Borç Verenlerin Bir Sonraki Eğitim Krediniz Hakkında Size Söylemeyeceği 4 Önemli Gerçek

Asla göz ardı edilmemesi gereken en önemli finansal görevlerden biri, mümkün olan en kısa sürede çocuğunuzun geleceği için para biriktirmektir. Yüksek öğrenim tipik olarak yüksek maliyetler ve bir eğitim kredisi gereksinimi gerektirir, bu nedenle ebeveynler genellikle bu yaklaşımı seçer. Bir öğrenci, böyle bir kredi için bir kamu veya özel bankaya veya hatta bankacılık dışı bir finans şirketine (NBFC) başvurabilir, ancak eğitim kredinizle ilgili olarak, borç verenlerin ifşa etmeyeceği ve sizi mali sıkıntıya sokabilecek 4 temel gerçek vardır. . Bay Ankit Mehra, GyanDhan’ın CEO’su ve Kurucu Ortağı, bununla ilgili olarak “Eğitimin artan maliyeti ile birlikte, yüksek öğrenimi finanse etmek çoğu öğrenci için zor bir görev haline geldi. Ebeveynler, çocuklarının yüksek öğrenimi için hatırı sayılır miktarda fon oluşturmadıkça, yüksek öğrenimi finanse etmek için öğrenci kredileri en iyi seçenektir. Tartışmasız kolay bir fon kaynağı olan kredi arayanlar, bir borç verenin müşterilerine ifşa etmeyebileceği öğrenci kredilerinin nüanslarının farkında olmalıdır.”

Ankit Mehra’ya göre, kredi alanların eğitim kredisi başvurusunda bulunurken dikkat etmesi gereken bazı noktalar aşağıdadır.

1. Kredi geçmişi ve kredi puanı: Kredi geçmişi, borçlunun geri ödeme borçlarını ve diğer mali bilgileri gösteren mali alışkanlıklarının kaydıdır. Bu alışkanlıklara dayanarak, borçluya bir kredi puanı atanır. Borç verenler, borçlu için kredinin faiz oranını ve şartlarını belirlemek için kredi geçmişini ve kredi puanını kullanır. Herhangi bir temerrüt, gecikme, temerrüt veya kredi tasfiyesi, borçlunun daha iyi bir kredi anlaşması yapma şansını olumsuz etkiler. Ayrıca, devam eden krediler de borçlunun kredi notunu etkiler.

2. Kredi maliyetini etkileyen masraflar: Öğrenim kredisi başvurusunda bulunan bir borçlunun maruz kaldığı belirli masraflar vardır. Bu ücretlerin çoğu, kredi için başvurdukları zaman borçluya önceden bildirilir, ancak bunun etkisinin boyutu borçlu için net olmayabilir. İşlem ücretleri, her öğrenci kredisi için standart bir ücrettir. Kamu bankaları, özel bankalar ve NBFC’ler tarafından alınan ücretten daha düşük sabit bir tutar alır. Teminatlı eğitim kredilerinde, borçlular ayrıca avukat ücretlerinin yanı sıra mülk değerlendirme ücretlerini de öderler.

3. Vergi avantajları: Öğrenci daha önce öğrenim kredisi almışsa faiz ödemelerinin bir yük olduğunun farkındadır. Faiz ödemelerinin yükünü azaltmanın kolay bir yolu, çeşitli vergi avantajlarına ve devlet planlarına başvurmaktır. Padho Pardesh, Dr. Ambedkar Central Sector Scheme ve Central Sector Scheme of Faiz Sübvansiyonu gibi hükümet tarafından başlatılan birkaç plan vardır. Öğrenciler ayrıca Hindistan Gelir Vergisi Yasası’nın 80E Bölümü kapsamındaki vergi avantajlarını da incelemelidir. Unutulmaması gereken bir nokta, Bölüm 80E kapsamındaki vergi avantajı, yalnızca kredi için başta kamu sektörü bankaları olmak üzere birkaç seçkin borç verenden talep edildiğinde mevcuttur.

4. Mevcut faiz oranı türü: Kredi alırken iki tür faiz oranı vardır – değişken faiz oranı ve sabit faiz oranı. Değişken faiz oranı, ekonomik koşullara göre periyodik olarak değişir. Sabit bir faiz oranı, kredi vadesi boyunca aynı kalır. Her birinin artıları ve eksileri vardır:

a. Dalgalı faiz oranı piyasa koşullarına göre değiştiğinden, orandaki bir revizyon oranları düşürebilir ve bu da borçluya fayda sağlar. Bununla birlikte, borç alanlar bir faiz oranı artışına da tanık olabilir ve bu da EMI’de bir artışa yol açar.

b. Sabit bir faiz oranı herhangi bir değişikliğe uğramaz ve bu nedenle orandaki herhangi bir artış veya düşüş borçluyu etkilemez. Oranlarda bir artış olması durumunda, borçlu aylık taksitlerdeki artıştan korunur. Ancak faiz oranları düştüğünde onlar da fayda sağlamazlar.

Bunlar, borç verenin sorulmadığı sürece borç alana açıkça açıklayamayacağı şeylerden bazılarıdır. Ancak bunlar, uzun vadede tasarruf etmelerine yardımcı olacağından, borç alanların gözden kaçırmaması gereken kilit noktalardır.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın