Brezilya Kripto Endüstrisi, Küresel Belirsizliğin Ortasında Düzenleyici Netlik Kazanıyor

Küresel kripto topluluğu, FTX çöküşünün yaralarını sarmaya devam ederken, hem merkezi borsalar hem de merkezi olmayan finans (DeFi) çevresinde bir likidite krizi yayılmaya devam ediyor.

FTX’in iflasının tetiklediği yaklaşan düzenlemenin kriptoya umut ışığı getirip getirmeyeceğine yakında karar verilecek.

Ülkenin federal yasama organının alt meclisi olan Brezilya Temsilciler Meclisi, ülke içinde bir ödeme yöntemi olarak kripto para birimlerinin kullanımını yasallaştıran düzenleyici bir çerçeveyi onayladı.

10 milyon Brezilyalının veya nüfusun yaklaşık %5’inin kripto varlık ticareti yaptığı tahmin ediliyor.

Brezilya’daki en büyük merkezi borsa, yaklaşık üç milyon kullanıcısı olan Mercado Bitcoin adlı yerel bir işletmedir. Coinbase veya Gemini gibi uluslararası oyuncuların Brezilya’da bu kadar alakalı bir varlığı yok.

Bu nedenle, FTX’ler gibi küresel iflaslar, Brezilya’daki blockchain pazarını Amerika Birleşik Devletleri veya Avrupa’daki kadar güçlü bir şekilde etkilemedi.

Brezilya’dan gelen son düzenleyici haberler, dünyadaki diğer ülkeler, özellikle ABD ve Avrupa’da, iyi ve kötü aktörler arasında herhangi bir ayrım yapmadan kripto para birimi endüstrisini hedef aldığı için bir umut ışığı veriyor.

Avrupa Merkez Bankası, “Bitcoin’in son duruşu” başlıklı bir blog gönderisinde, bankaları itibarlarını zedeleyebileceği için dijital para birimiyle etkileşime girmemeleri konusunda uyardı ve BTC’nin yasal işlemler için pek kullanılmadığını ve şu anda dünyanın dört bir yanındaki yasa koyuculardan düzenleyici ilgi gördüğünü iddia etti. dünya “onay olarak yanlış anlaşılabilir.”

ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC), yeni dijital emtia varlık piyasalarını agresif bir şekilde denetlemeye devam ediyor. CFTC’nin bir raporuna göre, 2022’nin mali yılında toplam 82 icra davası açıldı ve “uzlaşma veya dava yoluyla iade, tasfiye ve hukuki para cezaları” için 2,5 milyar dolar uygulandı.

Brezilya Kongresi tarafından oylanan çerçeve, Bitcoin’i El Salvador’da başarıldığı gibi yasal ihale haline getirmese de, kriptoyu bir ödeme yöntemi olarak yasallaştırmak, yerel işletmeleri kriptoyu benimsemeye ve kullanarak işlem yapmaya teşvik etme yönünde olumlu bir adımdır.

Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkenin Bitcoin biriktirmek için Dolar maliyetli bir ortalama ticaret stratejisi uygulayacağını duyurdu. El Salvador, Bitcoin rezervlerinin büyük bir kısmını piyasanın yüksek seviyelerinde satın aldıktan sonra şu anda kripto yatırımlarının çoğunun sular altında kaldığını görüyor.

Brezilya’daki mevcut kripto ortamı

Brezilya, tokenize edilmiş varlıkların düzenlenmesi için istikrarlı bir şekilde hazırlanıyor ve mevcut yönetim son birkaç yıldır finansal inovasyon konusunda olumlu bir duruş sergiliyor, ancak kimse bunun bu kadar aniden oylanmasını beklemiyordu.

Brezilya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ülkenin kripto para birimleri düzenlemesine ilişkin yasal çerçevesindeki değişiklikleri takip ediyor. 2021’de menkul kıymetler düzenleyicisi, blockchain şirketlerinin ve çözümlerinin test edilmesi için bir korumalı alan yapısını onayladı.

Brezilya Merkez Bankası, yıl sonundan önce ülkenin egemen dijital para birimi pilotunu oluşturma hedeflerini de paylaştı.

Son: Transfero CEO’su: FTX çöküşü Brezilya’da günlük kripto para kullanımını etkilemeyecek

Şirketlerin karbonu dengelemesine yardımcı olmak için blockchain tabanlı çözümler geliştiren Brezilyalı bir iklim teknolojisi şirketi olan Moss.earth’ün CEO’su Luis Felipe Adaime Cointelegraph’a şunları söyledi:

“Merkez Bankası, 2020 yılında ülkede geniş kabul gören bir elektronik anında ödeme yöntemi olan ‘PIX’ ile büyük bir yenilik yaptı. Şimdiye kadar elde ettiği başarı göz önüne alındığında, bir sonraki doğal adımın zincir üzerinde ‘PIX’e sahip olmak olacağını hayal ediyorum.”

Brezilya’nın yasal çerçevesi, kuralları merkez bankasının belirleyeceğini ve fiat’ı kripto ile takas eden veya kripto saklama ve kripto ile ilgili ürünler sunan herhangi bir firma için bir lisans gerekeceğini belirtiyor.

“Lisans gereksinimleri, bu tür operasyonlara kimlerin katılabileceğini ve yürütebileceğini sınırlayacak, merkez bankasının onay süreci piyasayı kısıtlayabilir.” Fiat on-ramp sağlayıcısı Transfero Group’un CEO’su Thiago César, Cointelegraph’a şunları söyledi: “Başkanın bu yasayı onaylamaması için hiçbir neden yok, bu son adım ve büyük olasılıkla yapacak çünkü büyük bir baskı var. Merkez bankası yasal çerçeveyi kabul etsin.”

Brezilya’nın şu anki başkanı Jair Bolsonaro, bu tür karmaşık ekonomik kararlar için Ekonomi Bakanlığı’na ve teknik adayların tavsiyelerine güvendi ve 1 Ocak 2023’te görevden ayrılmadan önce çerçeveyi onaylaması muhtemel.

Net bir düzenleyici çerçeve, bazı kurumsal aktörlerin katılması için daha fazla yasal kesinlik getirecektir, ancak Brezilya bu alanda inovasyon açısından hiçbir şekilde engellenmedi.

Bankalar ve finansal kurumlar, Brezilya’daki bu yeni düzenlenmiş ortamla kripto ile kredi verme ve hatta kripto para havaleleri gibi yeni ürün tekliflerine girişebilir. Brezilya’daki üç büyük banka, Brezilya Kongresi tasarıyı geçirmeden önce zaten kriptoyla ilgili ürünler sunuyordu.

Bu yeni düzenlemeden en çok kimler yararlanacak?

Son yirmi yıldaki GSYİH durgunluğuna rağmen, Brezilya – özellikle komşu Arjantin ve Venezuela ile karşılaştırıldığında – nispeten iyi huylu bir düşük enflasyon senaryosuna sahip oldu ve son yıllarda önemli finansal yenilikler gerçekleştirdi.

Pozitif düzenleme, borsaya kote fonların ve halka açık enstrümanların kriptolarını ülke dışına çıkmak yerine yerel olarak satın almalarına izin verebilir.

Brezilya’daki yatırım fonlarının yalnızca düzenlenmiş borsalarda kripto varlıkları satın almasına izin verilir. Bu, geçmişte, yatırımlarının bir kısmını kriptoya tahsis etmek isteyen bir fonun farklı bir yargı alanında düzenlenen uluslararası borsalara başvurmak zorunda kaldığı bir senaryo yarattı.

Birden fazla yetki alanı ile Brezilya arasında likidite köprüsü kuran her şey çok ilginç bir fırsattır. Uluslararası bir yatırımcı daha az karmaşık bir bürokratik süreçle karşı karşıya kalır ve yerel işletmeler daha fazla sermayeye erişebilir.

Adaime, “Brezilyalıların daha ucuz krediye daha geniş erişim, büyüyen yatırımlar ve kripto ticareti ile fintech’in yükselişi ve blok zincirin benimsenmesi gibi finansal ve teknolojik yeniliklerden güçlü bir şekilde yararlandığına inanıyorum” dedi.

Celo Brezilya reali (cREAL) ve Brezilya Dijital Tokeni (BRZ) gibi Brezilya istikrarlı paralarını içeren DeFi girişimleri, uluslararası sabit para sahiplerinin yerel küçük ve orta ölçekli işletmeleri finanse etmesini sağlayarak doğrudan yabancı yatırımı kolaylaştırıyor.

İlişkili: Luiz Inácio Lula da Silva Brezilya’nın başkanlık yarışını kazandı – Bu kripto için ne anlama geliyor?

Brezilya, yerel para biriminin kısıtlayıcı doğası nedeniyle dünyanın geri kalanından mali açıdan çok uzak bir pazardır. “Brezilya’da kullanılabilecek tek para birimi Brezilya realidir, bu nedenle USD alımı veya döviz banka hesapları yoktur. Bu da yerel para birimini oldukça güçlü kılıyor.” Cesar ekledi:

“Doğal olarak, yerel oyuncular, düzenleyicilerin uluslararası oyunculara karşı daha sert olmalarını bekliyorlar, böylece daha iyi bir savaşma şansları var.”

Brezilya’da Binance, ByBit ve Crypto.com gibi uluslararası borsalar hızla genişliyor ve daha iyi ürün teklifleri, daha fazla likidite ve daha likit ve küresel olarak entegre defterlerle pazarda fırtınalar estiriyordu.

Bir grup yerel borsa, Brezilya’da herhangi bir düzenleme olmaksızın faaliyet gösteren uluslararası borsalar hakkında seslerini yükseltti. Bu yerel borsalar, Kongre’nin oylamayı mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirmesinde büyük rol oynadı.

Yorum yapın