Broadcom, 61 Milyar Doları Aşan VMware Anlaşmasını Aşan AB Antitröst Soruşturmasıyla Karşı Karşıya – apk haber

BRÜKSEL: ABD’li yonga üreticisi Broadcom, AB antitröst düzenleyicilerinin anlaşmayla ilgili tam ölçekli bir soruşturma başlatmaya hazır olmasıyla birlikte, bulut bilişim şirketi VMware için yaptığı 61 milyar dolarlık teklifte bir gerilemeyle karşı karşıya kalacak.

Bu yıl dünyanın şimdiye kadarki en büyük ikinci satın alımı olan önerilen satın alma, Broadcom’un işini kurumsal yazılımlara doğru çeşitlendirme girişiminin altını çiziyor, ancak dünya çapındaki düzenleyicilerin Big Tech tarafından yapılan anlaşmaların incelemesini hızlandırmasıyla geliyor.

Konuya aşina olan kişilerin Ekim ayında Reuters’e verdiği demeçte, Broadcom bulut bilişim pazarında Amazon, Microsoft ve Google’ın rekabetine işaret ederek AB’nin anlaşmanın erken onaylanmasına güveniyordu.

Kaynaklar, şirketin bu hafta başlarında Avrupa Komisyonu yetkilileriyle sözde bir durum toplantısı düzenlediğini söyledi.

AB yetkilileri genellikle bu tür toplantılarda endişelerini dile getiriyorlar ve şirketler onları devralmalarının esasına ikna edemezlerse, anlaşmanın ön incelemesi sona erdikten sonra dört aylık tam kapsamlı bir soruşturma başlatıyorlar.

Anlaşmaya ilişkin ilk incelemesini 20 Aralık’ta tamamlaması planlanan AB rekabet uygulayıcısı yorum yapmaktan kaçındı.

Broadcom, anlaşmanın boyutu nedeniyle inceleme süreci için zaman çizelgesinin diğer kilit bölgelerde uzatılacağını tahmin ettiğini söyledi.

Şirket, “Bunu söyledikten sonra, bu işlemin 2023 mali yılında kapanıp tamamlanacağından hâlâ eminiz” dedi.

Belçikalı bir CIO’lar ve Dijital Teknoloji liderleri derneği olan Beltug ve muadilleri Fransız Cigref, CIO platformu Nederland ve VOICE Germany daha önce anlaşmanın ciddi fiyat artışlarına ve müşterilere karşı daha sert ticari uygulamalara yol açabileceğine dair korkularını dile getirmişlerdi.

Ayrıca, VMware’den bir rakibe geçmek için gereken maliyetler ve üç ila beş yıllık süre konusunda uyarıda bulundular, bu da bazı müşteriler için bunu savunulamaz hale getirdi.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın