Bitcoin’in Ayı Piyasası Sona Ermekten Çok Uzak, Ancak Veriler Yatırımcı Duyarlılığının Iyileşmesine Işaret Ediyor

Kripto piyasası için neredeyse eşi görülmemiş bir aşırılıklar ve kara kuğu olayları yılı oldu ve şimdi 2022 sona ermek üzereyken, analistler öğrenilen dersler üzerinde derinlemesine düşünüyor ve 2023’te fiyat hareketinin yükselişine işaret edebilecek eğilimleri belirlemeye çalışıyor. .

Terra Luna, Three Arrows Capital ve FTX’in çöküşü, bir kredi sıkışıklığı, sermaye girişlerinde ciddi bir azalma ve ek büyük merkezi borsaların çökebileceği yönünde artan bir tehdit yarattı.

Piyasa gerilemesinin ciddiyetine rağmen, birkaç pozitif ortaya çıktı. Veriler, bu düşük oynaklık döneminde uzun vadeli tutucuların ve daha küçük boyutlu cüzdanların aktif olarak biriktiğini gösteriyor.

Pozitif ve negatif veri noktalarına dalalım.

Düşük likidite ve kayıplar bol

Kasım 2021’de piyasaya likidite akarken, Bitcoin (BTC) fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve yatırımcılar 455 milyar dolar kar elde etti. Tersine, birçok yatırımcının ayı piyasasının en karanlık günleri olduğunu umduğu bir dönemde likidite daralırken, gerçekleşen 213 milyar dolarlık kayıp, yatırımcıların boğa piyasası kârlarının %46,8’ini geri vermesine yol açtı. Gerçekleşen zararlara karşı karların büyüklüğü, kazançlardan geri çekilme oranının %47,9’a ulaştığı 2018 ayı piyasasına benzer.

Gerçekleşen Bitcoin kar ve zararlarının yıllık toplamı. Kaynak: cam düğüm

Aşağıdaki başlıkta, kripto sektöründe önemli bir likidite sağlayıcısı olan Cumberland, piyasanın karşı karşıya olduğu likidite zorluklarını vurguladı:

Cumberland’e göre, sınırlı likidite, büyük ölçekli kapitülasyonların bir sonucudur ve iflas etmiş firmaların satacak madeni paraları kalmamasına neden olur.

CoinSharesHaftalık fon akışlarının analizi, işlem hacimlerinin bu hafta iki yılın en düşük seviyesi olan 677 milyon$’a ulaştığını da gösterdi. Düşük işlem hacimleri, dijital varlıklardan akan kripto fonlarla birleşerek potansiyelin daha da artmasını engelliyor.

Kripto fonu, fon AuM’nin yüzdesi olarak akar. Kaynak: CoinShares

Tarihsel olarak, merkezi borsalar (CEX), kripto varlık alanına daha fazla sermaye getirmeye yardımcı olan itibari para kabulü için bir kaynak olmuştur. Düzenleyici kaygılar ve CEX korkuları nedeniyle, yeni fonların getirilmesi zorlaştı.

Yukarıdaki veriler çok düşüş eğilimi gösterse de, piyasada bir tersine dönüşe işaret edebilecek bazı veri noktaları da var.

Yatırımcı duyarlılığında minimum iyileşme görünüyor

Tüccarlar, kısa vadeli düşüş eğilimini tersine çevirecek olumlu bir Federal Rezerv toplantısı umut ederken, duyarlılığın bazı marjinal iyileştirmeler yaptığını gösteren zincir içi veri noktaları var.

CoinShares, CEX korkuları ve daha küçük hacimlerle bile girişlerin iyileştiğini belirtiyor:

“Bitcoin, toplam 17 milyon dolarlık giriş gördü, duyarlılık Kasım ortasından bu yana istikrarlı bir şekilde iyileşiyor ve o zamandan bu yana girişler şu anda toplam 108 milyon doları buluyor.”

Bu rakamlar çığır açıcı olmasa da, Bitcoin’in düşük oynaklığı, yatırımcılara dolar-maliyet ortalaması alma ve potansiyel bir trendin tersine dönmesini bekleme fırsatı sunuyor. Bitcoin için mevcut oynaklık, en son Ekim 2020’de tanık olunan rakamlara ulaşarak, birkaç yılın en düşük seviyesinde.

Gerçekleşen Bitcoin oynaklığı. Kaynak: Glassnode

Volatilitedeki rekor düşüşler, uzun vadeli Bitcoin tutucular kohortunda tüm zamanların en yüksek seviyesiyle birleşiyor. BTC’nin fiyatı düşüş trendinde kalsa bile, dolaşımdaki tüm Bitcoin arzının %72,3’ü artık uzun vadeli yatırımcıların elinde.

Uzun vadeli yatırımcılar tarafından tutulan toplam Bitcoin arzı. Kaynak: Glassnode

Glassnode, verilerin şunları gösterdiğini not eder:

“Bu metrikteki neredeyse lineer yükseliş eğilimi, 3AC’den ilham alan kaldıraç kaldırma olayının ve uzaydaki başarısız borç verenlerin hemen ardından, Haziran ve Temmuz 2022’de meydana gelen ağır madeni para birikiminin bir yansımasıdır.”

Bu bakış açısına ek olarak, eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes, Bitcoin’in bir avuç iflasla sorumsuz varlıkları uzaydan atmasının ardından dip yaptığına inanıyor.

Duyarlılık ve kurumsal yatırımcı girişlerindeki artış, trendin tersine dönmesini tetikleyecek kadar önemli olmasa da, pozitif veri noktaları bazı toparlanma belirtileri gösteriyor.

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın