Bitcoin’e Yatırım Yapmalı Mısınız? (Mevcut Risklerin Derinlemesine İncelenmesi)


Reklam Açıklaması
Bu makale/yayın, bir veya daha fazla reklamverenimizin veya ortağımızın ürün veya hizmetlerine ilişkin referanslar içermektedir. Bu ürün veya hizmetlere giden bağlantılara tıkladığınızda tazminat alabiliriz

Bitcoin düştüğünde, “dalışı satın al” derler.

Bitcoin yükseldiğinde, “yukarı çıkmaya devam edecek” derler.

Bitcoin’e yatırım yapmak için asla kötü bir zaman yok gibi görünüyor – bu, ona nasıl bakarsanız bakın, Bitcoin’in iyi bir yatırım olduğu anlamına gelir.

Ancak 2022’de Bitcoin sadece daldırılmışonun çöktü. Bitcoin, Kasım 2021’de 64.000 doları aşan zirvesinden bugün %75’in üzerinde düşerek 16.000 doların altına indi.

Bu, nihayet gemiye binme zamanının geldiği anlamına mı geliyor? Riskler nelerdir ve buna değer mi?

Bitcoin 2022’de hala iyi bir yatırım mı? Hadi araştıralım.

Bitcoin İyi Bir Yatırım mı?

Bitcoin’in iyi bir yatırım olup olmadığı, bir yatırımı neyin “iyi” yaptığına ilişkin kişisel tanımınıza bağlıdır.

Çoğu yatırımcı, “iyi” bir yatırımı, potansiyel getirilerin riskten ağır bastığı asimetrik bir risk profili izleyen yatırım olarak tanımlar.

Bu tanıma göre, bazı iyi ve kötü yatırım örneklerine bakalım.

Vanguard 500 Index Fund ETF (VOO) gibi yüksek getirili bir S&P 500 endeks fonunun hisselerini toplamak, geniş çapta iyi bir yatırım olarak görülüyor.

VOO, bize oldukça net bir asimetrik risk örneği sunduğundan, birçok düşük ve orta riskli portföyün bel kemiğini oluşturur. Çeşitli fon düşük bir harcama oranına (%0,03), yüksek halka arza sahiptir ve yaklaşık %14’lük tutarlı getiriler sağlamıştır.

Orta getiri + düşük risk = iyi yatırım

Aksine, Vegas’ta kumar oynamak kötü bir yatırımdır. Yaptığım tüm kumar, poker masasında 100 doları 150 dolara çevirmek ve beş dakika içinde %50 getiri sağlamak olsa da, yine de kötü bir yatırımdı. İstatistiksel olarak, Vegas’taki kumarbazlar zamanın %40’ından daha azını kazanıyor ve kör bir köpeğin poker becerilerine sahip olduğum için kişisel şansım daha da düşüktü.

Yüksek getiri + aşırı yüksek risk = kötü yatırım

Peki bu Bitcoin’i nerede bırakıyor?

Pekala, Bitcoin’in kesinlikle potansiyel getiri departmanında hiçbir sorunu yok. Bitcoin, on yılın en hızlı değer kazanan varlığı. Ve son çöküşe rağmen Bitcoin, sadece üç yıl önceki 3.891.31 $’a kıyasla bugün hala 15.767.40 $ değerinde.

Elbette, dijital para biriminin büyükbabasının inişleri ve çıkışları oldu (ve şu anda bir ana aşağı). Ama şimdilik potansiyel getiriler kategorisinde “çok yüksek” bir puan verelim.

Ama riskler… Hoo, evlat.

Bitcoin, Asimetrik Bir Risk Profiline Sığmıyor

Bitcoin ile ilgili sorun sadece risk değil yüksek; risk şu ki hesaplanamaz.

Görüyorsunuz, potansiyel bir yatırımın riskini değerlendirmek için verilere bakmanız gerekiyor. Hisse senetleri ve gayrimenkul parçaları, bunlarla sınırlı olmamak üzere, bu konuda bize bol miktarda cephane sağlıyor:

 • Formlar 10-K
 • F/K oranları
 • yüzen stok
 • Yarışma
 • Sektör performansı
 • Pazar algısı

Dolayısıyla, ister bir perakende tacirin ev yapımı formülü, ister bir hedge fonunun gelişmiş yapay zeka güdümlü algoritması olsun, bu veriler, yatırımcıların bir yatırımda yer alan iyi performans olasılığını ve dolayısıyla riski tahmin etmelerine yardımcı olmak için boşlukları doldurur.

Bitcoin, aksine, bize çiğnememiz için çok az şey veriyor. Bunun yerine, yalnızca talep ve talep tarafından desteklenir ve bir ölçü olarak, yatırımcı talebi tahmin edilemeyecek kadar kararsız ve geçicidir.

Belirli bir varlığın veya eğilimin algısının ne zaman değişeceğini kim doğru bir şekilde tahmin edebilir ve modelleyebilir? Elon Musk’ın SNL görünümünün DOGE değerinden anında %24’ü sileceğini kim tahmin edebilirdi?

Bu yüzden Bitcoin’i asimetrik bir risk profiline sığdırmak mümkün değil. Dijital varlık o kadar değişken ve öngörülemez ki, değerini koruyan o kadar az somut veri var ki, risk doğru bir şekilde değerlendirilemiyor bile.

Ve bunun iyi bir yatırım olduğundan emin olmadan, aksini varsaymak zorundayız:

Çok yüksek getiri + ??? risk = kötü yatırım

Performansına rağmen, Bitcoin kağıt üzerinde iyi bir yatırım değil.

Aynı zamanda, sadece doğru zamanda Bitcoin satın alarak aptalca zengin olan birini herkes tanıdığında, FOMO’yu hissetmemek zor. Kağıt üzerinde gerekçelendirmek zor olsa bile, çok yüksek getiri elde etme şansı riske değmez mi?

Hala hayır ve işte bunun iki nedeni:

 1. Paranızla stratejik kararlar alıyorsunuz ve FOMO bir yatırım stratejisi değil
 2. FOMO ayrıca, Bitcoin’in yıldan yıla devasa getirilerini “kaçıracağınızı” ima eder. Ancak unutmayın, Bitcoin değeri tahmin edilemez; bu nedenle, yükseldiği için yükselmeye devam edeceğini varsaymak, kumarbazın yanılgısına kapılmak olur.

Kısacası, Bitcoin’in oynaklığı ve piyasa değerini dikte eden faktörlerin azlığı, tahmin etmeyi çok zorlaştırıyor ve bu nedenle kasanın (sizin) her zaman kazandığı asimetrik bir risk profiline uygun değil.

okumaya devam et: Kripto Para Ticareti Nasıl Yapılır (Ve Yapmalı mısınız?)

Bitcoin’e Yatırım Yapmanın Ek Riskleri Nelerdir?

Bir Bitcoin yatırımı sadece piyasa oynaklığına tabi değildir; aynı zamanda, bir gecede büyük miktarda değeri, hatta tüm portföyünüzü yok edebilecek bazı ciddi dış tehditlere karşı savunmasızdır.

Bir Bitcoin yatırımı düşünürken akılda tutulması gereken bazı örnekler:

Hack’ler, Dolandırıcılıklar ve Hırsızlık

CNBC’ye göre bilgisayar korsanları ve dolandırıcılar, 2020 seviyelerine göre %79 artışla 2021’de 14 milyar dolarlık rekor bir kripto çaldı. Mt. Gox, 2014 yılında saldırıya uğradığında dünyadaki Bitcoin işlemlerinin %70’ini yönetiyordu ve 650.000 bitcoin asla gerçek sahiplerine iade edilmedi.

Artık, özel anahtarlarınızı sıcak bir kripto cüzdanından farklı olarak tamamen çevrimdışı yaşayan soğuk bir kripto cüzdanında saklayarak kripto paranızı bilgisayar korsanlarından koruyabilirsiniz. Bununla birlikte, soğuk bir cüzdan kullanmak, daha sonra göreceğimiz gibi tamamen yeni bir risk biçimini beraberinde getirir.

İlgili: Kripto Dolandırıcılığı Nasıl Belirlenir (Derinlemesine Kılavuz)

Soğuk Cüzdanınızı Kaybetmek

Bir USB bellek, sabit sürücü ve hatta bir kağıt parçasının ortak noktası nedir?

Hepsi kaybolabilir.

2013’te yanlışlıkla yanlış sabit diski atan ve o zamandan beri çöplükte arayan James Howell’e sorun. Ve ellerini kirlettiği ve pes etmediği için onu kim suçlayabilir? O sabit diskte şu anda 277 milyon dolardan fazla değere sahip 7.500 BTC var.

Toplamda, Bitcoin’lerin %20’si yanlış yerleştirilmiş veya unutulmuş özel anahtarlar nedeniyle kayboluyor.

Düzenleme

Artan düzenleme, yalnızca o ülkenin sınırları içindeki tüccar portföyünü tehdit etmekle kalmaz, aynı zamanda küresel fiyatların düşmesine neden olabilir.

Hindistan, 2018’de kripto karşıtı yasa çıkarmaya çalıştı, ancak 2020’de Yüksek Mahkeme onu iptal etti. Reuters’e göre bu, Hintli yatırımcıların yalnızca 2021’de yeni bir önerilen yasağın ortaya çıkması için “pazara yığılmasına” yol açtı – “yetkililerin yasalaşacağından emin olduğu” bir yasak.

Rusya merkez bankası ayrıca 2022’de kripto faaliyetinin yasaklanmasını önerdi ve Çin, 2021 Mayıs’ında yenilenmiş bir baskı planı yayınladığında, Bitcoin birkaç gün içinde 10.000 dolar veya ~%25 düştü.

Gelecekteki düzenlemelerin kripto paraları nasıl etkileyebileceğini daha fazla öğrenin >>>

Kötü Basın

Düzenleyici ilmiklerin sıkılaşmasına ek olarak, Bitcoin özellikle kötü haberlere karşı savunmasız görünüyor.

Terra bu yılın başlarında kapandığında, Bitcoin düştü. Sonra Three Arrows Capital iflas ettiğinde (ve beraberinde birden fazla kripto kredi vereni de getirdiğinde), Bitcoin yeniden düştü.

Ve son zamanlarda, FTX’in çöküşü yeni bir kripto bulaşmasını ateşledi ve Bitcoin’i Kasım 2020’den bu yana gördüğümüz en düşük seviyeye çekti.

meta evren

Her ne kadar Facebook’un yatırımcıları şiddetle katılmıyorum, Mark Zuckerberg önümüzdeki beş ila on yıl içinde hepimizin meta evreninde olacağımızı düşünüyor.

Yatırımcılar şimdiden sanal emlak ve NFT’lerde büyük fırsatlar görüyor olsa da, metaverse’de bekleyen bir yeri olmayan tek varlık Bitcoin’dir. Ethereum, NFT’lere güç verir. Cardano, akıllı sözleşmeleri daha çevre dostu hale getirmek için hisse kanıtını kullanıyor. Meta, Walmart ve diğerleri gibi şirketler, değer deposu olarak kullanmak üzere kendi tescilli stablecoin’lerini geliştiriyorlar.

Peki bu Bitcoin’i nerede bırakıyor?

Yüksek güç tüketimi ve sınırlı pratik kullanımları ile Bitcoin’in metaverse için çok eski moda olabileceği görülüyor. Ve daha fazla yatırımcı bunu fark ettikçe, BTC’lerini geleceğe daha dayanıklı kriptolara dönüştürmeye başlayabilirler.

İlişkili: Bugün Yatırım Yapılabilecek En İyi Metaverse Hisse Senetleri >>>

Satın Alma ve HODLing Hakkında Ne Olur?

Bitcoin daha mı iyi uzunvadeli yatırım o zaman? Sadece satın alıp HODL yapmalı mısınız?

Bitcoin’in dağınık kısa vadeli oynaklığı, ancak 2012’den bu yana şaşırtıcı genel kazanımları, birçok yatırımcıyı uzun vadeli bir yatırım düşünmeye yöneltti.

Ne de olsa HODL, kendini işine adamış kripto yatırımcılarının resmi olmayan inancıdır.

Deneyimsiz olanlar için HODL, 2013’te bir BitcoinTalk forum gönderisinden türemiştir; burada kullanıcı GameKyuubi, kuşkusuz viski konusunda sarhoştur ve gururla “BEN HODLING’İM” demiştir.

HODL sonunda kendi arka adını aldı: Holding On for Dear Life.

Peki, satın alma ve HODLing şu anda hala geçerli mi?

Bitcoin, 2012’den şimdiye kadar müthiş bir boğa koşusu yaşarken, artan tehditler, sonunda jet yakıtının bittiğini gösterebilir.

CPC Advisors Araştırma ve Yatırım Direktörü David Hunter, “Görünüşe göre bu madeni paralar kuruşlarda işlem görürken elde edebileceğiniz asimetrik getiri, 5 basamaklı değerlemelerle artık mümkün değil” diyor. “Aslında, getiriler yanlış yönde asimetrik olabilir gibi görünüyor.”

CPC Danışmanları İdari Başkan Yardımcısı CFP Varun Marneni, kripto paranın zirvesinden bu yana 2 trilyon dolardan fazla kaybettiğine dikkat çekti, bu nedenle “Yatırımcılar kriptoyu güvenli liman varlık sınıfı olarak yanlış sınıflandırmamalı.”

Varun’un son tavsiyesi, kripto stanlarını ihlale kadar takip etmeden önce dikkatli davranmaktır.

Hala Kriptodan Nasıl Para Kazanabilirim (Risk Almadan)?

Bitcoin için iyi geçerli olduğunu düşündüğüm klasik bir deyim var:

Altına hücum sırasında kürek sat.

Doğrudan Bitcoin satın almak, parasını asimetrik risk kullanarak yönetmeye çalışan herkes için çok risklidir.

Ama hala kazanılacak para var.

Peki, Bitcoin için “kürek satmanın” karşılığı nedir? Aynı anda riskinizi korurken, Bitcoin’in (potansiyel) değer artışından nasıl kâr sağlayabilirsiniz?

Aslında herhangi bir şey satın almadan kripto paraya yatırım yapmanın birkaç yolu:

 1. Kripto hisse senetleri satın alın
 2. Kripto ETF’leri satın alın
 3. Grayscale Bitcoin Trust’a yatırım yapın
 4. Madenciliği yapın ve esasen ücretsiz kripto elde edin (60 Saniyede Bitcoin Madenciliğine Nasıl Başlanacağını kontrol edin)
 5. Blockchain hisse senetleri ve ETF’ler satın alın
 6. Kriptoya yatırım yapan şirketlere yatırım yapın

Alt çizgi

Bitcoin, kripto dünyasının Willys Jeep’idir. Ve tıpkı o saygıdeğer ordu kamyonu gibi, son derece önemli bazı savaşlar yaptı ve kazandı, haleflerinin yolunu açmaya yardımcı oldu ve yaptığı tüm çığır açıcı çalışmalar için saygımızı hak ediyor.

Ama aynı zamanda antika. Güvensiz, istikrarsız ve her geçen yıl modern düzenlemeler onu aşamalı olarak ortadan kaldırmaya çalışıyor.

Geleceğe daha dayanıklı bir yatırım “araç” arıyorsanız Kripto Para Birimine Nasıl Yatırım Yapılır ve ETF Yatırım 101 kılavuzlarımıza göz atın.Source link

Yorum yapın