Btc Zorluğu 2021’Den Bu Yana En Büyük Farkla Düştü

Madencilik zorluğu Temmuz 2021’den bu yana en büyük marjına düştüğü için zorlu piyasa koşulları Bitcoin (BTC) ekosistemini etkilemeye devam ediyor.

6 Aralık’ta blok yüksekliği 766.080’de %7,32’lik bir zorluk ayarlaması gerçekleşti ve bu, zorlukta bir yıldan uzun süredir görülen en keskin düşüş oldu. BTC.com’dan alınan verilere göre bu, ortalama hashrate’in 264,18 EH/s’den 245,10 EH/s’ye düşmesiyle aynı zamana denk geldi.

Bitcoin’in madencilik zorluğu, ağda mevcut olan hash gücü miktarına göre otomatik olarak ayarlanır ve esas olarak yeni Bitcoin bloklarının zincire ortalama 10 dakika eklenme oranını kontrol eder.

Zorluk her 2.016 blokta bir ayarlanır, bu da zorluktaki bu son düşüşün yaklaşık iki hafta süreceği anlamına gelir.

Ayarlama, bazı küçük ve büyük operatörleri dükkanı kapatmaktan başka seçenek bırakmayan çalkantılı bir 2022’ye katlanmak zorunda kalan Bitcoin madencileri için bir erteleme olarak görülebilir.

İlgili: Rusya’daki kripto madencileri, ASIC cihazlarını istifleyerek ayı piyasasından yararlanıyor

Cointelegraph tarafından daha önce bildirildiği üzere, bu yılın üçüncü çeyreği, yeni BTC üretme maliyetinin artmasıyla, önde gelen kripto para biriminin değerinin düşmesiyle aynı zamana denk geldi. Artan enerji maliyetleri, ABD ve Avrupa’da madenci kar marjlarını daha da derinleştirerek bazı operasyonların kapanmasına neden oldu.

Bitcoin madencilerinin geliri, zayıf kripto para piyasası performansı ve daha ağır hesaplama talepleri nedeniyle daha da kötüleşen Kasım ayı sonunda iki yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu, nihayetinde bazı madencilik operasyonlarının teslim olmasına yol açtı ve bu da en son zorluk ayarlamasını açıklayan hash oranlarında yakın zamanda bir düşüşe yol açtı.

Bitcoin madencilik analisti Jaran Mellerud, düşüncelerini bir Twitter’da paylaştı. iplik 3 Aralık’ta, hashrate’deki en son düşüşün büyük olasılıkla artan elektrik fiyatlarından kaynaklandığını vurgulayarak:

“Pek çok madenci, nakit akışı başabaş noktasına yakın çalışıyor ve piyasa koşulları kötüleşirse makinelerini kapatmak zorunda kalacak.”

Mellerud ayrıca, Bitcoin fiyatının yıl sonuna kadar artması durumunda 2023’ün ikinci çeyreğine kadar hashrate’de önemli artışların beklenebileceğini savundu.

Yorum yapın