Btc Tutucuları Bir Haftada 10 Milyar Dolar Kaybederken, Bitcoin Kapitülasyon Şimdiye Kadarki En Kötü 4.

Bitcoin (BTC) hodler’ları, bu ay Bitcoin tarihinin neredeyse herhangi bir noktasından daha fazla teslim oldu.

Zincir üstü analitik firması Glassnode’dan alınan veriler, Kasım 2022 BTC satışının şimdiye kadarki en büyük dördüncü satış olduğunu doğruladı.

Bitcoin yatırımcıları multi milyar dolarlık kayıplar görüyor

Glassnode, haftalık haber bülteni “The Week On-Chain”in son sayısında FTX fiyaskosunun BTC yatırımcıları üzerindeki etkisini ele aldı.

Sonuçların karışık olduğunu ortaya koyuyor, büyük bir güven kaybıyla birlikte, bir yandan zarar eden fonların elden çıkarılmasını tetiklerken, aynı zamanda “güçlü birikim” de meydana geldi.

Bununla birlikte, mevcut koşullarda BTC’ye girenler için hayat hiç de kolay olmadı.

Glassnode, “Ayıdan boğa piyasasına geçişi motive eden tutarlı bir olay, yatırımcıların pes etmesi ve geniş ölçekte teslim olması nedeniyle kayıpların dramatik bir şekilde gerçekleşmesidir” dedi.

“Kasım, rekor seviyedeki dördüncü en büyük kapitülasyon olayını gördü ve 7 günlük gerçekleşen -10.16 milyar dolarlık bir kayıp kaydetti. Bu, Aralık 2018’deki zirveden 4,0 kat ve Mart 2020’den 2,2 kat daha büyük.”

Bitcoin gerçekleşen kayıp 7 günlük toplam açıklamalı tablo (ekran görüntüsü). Kaynak: Glassnode

Dolar değerinde kapitülasyon, 2018’in sonlarına göre beş kat ve Mart 2020’ye göre 4,5 kat daha yüksek olan BTC/USD ticareti sayesinde açıklanabilirken, FTX’in patlamasından bu yana kripto piyasalarını soğuk ayakların karakterize ettiği bir sır değil.

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, olayın hemen ardından, hodler’lar gerçekleşmemiş bir kayıpla BTC arzının %50’sini elinde tutuyordu.

Glassnode, Bitcoin’in ayarlanmış piyasa değeri-gerçekleşen değer (MVRV) oranına atıfta bulundu; bu, zincir üzerinde hareket eden madeni paraların “performans düşüklüğü” olarak adlandırdığı durumda daha önce nadiren görülen zarar verici seviyelere geri döndüğünü gösteriyor.

Düzeltilmiş MVRV oranı, BTC’nin piyasa değeri ile gerçekleşen değeri arasındaki ilişki eksi yedi yıl veya daha uzun süredir kullanılmayan madeni paraların kar etkisidir.

Bülten, “Bu metrik şu anda 0,63 (ortalama gerçekleşmemiş kayıp %37) değerini döndürüyor; bu, bitcoin tarihindeki işlem günlerinin yalnızca %1,57’si daha düşük bir Düzeltilmiş MVRV değeri kaydettiği için çok önemli” dedi.

“Başka bir deyişle, muhtemelen kaybedilen arz karşısında elde tutulan kârı indirgersek, mevcut piyasa Aralık 2018 ve Ocak 2015’te piko-dibe yakın setten bu yana en sular altında kalmış durumda.”

Bitcoin ayarlı MVRV oranı açıklamalı tablosu (ekran görüntüsü). Kaynak: Glassnode

Aralık 2018’miş gibi dalmayı satın almak

“The Week On-Chain” yine de piyasa katılımcıları için bazı iyi haberler içeriyor.

İlgili: Bitcoin, BlockFi’yi omuz silkiyor, Çin, BTC fiyatı 16 bin doları tuttuğu için protesto ediyor

Önceki kayıplara rağmen, hodler’lar o zamandan beri agresif bir şekilde BTC biriktiriyor ve bu eğilim en küçük “karideslerden” en büyük balinalara kadar herkesi kapsıyor.

Glassnode, “Karşılaştırmalı bir bakış açısından, son satışları izleyen son güçlü birikim puanı, 2018’in sonlarına benziyor” dedi.

Terra’nın LUNA’sının çöküşü gibi son olaylar da dahil olmak üzere Bitcoin’in geçmişindeki benzer siyah kuğu olaylarının benzer yatırımcı tepkilerine yol açtığını da sözlerine ekledi.

Eşlik eden bir tablo, Birikim Eğilim Puanının yedi günlük hareketli ortalaması (MA), mevcut koşulları mor olarak gösterdi – kitlesel birikimin özelliği. Sarı, tersine, BTC’nin piyasadaki toplu dağılımına işaret ediyor.

Bitcoin Birikim Trend Puanı (7 günlük MA) açıklamalı tablo (ekran görüntüsü). Kaynak: Glassnode

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın