Bitcoin Ve Altcoinler Ftx’in Çöküşünden Kurtulurken Toplam Kripto Piyasa Değeri 850 Milyon Dolara Ulaştı

Toplam kripto para piyasası kapitalizasyonu, son yedi gün içinde %2 artarak 850 milyar dolara ulaştı. 20 Kasım’da başlatılan pozitif hareket ve yükselen kanala rağmen, genel hava düşüş eğilimini sürdürüyor ve yılbaşından bugüne kadar olan kayıplar %63,5’e ulaştı.

USD cinsinden toplam kripto piyasası değeri, 4 saatlik. Kaynak: TradingView

Bitcoin (BTC) fiyatı da hafta içinde yalnızca %2 arttı, ancak mevcut 16.800$ seviyesi yılbaşından bu yana %64’lük bir düşüşü temsil ettiğinden yatırımcıların kutlayacak çok az şeyi var.

İflas borsası FTX, borsa korsanının parayı aklama girişimi olarak çalınan 477 milyon dolarlık çalıntı varlıkların bir kısmını taşımaya devam etmesinden sonra haber akışının merkezinde kaldı. 29 Kasım’da analistler, çalınan fonların bir kısmının OKX’e aktarıldığını iddia ettiler.

FTX destanı, politikacıların düzenleme çağrılarında daha yüksek sesle bağırmalarına neden oldu. 28 Kasım’da Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, kriptonun düzenlenmesini ve denetlenmesini “mutlak bir gereklilik” olarak nitelendirdi. Amerika Birleşik Devletleri Meclis Mali Hizmetler Komitesi Başkanı Maxine Waters, milletvekillerinin 13 Aralık’ta yapacakları bir soruşturmada FTX’in çöküşünü araştıracaklarını duyurdu.

28 Kasım’da ABD merkezli bir kripto para borsası olan Kraken, İran’a yönelik yaptırımların ihlaliyle ilgili “potansiyel hukuki yükümlülüğünü yerine getirmek” için yapılan bir anlaşmanın parçası olarak 362.000 dolardan fazla ödemeyi kabul etti. Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlık Kontrol Ofisi’ne göre Kraken, dijital para birimi işlemleri yaparken İran’daymış gibi görünen kullanıcılara hizmet ihraç etti.

Toplam piyasa kapitalizasyonundaki haftalık %2’lik artış, esas olarak Ether’in (ETH) %7’lik pozitif fiyat hareketinden etkilendi. Yükseliş hissi altcoinleri de önemli ölçüde etkiledi ve ilk 80 coinden 6’sı bu dönemde %10 veya daha fazla ralli yaptı.

İlk 80 coin arasında haftalık kazananlar ve kaybedenler. Kaynak: Nomikler

Fantom (FTM), Fantom Foundation’ın tutarlı karlar elde ettiği ve herhangi bir FTM tokeni satmadan 30 yıllık piste sahip olduğu raporları arasında %29,3 kazandı.

Dogecoin (DOGE), yatırımcıların Elon Musk’ın Twitter 2.0 vizyonunun bir tür DOGE entegrasyonu içereceğine dair beklentilerini artırmasıyla %26,8 yükseldi.

ApeCoin (APE), ApeCoin sahiplerinden oluşan topluluk liderliğindeki DAO’nun, Yuga Labs ekosisteminden feshedilemez tokenler (NFT’ler) alıp satmak için kendi pazarını başlatmasının ardından %15,6 değer kazandı.

Chainlink (LINK), 6 Aralık’ta staking hizmetleri beta sürümü lansmanından önce %11,1 yükseldi ve sahiplerinin ödül kazanma fırsatlarını artırdı.

Kaldıraç talebi, boğalar ve ayılar arasında dengeleniyor

Ters takas olarak da bilinen kalıcı sözleşmeler, genellikle her sekiz saatte bir ücretlendirilen yerleşik bir orana sahiptir. Borsalar, döviz riski dengesizliklerinden kaçınmak için bu ücreti kullanır.

Pozitif bir fonlama oranı, uzun vadelilerin (alıcıların) daha fazla kaldıraç talep ettiğini gösterir. Ancak, kısa pozisyonlar (satıcılar) ek kaldıraç gerektirdiğinde ve fonlama oranının negatife dönmesine neden olduğunda bunun tersi bir durum ortaya çıkar.

Kalıcı vadeli işlemler, 30 Kasım’da 7 günlük fonlama oranını biriktirdi. Kaynak: Coinglass

Bitcoin, Ether ve XRP (XRP) için 7 günlük fonlama oranı sıfıra yakındı, bu nedenle veriler kaldıraçlı uzun (alıcılar) ve kısa vadeli (satıcılar) arasında dengeli bir talebe işaret ediyor.

Bunun tek istisnası, kaldıraç açıkları tutanlar için haftalık %1,3’lük bir fonlama oranı sunan BNB’ydi (BNB). Satıcılar için külfetli olmasa da, yatırımcıların mevcut fiyat seviyelerinden BNB alma konusundaki rahatsızlığını yansıtıyor.

Tüccarlar, balinaların ve arbitraj masalarının yükseliş veya düşüş stratejilerine daha yüksek bahis yapıp yapmadığını anlamak için opsiyon piyasalarını da analiz etmelidir.

Opsiyon satma/alma oranı orta düzeyde yükseliş gösteriyor

Tüccarlar, daha fazla aktivitenin alım (satın alma) seçeneklerinden mi yoksa satım (satış) seçeneklerinden mi geçtiğini ölçerek piyasanın genel duyarlılığını ölçebilir. Genel olarak konuşursak, alım opsiyonları yükseliş stratejileri için kullanılırken, satım opsiyonları düşüş stratejileri için kullanılır.

0,70’lik bir alım-satım oranı, satım opsiyonu açık faizinin, daha fazla yükseliş çağrılarının %30 gerisinde kaldığını ve bu nedenle yükseliş eğilimi gösterdiğini gösterir. Buna karşılık, 1.20 göstergesi, satım opsiyonlarını %20 oranında destekler ve bu düşüş eğilimi olarak kabul edilebilir.

BTC opsiyonları açık faiz alım-alma oranı. Kaynak: Laevitas.ch

Bitcoin’in fiyatı 30 Kasım’da 17.000 $ direncini kıramasa da, opsiyonları kullanarak aşağı yönlü koruma için aşırı bir talep yoktu. Sonuç olarak, satın alma oranı 0,53 yakınında sabit kaldı. Bitcoin opsiyon piyasası, satın alma seçeneklerini (çağrıları) destekleyen mevcut seviyenin de gösterdiği gibi, nötrden aşağı yönlü stratejilerle daha güçlü bir şekilde doldurulmaya devam ediyor.

Seçili altcoinlerdeki haftalık fiyat artışına ve hatta Ether fiyatındaki %7,1’lik artışa rağmen, türev metriklerine göre duyarlılıkta iyileşme belirtisi görülmedi.

Vadeli işlem sözleşmeleri kullanılarak kaldıraç için dengeli bir talep var ve Bitcoin’in fiyatı 17.000 $ seviyesini test ederken bile BTC opsiyon risk değerlendirme metriği gelişmedi.

Şu anda, oranlar 870 milyar dolarlık piyasa kapitalizasyonu direncinin güç göstereceğine bahse girenlerin lehine, ancak 810 milyar dolarlık desteğe doğru %5’lik bir olumsuz hareket, boğalara yükselişi ortadan kaldırmak için çok ihtiyaç duydukları alanı verebilecek yükselen kanalı geçersiz kılmak için yeterli değil. FTX’in iflasının neden olduğu bulaşma riskleri.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın