Blockfi Iflas Başvurusunda Bulundu, Sorunları Için Ftx’in Çöküşünü Gösterdi

BlockFi, 28 Kasım’da Bölüm 11 için iflas başvurusunda bulunduğunu duyurdu. Amerika Birleşik Devletleri New Jersey Bölgesi İflas Mahkemesi’ndeki dosyalama, şirket ve onun sekiz yan kuruluşu ile ilgilidir. Hareket, FTX’in çöküşünden sonra şirketin mali durumu hakkında birkaç gün süren spekülasyonların ardından geldi.

Yapılan açıklamaya göre BlockFi’nin elinde 256.9 milyon dolar bulunuyor. “Çalışan maaşlarının ödenmesi ve çalışanlara sağlanan faydaların kesintiye uğramadan devam etmesi” için önergeler verdi. Ayrıca, “şirketin iş açısından kritik işlevler için eğitimli iç kaynakları elinde tutmasını sağlamak için bir Kilit Çalışanı Elde Tutma Planı oluşturmayı” amaçlamaktadır ve masrafları azaltmak için bir dahili plan oluşturmuştur.

Açıklamaya göre BlockFi International, Bermuda Yüksek Mahkemesi’ne de iflas başvurusunda bulundu.

FTX US, Haziran ayı sonunda 400 milyon dolarlık bir kredi limiti aldı ve bu, FTX’in çöküşünden sonra BlockFi’nin maruz kalmasının bir likidite krizi yaşamasına neden olacağına dair endişelere yol açtı. BlockFi, 11 Kasım’da para çekme işlemlerini durdurdu. Şirket, web sitesinde yaptığı bir güncellemede şunları yazıyor:

Duraklamadan bu yana, ekibimiz bizim için mevcut olan her stratejik seçeneği ve alternatifi araştırdı ve müşterilerimiz için elimizden gelenin en iyisini yapma ana hedefimize lazer odaklı kaldı. Bu Bölüm 11 vakaları, BlockFi’nin işi istikrara kavuşturmasını sağlayacak ve BlockFi’ye, değerli müşterilerimiz de dahil olmak üzere tüm paydaşlar için değeri en üst düzeye çıkaran bir yeniden yapılanma planını tamamlama fırsatı sunacak.”

şirket ayrıca tweet attı“Yeniden yapılanma çabalarımızın bir parçası olarak, FTX dahil karşı tarafların BlockFi’ye borçlu olduğu tüm yükümlülükleri geri almaya odaklanacağız.”

Mahkeme belgelerinde yer alan ilk 50 alacaklı listesinde, teminatsız alacaklar, West Realm Shires Inc.’e (FTX ABD) 275 milyon dolardan kimliği belirsiz bir alacaklıya 999.650 dolara kadar değişiyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na 30 milyon dolarlık bir borcu gösteriyor.

BlockFi, SEC’in menkul kıymet saydığı hesapları kaydetmediği için Şubat ayında SEC ile 100 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı. West Realm Shires ve SEC, “sıkıntılı durumlarda” kurumsal güven hizmetleri sağlayan Ankura Trust gibi belgede adlarıyla listelendi. Bu kuruluşun 729.036.246 $ borcu var. İsimsiz bir alacaklı, listede SEC’in üzerinde üçüncü sırada, 48.561.400 $ borçlu.

BlockFi, dosyalamada 100.000’den fazla alacaklıya, 1 milyar dolar ile 10 milyar dolar arasında varlığa ve aynı aralıkta yükümlülüklere sahip olduğunu belirtiyor. Ayrıca Valar Ventures, şirkette %19 hisseye sahip olarak listeleniyor.

BlockFi, varlıklarının çoğunun FTX’te tutulduğunu reddetti, ancak “FTX’e ve Alameda’nın bize borçlu olduğu yükümlülükleri, FTX.com’da tutulan varlıkları ve çekilmemiş meblağları kapsayan ilişkili kurumsal kuruluşlara karşı önemli riskimiz var. FTX.US ile kredi limiti.”

Bloomberg’e göre BlockFi, iflas masraflarını karşılamak için kendi kripto para biriminden 239 milyon dolar sattı ve 370 çalışanından yaklaşık 250’sini başvuruda bulunmadan önce işlerini kaybedecekleri konusunda uyardı. Blockchain bu yaz da bir dizi işten çıkarma düzenledi.

Yorum yapın