Brezilya SC, Google ve Telegram’ın Dezenformasyon Yasa Tasarısı Üzerindeki “Kötüye Kullanım Kampanyası” Üzerinden Soruşturulması Emri Verdi

Brezilya’da bir Yüksek Mahkeme yargıcı Cuma günü Google ve Telegram’ın çevrimiçi dezenformasyonun önüne geçmeyi amaçlayan tartışmalı bir yasa tasarısına karşı teknoloji şirketlerinin “kötüye kullanım kampanyası” olarak adlandırdığı şey hakkında soruşturma emri verdi.

Yargıç Alexandre de Moraes, federal polise, eleştirmenlerin “sansür tasarısı” dediği şey üzerine bölücü bir tartışmaya girmiş olan Brezilya’daki iki şirket ve yöneticileri hakkında soruşturma başlatması talimatını verdi.

Çevrimiçi bir dezenformasyon seli ile başa çıkmak için 2020’de çıkarılan yasa şu anda Kongre’nin alt meclisinde oylamayı bekliyor.

Bu yılın başlarında, aşırı sağcı eski cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro’nun destekçilerinin, adaylarının 2022 seçimlerini solcu halefi Luiz Inacio Lula da Silva’ya karşı kaybettiğini iddia eden sosyal medya dezenformasyonunun kışkırttığı iddiasıyla 8 Ocak’ta Brezilya’da isyan çıkardıktan sonra öne çıktı.

Taraftarlar tasarıyı dezenformasyona ve çevrimiçi aşırılığa karşı çok ihtiyaç duyulan bir savunma olarak nitelendiriyor.

Ancak Bolsonaro destekçileri, vatandaşların görüşlerini sansürlemek için Orwellvari bir “Hakikat Bakanlığı” yaratacağını iddia ediyor.

Teknoloji şirketleri ayrıca, belirli içerik türleriyle nasıl başa çıkacaklarını düzenleyecek ve dış denetçileri işe almalarını sağlayacak olan yasa tasarısına da karşı çıkıyor.

Bu hafta Google, yasa tasarısının “konuşma özgürlüğünü ciddi şekilde tehdit ettiği” konusunda uyarıda bulunmak için kendi sitesini kullanırken, Telegram Brezilya’daki 40 milyondan fazla kullanıcısına bunu “demokrasiye saldırı” olarak nitelendiren bir mesaj gönderdi.

Moraes, büyük teknolojinin yasa tasarısına karşı kampanya yapmak için platformlarını kullanmasına çoktan tepki göstermişti.

Çarşamba günü Telegram’a fatura karşıtı yayın mesajını silmesini veya askıya alınmasını emretti.

Google da tepkiyle karşılaştı.

Adalet Bakanı Flavio Dino, ABD teknoloji devini tasarıya karşı çıkan içeriği daha belirgin bir şekilde görüntülemek için arama sonuçlarını “manipüle etmekle” suçladı – şirket bu suçlamayı reddetti.

Ve tüketiciyi koruma yetkilileri, Google’a faturaya karşı mesajlarını “karşı propaganda” ile dengelemesini veya saatte bir milyon reais (200.000 ABD Doları) para cezası vermesini emretti.

(Bu hikaye News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır)

Yorum yapın