Brezilya, Kripto Para Birimini Bir Ödeme Yöntemi Olarak Yasallaştırmak Için Yasa Çıkardı

Brezilya, geçen yıl El Salvador’un yaptığı gibi Bitcoin’i (BTC) yasal hale getirmemiş olsa da, Güney Amerika ülkesi ülke genelinde kripto ödemelerini yasallaştıran bir yasa çıkardı.

Federal bir yasama organı olan Brezilya Temsilciler Meclisi, ülke içinde bir ödeme yöntemi olarak kripto para birimlerinin kullanımını yasallaştıran düzenleyici bir çerçeveyi onayladı. Bu, Brezilya’da kripto için önemli ilerleme sağlarken, yasanın yürürlüğe girmesi için hala Brezilya başkanının imzasını gerektiriyor.

Tasarının geçmesi, ülke içinde herhangi bir kripto para birimini yasal ihale yapmaz. Bununla birlikte tasarı, ülke merkez bankasının denetiminde olan ödeme yöntemleri tanımında dijital para birimleri ve uçuş mesafesi programlarına yer verecek.

Kanunlaştıktan sonra, hükümetin yürütme organı, hangi dairenin denetimden sorumlu olacağına karar vermelidir. Yine de, menkul kıymet olarak kabul edilecek tokenler, Brezilya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (CVM) yetkisi altında kalacaktır.

Yasa, kriptoyu bir ödeme yöntemi olarak belirlemenin yanı sıra, kripto değişim platformları için lisansların oluşturulmasına ve kriptonun üçüncü şahıslar tarafından saklanması ve yönetilmesine izin verir. Buna ek olarak, yasa, FTX çöküşü gibi başka bir olayı önlemek için borsaların şirket ve kullanıcı fonları arasında net bir ayrım yapmasını gerektirecek.

İlişkili: BAE düzenleyicisi, borsanın çöküşü sırasında FTX lisansını iptal etti

Haziran ayında, Brezilyalıların kripto para birimini bir ödeme aracı olarak kullanmalarına ve özel anahtarlarının mahkemeler tarafından alınmasından korunmasına izin veren benzer bir teklif yayınlandı. Teklif, kripto varlıklarını bir değişim aracı ve mallara, hizmetlere veya yatırımlara “erişim aracı” haline getirmeyi amaçlıyor.

Bu arada, FTX çöküşü kripto alanındaki birçok sektörü etkilemiş olsa da, Brezilya kripto ekosistemiyle yakından bağlantılı olan Transfero Group’un CEO’su Thiago César’a göre Brezilyalılar için günlük kripto kullanımını etkilemeyecek.

Yorum yapın