Blockchain Ve Web3 Arasındaki Ilişki Nedir?

Kripto para birimleri ve blockchain, Web3’ün yapı taşlarıdır. Bununla birlikte, merkezi olmayan web ayrıca AR, VR, IoT ve blockchain veya dijital para birimleri ile ilgisi olmayan diğer teknolojilere de dayanır.

Web3 olarak bilinen üçüncü nesil internet, blockchain teknolojisine dayanmaktadır. Bununla birlikte, makine öğrenimi, büyük veri, yapay zeka (AI), Nesnelerin İnterneti (IoT), artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) ve diğerleri gibi teknolojiler, merkezi olmayan uygulamaların (DApp’ler) bilgileri sofistike bir insanda analiz etmesini sağlar. Web3 ortamında benzer bir şekilde. 

Örneğin, sanal gerçeklik kulaklıkları, müşterilerin bir satın alma işlemi yapmadan önce ürünlerle etkileşime girmesine olanak tanıyarak olağanüstü bir alışveriş deneyimi yaratacaktır. Ancak bu teknolojiler, kripto para birimlerine veya dağıtılmış defter teknolojisine dayalı değil, blok zinciri teknolojisinin verimliliğini artırmayı hedefliyor.

Ayrıca blockchain, kuruluşların bulut bilgi işlem, sosyal ağ siteleri ve veritabanları dahil olmak üzere Web2 hizmetlerini merkezileştirmesine izin vererek Web3 altyapısının oluşturulmasında önemli bir rol oynar. Bu nedenle, AI ve blockchain teknolojisini birleştirmek, şüphesiz kuruluşlara gizli veri kümelerini yönetmek için daha iyi bir yol sağlayacaktır. 

AI teknolojisi, sağlanan verileri doğrulayarak işlem talebini hızlı bir şekilde tamamlayabilir ve akıllı algoritma, fon verme veya krediyi onaylama konusunda hızlı kararlar alınmasına yardımcı olur. Ayrıca, veri kümeleri blok zinciri aracılığıyla etkin bir şekilde korunabilir. Benzer şekilde, AR ve VR gibi diğer teknolojiler meta veri evrenini tanımlamada, yeni fikirleri keşfetmede ve sanal deneyimleri yükseltmede çok önemlidir.

Ayrıca kripto para birimleri, Web3 kullanıcılarının para göndermek ve almak için Ether (ETH) gibi tokenleri kullanmalarına izin vererek güvenilir bir aracıya olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Bununla birlikte, kripto para birimleri eşler arası ödemeleri destekler ve dijital yerel bir havale yöntemi olarak hizmet edebilir. Blok zincirleri, kripto para birimleri olmadan ağ katılımı için teşvik sisteminden yoksun olacaktır. Ayrıca, kullanıcıların kripto para cüzdanları olmadan kripto para birimini saklayacakları bir yerleri olmazdı.

Ek olarak, Web3’ün kripto ahlakını benimsediği için izinsiz, güvenilir ve herkese açık olması amaçlanmıştır. Benzer şekilde, değiştirilemez belirteçler (NFT’ler), kullanıcıların oyun içi varlıklar, dijital sanat, kişisel veriler ve diğerleri gibi öğeler için sahiplik kanıtını şeffaf bir şekilde göstermelerini sağlar.

Yorum yapın