Bu En İyi Portföy Seçimlerini Derinlemesine İnceleyin

Reklam Açıklaması
Bu makale/yayın, bir veya daha fazla reklamverenimizin veya ortağımızın ürün veya hizmetlerine ilişkin referanslar içermektedir. Bu ürün veya hizmetlere giden bağlantılara tıkladığınızda tazminat alabiliriz
Doğrulanmış

Madencilik şirketleri metalleri, mineralleri ve malzemeleri çıkarır, işler ve satar. Bu malzemeler arasında değerli metaller, endüstriyel metaller, inşaat malzemeleri, enerji malzemeleri ve gübreler bulunmaktadır.

Madencilik stokları, doğal malzemelere yönelik artan talep ve azalan mevcudiyet nedeniyle yatırımcılar için cazip bir seçenek olabilir. Bu hisse senetleri ayrıca portföyünüze nakit akışı ekleyerek temettü ödeyebilir.

Madencilik stokları bazen, metallere ve çıkarılan malzemelere olan talebin düşebileceği ekonomik gerileme sırasında zarar görür. Bununla birlikte, altın enflasyona karşı popüler bir koruma aracı olduğundan ve bazı çıkarılmış materyaller yüksek talep ve değere sahip olduğundan, madencilik stokları diğer sektörlere kıyasla sabit kalabilir. İşte bugünün en iyi madencilik stoklarından bazılarına bir göz atın.

Lütfen aşağıdaki tüm hisse senedi fiyatlarının 25 Ekim 2022 piyasa kapanışı itibariyle geçerli olduğunu unutmayın.

2022’de Dikkate Alınmaya Değer 5 Madencilik Stoku

İşte bugün yatırım yapmak için en iyi madencilik şirketlerinden bazıları.

Madencilik şirketi Kayan yazı TL;DR (Çok Uzun; Okumadım)
Alpha Metalurji Kaynakları A.Ş. AMR Alpha Metallurgical Resources Inc., Virginia ve West Virginia’daki madenleriyle kömür çıkaran, işleyen ve pazarlayan bir madencilik şirketidir.
Barrick Altın Corp. ALTIN Barrick Gold Corp., üretim açısından dünyanın en büyük ikinci altın madencisidir.
Rio Tinto Grubu RIO Rio Tinto Group, dünyanın en büyük ikinci madencilik şirketidir. Alüminyum, bakır ve demir cevherinin yanı sıra bor, tuz, elmas ve titanyum gibi diğer metal ve mineralleri üretir.
BHP Grup Sınırlı (BHP) BHP BHP Group Limited bakır, nikel, demir cevheri, potas ve metalurjik kömür üretiyor. BHP Grubu 90’dan fazla lokasyonda faaliyet göstermektedir.
Teck Kaynakları Ltd. TECK Teck Resources Ltd, kömür, çinko ve bakır üreten Kanada merkezli bir madencilik şirketidir. Aynı zamanda enerji sektöründe de faaliyet göstermektedir.

1. Alpha Metallurgical Resources Inc. (AMR)

 • Mevcut fiyat: 165,99 $
 • 12 Aylık En Yüksek: 180,80 dolar
 • 12 Aylık Düşük: 44,89 dolar
 • 1 Yıllık Hedef: $207.00
 • Piyasa kapitalizasyonu: 2,79 milyar dolar

Alpha Metallurgical Resources Inc., kömürü çıkaran, işleyen ve çelik üreticilerine, elektrik kuruluşlarına ve endüstriyel müşterilere pazarlayan bir madencilik şirketidir. Tennessee merkezli şirket, Virginia ve Batı Virginia’da yer altı ve yerüstü madenleri işletiyor.

Kömür endüstrisi, çevresel nedenlerle çoğu insanın yaramaz listesinde yer alırken, ürün, termal enerji ve birçok endüstriyel süreç için hala kritik öneme sahiptir. Kömür talebinin zaman içinde azaldığını görsek de, Alpha Metallurgical Resources ürünlerini satın almak için hala çok istekli bir pazara sahip.

Alpha’nın hissesi, yılın başındaki 62.99$’dan 25 Ekim’de 180.80$’a çıkarak, yıldan bugüne kadar %100’den fazla arttı. Gelir, yıldan yıla üç kattan fazla arttı. Alpha’nın ileri temettü 1,57 dolar ve bir yıllık hedefi 207,00 dolar.

2. Barrick Gold Corp. (ALTIN)

 • Mevcut fiyat: 15,23 dolar
 • 12 Aylık En Yüksek: 25,58 dolar
 • 12 Aylık Düşük: 14,53 dolar
 • 1 Yıllık Hedef: 28,41 dolar
 • Piyasa kapitalizasyonu: 26.964 milyar dolar

Barrick Gold Corp., üretim açısından dünyanın en büyük ikinci altın madencisidir. Toronto merkezli şirket, 13 ülkede 16 lokasyonda maden işletiyor. 2021 yılında şirket 4,4 milyon ons altın üretti. Aynı zamanda, altın fiyatlarının düşmesi durumunda çeşitlendirme sunan küçük bir bakır üreten maden grubu işletmektedir.

Altın, yatırımcıların altın fiyatını artırabilecek ekonomik belirsizlik dönemlerinde kaynaklarını saklaması için popüler bir yerdir. Yükselen altın fiyatları Barrick’e yardımcı olabilir, ancak Barrick, artan işgücü ve yakıt maliyetleriyle birlikte güçlü ekonomik ters rüzgarlarla karşı karşıya.

25 Ekim itibariyle 14,23 dolardan işlem görmesine rağmen (12 ayın en düşük seviyesi olan 14,53 dolara çok yakın), altın tipik olarak faiz oranları yükseldiğinde düşüyor ki bu şaşırtıcı değil. Barrick Gold, tutmayı düşünmek için değerli bir hisse senedi olabilir. Barrick’in bir yıllık hedef tahmini 28,41 dolar.

3. Rio Tinto Grubu (RIO)

 • Mevcut fiyat: 55,05 $
 • 12 Aylık En Yüksek: $84.00
 • 12 Aylık Düşük: 51,22 dolar
 • 1 Yıllık Hedef: 70,77 dolar
 • Piyasa kapitalizasyonu: 89.214 milyar dolar

Rio Tinto Group, dünyanın en büyük ikinci madencilik şirketidir. Rio Tinto Group, fosil yakıtlardan yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş için gerekli metaller olan alüminyum, bakır ve demir cevheri üretiyor. Şirket ayrıca bor, tuz, elmas ve titanyum gibi metaller ve mineraller de üretiyor. Rio Tinto eskiden kömür çıkarırdı, ancak iklim değişikliği endişeleri arasında kömür için öngörülen ekonomik sorunlar nedeniyle yakın zamanda kömür madenciliği işinden ayrıldı.

Çok çeşitli olduğu için Rio Tinto, herhangi bir belirli pazarda fiyat düşüşüne dayanacak şekilde daha iyi konumlandırılmıştır. Örneğin, uzun vadeli görünüm Rio Tinto portföyündeki diğer alanlar kadar güçlü olmadığı için şirket, kendisini kömür madenciliğinden çıkarmaya istekliydi.

Bununla birlikte, hisse senetlerinin 25 Ekim itibarıyla 55,05 $’dan işlem gördüğünü ve 12 ayın en düşük seviyesi olan 51,22 $’a yakın olduğunu belirtmekte fayda var. Bu, yatırımcı endişelerini gösterebilir, ancak hisse senedinin bir geri dönüş için hazır olduğuna inanıyorsanız, bir fırsat sinyali verebilir. Rio Tinto’nun bir yıllık ortalama hedef tahmini $70.77.

4. BHP Group Limited (BHP)

 • Mevcut fiyat: 49,67 $
 • 12 Aylık En Yüksek: 70,74 dolar
 • 12 Aylık Düşük: 46,65 dolar
 • 1 Yıllık Hedef: 69,33 dolar
 • Piyasa kapitalizasyonu: 169.323 milyar dolar

BHP Group Limited bakır, nikel, demir cevheri, potas ve metalurjik kömür üretiyor. BHP Group, dünya çapında 90’dan fazla lokasyonda faaliyet göstermektedir. Potas, tarımda kullanılan potasyum açısından zengin bir tuzdur ve birçok gübre ve endüstriyel kimyasalda önemli bir bileşendir. Potasın endüstriyel alıcıları arasında cam imalatı, madencilik, geri dönüşüm, su yumuşatma ve havai fişekler yer almaktadır.

Kömür üreticisi, özellikle diğer endüstriyel işlemlerde kullanılmak üzere çeşitli derecelerde kömür sağlar. Bu, gezegeni önemli ölçüde etkilemeye devam etse de, elektrik üretimi için kullanılan termal kömürden daha iyidir.

Hisse senedi, 46.65$’lık düşük ve 70.74$’lık yüksek ile geçen yıl boyunca oldukça istikrarlıydı. 12 aylık hedef fiyat tahmini ortalama 68,67 dolar.

5. Teck Resources Limited (TECK)

 • Mevcut fiyat: 34,44 dolar
 • 12 Aylık En Yüksek: 45,74 dolar
 • 12 Aylık Düşük: 26,21 dolar
 • 1 Yıllık Hedef: 41,37 dolar
 • Piyasa kapitalizasyonu: 18.315 milyar dolar

Teck Resources Limited, Kanada merkezli bir madencilik şirketidir. Kömür, çinko, bakır ve enerji kaynakları üretir. Dünya çapında ikinci en büyük çelik üretim kömürü üreticisidir. Operasyonlar öncelikle Kanada, Peru, Şili ve Amerika Birleşik Devletleri’ndedir.

16 Eylül 2002’de Teck, Agnico Eagle ile bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Anlaşma, Meksika’daki bir bakır-çinko madenciliği projesinde Teck ve Agnico Eagle 50/50 ortak girişim ortakları yapacak. İşlemin değeri 580 milyon dolar.

Mevcut hisse senedi fiyatı, 12 ayın en yüksek ve en düşük seviyeleri arasında ve bir yıllık analist hedefinin çok altında değil. Ancak ürünlerine yönelik temettü ve istikrarlı talebi düşündüğünüzde, bunu akıllıca uzun vadeli bir yatırım olarak bulabilirsiniz.

Maden Şirketlerine Yatırım Yapmanın Diğer Yolları

Madencilik, altını ve kömürü topraktan çıkarmaktan çok daha fazlasını yapan çok çeşitli bir endüstridir. Değerli metaller (altın, gümüş, platin), endüstriyel metaller (demir, bakır, nikel, alüminyum), inşaat malzemeleri (taş, kireçtaşı, kum), enerji malzemeleri (petrol, kömür, uranyum) ve gübreler (fosfat, bor, potas) ) hepsi bir yerden gelmek zorunda. Madencilik şirketleri tedarik zincirinde önemli bir rol oynamaktadır.

Madencilik şirketlerine yatırım yapmak istiyor ancak şu anda tek bir hisse senedine yatırım yapmak istemiyorsanız, ETF’ler, yatırım fonları ve robo-danışman portföyleri aracılığıyla dolaylı olarak yatırım yapabilirsiniz. Bazı fonlar madencilik stoklarına odaklanırken, diğerleri size altta yatan emtialara maruz kalma imkanı verir. Nasıl yatırım yapmaya karar verirseniz verin, ne satın aldığınızı ve risklerini bilmek için bolca araştırma yapmanız önemlidir.

Maden Şirketlerine Yatırım Yapılmalı mı?

Madencilik şirketleri, genellikle ekonomik genişleme dönemlerinde yeni madenlere ve büyümeye yatırım yapmak için daha fazla paraya sahiptir. Ancak madencilik genişletme projelerinin tamamlanması uzun zaman alabilir ve son derece pahalıdır. Bu, proje ekonomi değiştikten sonra tamamlanırsa zamanlamayla ilgili sorunlara neden olabilir ve bu da öngörülen getirileri etkileyebilir.

Madenciliğe yatırım yapmayı düşünüyorsanız madencilik şirketinin sahip olduğu borç miktarına dikkat etmelisiniz. Çok fazla borcu olan madencilik şirketleri, ekonomik gerileme dönemlerinde mücadele edebilir. Öte yandan, üretim maliyetleri düşük ve verimli operasyonlara sahip olan madencilik şirketleri, herhangi bir ekonomik dönemde önemli karlar görebilirler.

Bu riskler nedeniyle, en iyi madencilik şirketlerine odaklanmak daha güvenli olabilir. Yıllardır var olan şirketlerin, ekonomik döngünün iniş çıkışları sırasında kar elde etme yeteneklerini kanıtlamış olmaları daha olasıdır.

Madencilik Stoklarında Sonuç

Madencilik sektörü değişken olabilir, ancak stokları doğru zamanlamanız durumunda bu sizin avantajınıza olabilir. Madencilik stokları da zaman içinde tarihsel olarak arttı, bu nedenle doğru zamanlama ve uzun ömürle madencilik stokları kendini amorti edebilir.

Dikkate alınması gereken daha fazla hisse senedi:

Yorum yapın