Blockchain risk izleme firması Solidus Labs’a göre, bu yıl günde 350’den fazla hileli kripto para birimi oluşturuldu ve milyonlarca yatırımcıyı dolandırdı.

Solidus’un 2022 “Halı Çekme Raporu”na göre yılın başından 1 Aralık’a kadar 117.629 “dolandırıcılık jetonu” konuşlandırıldı. Bu, Solidus’un 2021’de tespit ettiği yaklaşık 83.400 dolandırıcılık jetonundan %41’lik bir artış.

Firmanın Eylül 2020’de izlemeye başlamasından bu yana sahte jetonlar için kaydedilen en büyük yıl oldu.

Rapor, tüm BEP-20 jetonlarının %12’sinin dolandırıcılık olduğunu iddia ederek BNB Zincirinin en fazla sayıda dolandırıcılık jetonunu barındırdığını belirtti.

Ethereum ağı, hileli olduğu iddia edilen ERC-20 belirteçlerinin %8’iyle ikinci sırada yer aldı.

Solidus, 2022’nin hileli kripto paralar için kaydedilen en büyük yıl olduğunu iddia ediyor. Resim: Solidus Laboratuvarları

Bir kilim çekme, bir bireyin veya ekibin bir jeton oluşturduğu ve projeden tüm değeri çıkarmadan önce fiyatını artırdığı ve jeton fiyatı sıfıra düştüğünde onu terk ettiği bir tür kripto çıkış dolandırıcılığıdır.

Eylül 2020’den bu yana yaklaşık 2 milyon yatırımcı bu dolandırıcılıklara para kaybetti; bu, kripto borsaları ve borç verme platformları FTX, Celsius ve Voyager’ın iflaslarından etkilenen tahmini 1,8 milyon birleşik alacaklıdan daha büyük bir miktar.

FTX, Celsius, BlockFi ve Voyager iflaslarının toplamda 2,3 milyondan fazla kullanıcıyı etkileyeceği tahmin ediliyor. Resim: Solidus Laboratuvarları

En popüler dolandırıcılık belirteci türü, alıcıların yeniden satmasına izin vermeyen bir belirteç akıllı sözleşmesi olan “bal küpü” idi.

Solidus, 2022’de başarıyla gerçekleştirilen en üretken “bal küpünün”, yatırımcıların yutturmacayı satın alması ancak satamaması nedeniyle birkaç gün içinde %45.000 büyüyen ve görünüşe göre anonim kurucuların kaçmasıyla sona eren 3,3 milyon dolarlık Squid Game (SQUID) token dolandırıcılığı olduğunu söyledi. yatırımcı fonları ile.

Merkezi borsalar (CEX’ler), bu kötü niyetli belirteçlerin arkasındaki pek çok kişi onları hileli projelerini finanse etmek ve haksız kazançları nakde çevirmek için kullandığından, halı çekme işlemlerinden de etkilenir.

Solidus, dolandırıcılık belirteçlerinden çalınan yaklaşık 11 milyar dolar değerinde Ether’in (ETH) Eylül 2020’den bu yana 153 CEX’ten geçtiğini ve borsaların çoğunun ABD düzenleyicileri tarafından denetlendiğini iddia ediyor.

İlişkili: Huobi 2022 kripto endüstrisi raporundan 5 önemli çıkarım

Analiz edilen zaman diliminde ABD CEX’lerine yaklaşık 4 milyar dolar aktı ve bu, en fazla maruz kalan ikinci CEX yargı yetkisi olan Bahamalar’ın neredeyse iki katıydı.

Yorum yapın