Bu Tatil Sezonunda Kripto Hediye Nasıl Verilir: En Kolay 3 Yol


Reklam Açıklaması
Bu makale/yayın, bir veya daha fazla reklamverenimizin veya ortağımızın ürün veya hizmetlerine ilişkin referanslar içermektedir. Bu ürün veya hizmetlere giden bağlantılara tıkladığınızda tazminat alabiliriz

Oynaklığına rağmen, kripto yatırımcılar arasında popülerdir. Bu tatil sezonunda finansal bir hediye vermek isteyenler için kripto, tam da bunu yapmanın eğlenceli bir yolu olabilir.

Kripto vermeyi düşünüyorsanız, bu makale nasıl ve nereden satın alacağınızı ve potansiyel vergi etkileri gibi dikkate alınması gereken önemli şeyleri ele alacaktır. Kripto gibi bir hediye verirken akılda tutulması gereken iyi bir kural, sizin veya sevdiğiniz kişinin kaybetmeye istekli olduğundan daha fazla yatırım yapmamaktır.

Kısa Versiyon

  • Bir kripto borsası, dijital hediye kartı veya eşler arası ödeme platformu aracılığıyla kriptoyu hediye olarak verebilirsiniz.
  • Verilecek popüler kripto para birimleri arasında Bitcoin, Ethereum, Solana veya Shiba Innu gibi meme paraları bulunur.
  • Alıcılar, sıcak bir cüzdan veya fiziksel bir soğuk veya kağıt cüzdan aracılığıyla kripto alabilirler.

🎁 Hangi Kripto Paraları Vermelisiniz?

İlk kez bir kripto para sahibine kripto para birimi verdiğinizde, sizin ve alıcının en aşina olduklarından başlayın. Bu muhtemelen Bitcoin, Ethereum veya Solana gibi ana akım bir kripto para birimi olacaktır.

Bu, başlamak için harika bir yer çünkü bu kripto para birimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için birçok bilgi ve kaynak mevcut. Hediye alıcınız NFT gibi farklı bir dijital varlık satın almak için kripto para birimini kullanmakla ilgileniyorsa, daha yaygın bir kripto para tam da bunu yapmasına izin verecektir.

Stablecoinleri de düşünebilirsiniz. Bu kripto para birimleri, Bitcoin gibi diğer madeni paralar kadar uçucu değildir, çünkü sabit paralar ABD doları gibi harici bir varlığa sabitlenmiştir. Popüler stablecoin’ler arasında USDC ve Tether bulunur. Sabit paralar tamamen risksiz olmasa da, çok daha az değişken olabilirler.

Popüler bir kripto para birimi, hediye olarak vermek için eğlenceli bir seçenek olabilir. Dogecoin veya Shiba Innu gibi madeni paralar mutlaka değerli yatırımlar değildir, ancak verilmesi eğlenceli olabilir. Ve Doge aya giderse, alıcı da onun yükselişinden faydalanacaktır.

Dikkate alınması gereken son bir seçenek, alıcı için anlamlı bir şeye bağlı bir kripto para birimidir. Çevresel nedenlerle ilgilenen biri için, karbon negatif hale gelen ilk kripto para birimlerinden biri olan Algorand’ı vermeyi düşünün. Bu arada, bir oyuncu oynadığı popüler bir oyuna bağlı bir kripto para birimini takdir edebilir.

🎁 Nasıl Kripto Hediye Edilir

Aslında kripto satın almaya gelince, bunu yapmanın birkaç farklı yolu vardır.

1. Bir Borsa veya Aracı kullanın.

Bir seçenek doğrudan Coinbase gibi bir borsadan kripto satın almaktır. Popüler yatırım uygulaması Robinhood bir kripto hediye seçeneği de vardır.

Çoğu durumda tek yapmanız gereken kendiniz için bir hesap oluşturmak, bu hesabı harici bir banka hesabına bağlamak ve para eklemektir. Bunu yaptıktan sonra, vermek istediğiniz kriptoyu satın alabilirsiniz. Teslim etmek için alıcının cüzdan adresine göndermeniz yeterlidir.

Hediyenizi alan kişinin cüzdanı yoksa, kendisi için bir hesap oluşturana kadar kriptoyu cüzdanınızda tutabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, kriptoyu cüzdanınızdan onlarınkine gönderebilirsiniz.

2. Favori Ödeme Uygulamanız Üzerinden Kripto Para Gönderin

Kripto hediye etmek için eşler arası bir ödeme platformu da kullanabilirsiniz. Cash App, PayPal ve Venmo gibi popüler mobil platformlar kripto hediye etme özelliklerine sahiptir. Kripto para birimi seçenekleri sınırlı olsa da bu, kripto paraya yeni başlayan biri için kolay bir giriş noktası olabilir.

3. Bir Kripto Hediye Kartı satın alın.

Daha önce hiç kripto kullanmamış biri için, başlamanın en kolay yollarından biri çevrimiçi bir satıcıdan kripto hediye kartı satın almaktır. Örneğin BitCard, ABD doları içeren bir dijital hediye kartı yüklemenize olanak tanır. Ve alıcı daha sonra kartı Bitcoin satın almak için kullanabilir.

Üçüncü taraf bir platform veya dijital hediye kartı kullanarak kripto para hediye ettiğinizde, potansiyel dolandırıcılıklara karşı tetikte olmak önemlidir.Hediye kartı dolandırıcılığı, masum kurbanları dolandırmanın zaten popüler bir yoludur. Kriptoyu farklı kılan, kaybın geri döndürülemez olmasıdır; Bir dolandırıcı kriptonuza sahip olduğunda, kriptonuz sonsuza kadar gider.

🎁 Kripto Hediye Vermenin Vergileri veya Ücretleri Var mı?

Kriptoyu hediye olarak veren vergiler söz konusu olduğunda, genellikle vergiye tabi bir olay olarak kabul edilmez. Ancak, kripto değeri yıllık hediye vergisi ödeneğini aşarsa, vergi ödemekle yükümlü olabilirsiniz.

Alıcı, kriptolarını satmadığı sürece vergi ödemek zorunda kalmayacak, bu da bunu vergilendirilebilir bir olay haline getiriyor. Bunun nedeni, kripto paraya mülk gibi davranılması ve mevcut sermaye kazançları vergi kurallarına uymasıdır.

Alıcı, kripto parasını bir yıl içinde kar ederek satarsa, kısa vadeli sermaye kazancı vergisi ödemek zorunda kalacak. Bu genellikle normal gelir olarak vergilendirilir. Tersine, kriptolarını zararına satarlarsa, vergi indirimi talep etme fırsatı olabilir.

Kısa vadeli vergi uygulamalarının yanı sıra, kripto para alım satımı da ücrete tabi olabilir. Bazı merkezi borsalar, örneğin Coinbasebir cüzdandan diğerine kripto gönderdiğinizde işlem ücreti alabilir.

Ayrıca merkezi olmayan bir borsadan doğrudan kripto satın alabilirsiniz. Bunu yapmaya karar verirseniz, gaz ücreti ödemeniz gerekebilir. Bu, bir blok zincirindeki işlemleri işlemek için alınan bir ücrettir. Her kripto para biriminin kendi gas ücretleri vardır ve bazıları oldukça yüksek olabilir. Güncel gaz fiyatlarını öğrenmek için Etherscan gibi bir site kullanabilirsiniz.

🎁 Hediyenizi Nasıl Saklarsınız?

Kripto satın aldıktan sonra, onu saklamanın birkaç farklı yolu vardır. Coinbase gibi merkezi borsalar emanetçi olarak hareket eder ve kriptonuzu sizin adınıza saklar.

Saklama cüzdanı ile özel anahtarınızı hatırlamak zorunda değilsiniz. Bu, anahtarlarınızı kaybetmekten (ve dolayısıyla kriptonuzu kaybetmekten) korkuyorsanız, saklama cüzdanını iyi bir seçenek haline getirir.

Yine de saklama cüzdanları risk taşır. Borsanın tamamı saldırıya uğrarsa, varlık portföyünüz açığa çıkabilir. Ek olarak, takas iflas başvurusunda bulunursa, onlarda sakladığınız varlıkları kaybedebilirsiniz.

Bir saklama cüzdanının yanı sıra, çeşitli gözetim dışı cüzdan türleri arasından da seçim yapabilirsiniz. Bu cüzdanlar size kriptonuz üzerinde daha doğrudan kontrol sağlarken, daha fazla sorumluluk ve dolayısıyla risk taşırlar. Özel anahtarınızı hatırlamaktan siz sorumlusunuz. Anahtarlarınızı kaybederseniz, kriptonuz kurtarılamaz.

Cüzdana mı ihtiyacınız var? >>> En İyi Kripto Para Cüzdanları

Aşağıda, üç farklı saklama dışı cüzdan türünü karşılaştırıyoruz: sıcak cüzdanlar, soğuk cüzdanlar ve kağıt cüzdanlar.

Sıcak Cüzdan

Sıcak cüzdan, internete bağlı, gözetim altında olmayan bir dijital cüzdandır. Sıcak cüzdanınızı kurduğunuzda, size genellikle anımsatıcı bir ifadeyle temsil edilen özel bir anahtar verilir. MetaMask, popüler bir sıcak cüzdan örneğidir.

Sıcak cüzdanların kullanımı basittir ve internet bağlantınızın olduğu her yerden kolayca erişilebilir. Hatta çoğu doğrudan web tarayıcınızla entegre olur.

Bu cüzdanlarda kripto para tutmanın yararı, bunları mevcut DeFi uygulamalarıyla kullanabilmenizdir. Sıcak cüzdanların dezavantajı, hacklenmelerinin daha kolay olmasıdır.

Soğuk Cüzdan

Soğuk cüzdanlar, bir USB flash sürücü boyutunda fiziksel donanım parçalarıdır. İçinde kripto yüklü olsun ya da olmasın soğuk bir cüzdan vermek başlı başına bir hediye olabilir. Ledger ve Trezor, popüler soğuk cüzdanlara iki örnektir (bu arada, her ikisi de hayatınızdaki kripto meraklıları için harika hediye fikirleri olabilir).

Bu tür cüzdanlar genellikle kripto para birimlerini saklamanın en güvenli yolu olarak kabul edilir. İnternete bağlı değiller veya üçüncü taraf bir sağlayıcı tarafından yönetilmiyorlar. Bu, bir saldırıya maruz kalma riskini azaltır.

Soğuk bir cüzdanın dezavantajı, onu kaybederseniz kripto paranızın sonsuza kadar gitmiş olmasıdır. Bitcoin’i erken benimseyen biri, şimdi yarım milyar dolar değerinde olan soğuk bir cüzdanı yanlışlıkla attıktan sonra bu dersi zor yoldan öğrendi. Şu anda, cüzdanın muhtemelen sona erdiği çöplükte kazı yaparak onu bulma arayışında.

Kağıt Cüzdan

Kağıt cüzdan, kripto para birimini çevrimdışı depolamanın en uygun maliyetli ve en basit yollarından biridir. Kriptonuza erişmek için gereken ilgili özel ve genel anahtarlarla bir QR kodu oluşturan bir anahtar oluşturma programı tarafından oluşturulan basılı bir kağıt parçasıdır.

Bu tür bir cüzdan, bu tatil sezonunda fiziksel olarak kripto para hediye etmenin başka bir yoludur. İnternete bağlı olmadığı için saldırıya uğrama olasılığı daha düşüktür.

Bu kolay bir seçenek olsa da, en güvenlisi olmayabilir. QR kodu içeren kağıdı kaybederseniz, kripto paranızı sonsuza kadar kaybedersiniz. Ek olarak, kriptoyu ilk etapta kullanmak için mevcut bir cüzdana veya Coinbase gibi bir saklama borsasına taramanız gerekir. Potansiyel bilgisayar korsanlığına maruz kalmayı ertelese de ortadan kaldırmayabilir.

Devamını oku >>> Sıcak Cüzdan ve Soğuk Cüzdan

🎁Sonuç

Kripto hediye etmek kolaydır ve bu tatil sezonunda finansal bir hediye vermenin yaratıcı bir yolu olabilir. Soğuk bir cüzdan satın alarak veya kağıt cüzdan oluşturarak fiziksel bir hediye olarak verebilirsiniz. Ayrıca dijital olarak hediye kartı veya takas yoluyla hediye edebilirsiniz.

Herhangi bir kripto satın almadan önce, alıcınızın kripto alacak şekilde ayarlandığından emin olun. Halihazırda bir hesapları veya sıcak cüzdanları yoksa, kriptoyu onlara güvenli bir şekilde aktarana kadar hesabınızda tutun.

Herhangi bir varlık gibi kripto paranın da kendi riskleri vardır. Hediye alıcınızın maruz kalabileceği güvenlik riskleri ve fiyat değişkenliği konusunda kendinizi bilgilendirin. Ve kripto hediye etmenin en önemli kuralını unutmayın: yalnızca sizin ve alıcınızın kaybetmeye istekli olduğu şeyi verin.

Mevsim:Source link

Yorum yapın