Bitcoiner, Btc Ödemelerini Elle Yapmak Için Lightning Çipini Yerleştirdi

Lightning Network, Bitcoin (BTC) topluluğunu şok etmeye devam ediyor. F418 (gerçek adı değil) adlı İsviçreli bir BT Uzmanı, Lightning Network (LN) ödemelerini yapmak için sağ eline Lightning özellikli bir çip yerleştirdi.

F418’in eline yerleştirilen çipin X-Ray görüntüsü. Kaynak: Youtube

Cointelegraph ile konuşan F418, gövde modifikasyonu ve LN ödemelerini eğlence için denediğini söyledi. Kendisi gibi Bitcoin meraklılarının 2. katman ödeme ağı olan LN’yi kendi ellerine almalarını önermiyor. “Kullanım sadece bunun mümkün olduğunu ve böyle şeyler yapabileceğinizi göstermek içindir.” Çoğu insanın kart taşıdığını, sadece elinde vay faktörü olduğunu ekledi:

“Sunum yapıyorsanız komik oluyor çünkü ben bazen ödemelerle ilgili sunumlar yapıyorum ve bankalarda çalışan insanlarla konuşuyorum ve onlar bunu görürlerse ‘Koca Gözler’ yapıyorlar. [my hand]. İmplant yaptırmanıza gerek yok.”

Cointelegraph, F418 ile ilk olarak anavatanı İsviçre’de LN dostu Plan B Lugano Konferansı’nda bir araya geldi. Kullanılan ilk implant F418 “Kusurlu” olduğu için ödeme girişimleri başarısız oldu. F418 yılmadan, tekrar denemeden önce implantı cerrahi olarak çıkarmak için bir tıp uzmanını ziyaret etti.

İkinci girişim başarılı oldu. Çip, sağ elinde düzgün bir şekilde oturuyor ve artık bir Bolt Kartına veya akıllı telefona erişmeden LN ödemeleri yapabiliyor. Ama acıyor mu, diye sordu Cointelegraph. “Spor salonuna gittiğimde bile hiçbir şey hissetmiyorum” diye yanıtladı.

F418, iki bira ve biraz cips için ödeme yapmak üzere elini telefonunun arkasına hafifçe vuruyor. Kaynak: Youtube

Bununla birlikte, F418 prosedür için belirli riskler getirir. İşlem tıbben güvenli olsa da, “İmplantlarla ilgili tek sorun, onları gerçekten güvenli hale getirememenizdir. Bu, bolt kartla aynı güvenlik değildir; yalnızca LNURL ile para çekebilirsiniz; güvenli değil.”

Artı, implantasyon işlemi sırasında bir hata yaparsanız, çipi vücuda sokmak ve çıkarmak iyi bir fikir değildir. F418, zarara veya enfeksiyona neden olabileceğini, bu nedenle ilk seferinde doğru şekilde almak en iyisi olduğunu açıkladı.

Kısaca, F418’in eline yerleştirilen aynı şekilde çalışan NFC çipi, akıllı telefon veya kart gibi fiziksel bir cihaza ihtiyaç duymadan LN ödemeleri yapmasını sağlıyor. Ödemeyi başlatmak için elini uyumlu bir NFC okuyucunun yanında tutabilir. Herhangi bir ek ekipmana ihtiyaç duymadan hızlı ve kolay işlemlere izin veren tartışmasız en uygun Bitcoin ödemesidir..

NFC veya Near Field Communication teknolojisi kullanım örnekleri, Bitcoin dünyasında patladı. Gerçekten de, LN üzerinden NFC ödemelerinin popülaritesi, ilk olarak Man Adası’nda öğle yemeğinde denenen ve şimdi ‘Bitcoin Ülkesi’, AKA El Salvador’da mevcut olan Bolt Card’ın piyasaya sürülmesinden bu yana arttı.

F148, bir arama sırasında Cointelegraph’a çipin küçük yükseltilmiş girişini gösterir. Kaynak: Google Meet

Ödemeler için çalışmak üzere bir NFC kartı, çıkartma veya hatta bir çorap ayarlamak kolaydır (aşağıdaki Twitter videosuna bakın). Bununla birlikte, F418’in bir insana NFC implantının türünün ilk örneği olduğunu belirtmekte fayda var. F418, GitHub’da sağlık uyarıları da dahil olmak üzere tüm süreci açık kaynak ve erişilebilir hale getirdi. Süreci “Yıldırım Pençesi” olarak adlandırdı.

LN, Bitcoin blok zincirinin üstünde çalışan ikinci katman bir ödeme protokolüdür. Kullanıcıların, işlemlerin blok zincirinde onaylanmasını beklemek zorunda kalmadan birden fazla ödeme yapmalarını sağlayarak, neredeyse anında ve neredeyse ücretsiz işlemlere olanak tanır. Özünde, LN, kullanıcılar arasında bir ödeme kanalları ağı oluşturarak, her işlemin blok zincirine kaydedilmesine gerek kalmadan doğrudan işlem yapmalarına olanak tanır.

İlgili: Subway, Bitcoin’i kabul ediyor, böylece kullanıcılar Lightning Network’te bir sandviç alabilir

F418’e gelince, Bitcoin ve giderek artan bir şekilde Lightning Network ile uğraşmaya devam ediyor. Gündüzleri BT uzmanı ve doğa sporları meraklısı, geceleri ise “aptalca şeyler denemeyi seven” bir Bitcoin meraklısı. Acımasız ayı piyasasına rağmen Bitcoin üzerine inşa etmeye devam eden dünya çapında binlerce Bitcoin meraklısına katıldı. İsviçre’deki evinden konuşurken Cointelegraph’a şunları söyledi:

“Herkesin yenilikçi şeyler yapabileceği açık bir ağınız varsa; üzerinde yalnızca birkaç kişinin çalışabileceği kapalı bir sistemin avantajına her zaman sahip olacaktır.”

Sadece bunu evde denemeyin, anon.

Yorum yapın