Bitcoin On-Chain Verileri, Btc Tabanının Neden Burada Olabileceğinin 5 Nedenini Gösteriyor

Bitcoin (BTC) için kasırgalı bir Kasım ayının ardından, belirli zincir üstü ve Bitcoin fiyat ölçümleri, BTC’nin Aralık ayında dibinin görülebileceğini gösteriyor. Capriole Investments’ın son raporunda, Bitcoin’in dibi bulması üzerine analizler sunuyorlar. Gerçekleşen değer, madenci kapitülasyonu, madencilik elektrik maliyetleri, düşüş ve rekor hodler sayıları dikkate alındığında, 16.600$ – 16.950$’lık bir BTC tabanı oluşmuş gibi görünüyor.

İşte Edwards’ın Bitcoin fiyatının bir döngünün dibine yaklaştığına inanmasının beş nedeni.

SLRV Şeritleri bir satın alma sinyali verir

SLRV Şeritleri, 30 günlük ve 150 günlük hareketli ortalamaları, 24 saatte taşınan Bitcoin’in 6-12 ay tutulan BTC’ye bölünmesiyle elde edilen SLRV Oranıyla birleştirerek yatırım akışlarını izler.

Bitcoin SLRV Şeritleri. Kaynak: Glassnode

Charles Edwards’a göre, SLRV Şeritleri BTC HODL stratejisinden daha iyi performans gösteriyor ve bu da onu BTC fiyatının nereye gidebileceğinin güçlü bir göstergesi yapıyor.

SLRV Şeritleri 2022 boyunca düşüş eğilimindeyken, son 16.600 $’a olan hareket göstergeyi yükselişe çevirdi. Edwards’a göre değişiklik, yatırımcılar ve hala piyasada bulunan kurumsal fonlar için bir satın alma sinyali yaratıyor ve böylece Bitcoin’in fiyat tabanı için güçlü bir gerekçe oluşturuyor.

BTC fiyatı küresel elektrik maliyetinin altına düştü

Şu anda çok sayıda Bitcoin madencisinin kayıpla çalıştığı iyi bilinmesine rağmen, bu BTC’nin tarihi boyunca nadir görülen bir olgu değildir.

Bitcoin madencilerinin toplam üretim maliyeti, madencilik donanımını, işletme maliyetlerini, sermaye maliyetlerini, değişken oranlı güç sözleşmelerini ve diğer faktörleri içerirken, elektrik maliyeti yalnızca BTC madenciliği için kullanılan ham elektriği dikkate alır.

Bitcoin üretim maliyeti ve BTC elektrik maliyeti. Kaynak: Glassnode

Ham elektrik maliyeti tarihsel olarak bir Bitcoin tabanı olmuştur çünkü BTC’nin bu fiyat noktasının altında işlem görmesi nadirdir. Tarihsel olarak, Bitcoin yalnızca dört kez elektrik maliyetinin altında işlem gördü, en sonuncusu, Bitcoin’in elektrik maliyetinin 16.925$’a ulaştığı 10 Kasım’dı.

BTC madenci satışı zirveye ulaştı

Madenciler, üretim maliyetleri Bitcoin’in spot fiyatının üzerinde olduğu için hala para kaybediyor. Bu ikilem, madencileri ayakta kalabilmek için Bitcoin satmaya zorluyor.

Bitcoin madenci satışının mevcut seviyesi, tarihteki en büyük üçüncü seviye, diğer iki olay ise BTC’nin 2011’de 2,10 dolar ve 2015’te 290 dolar olduğu zaman gerçekleşti.

Madenci BTC satış baskısı, en önemli olaylar. Kaynak: TradingView

Geriye dönüp bakıldığında, yatırımcılar bu fiyatları geri almayı çok isterler ve Edward’s, mevcut BTC fiyatının benzer bir değeri temsil edebileceğini öne sürüyor.

Bitcoin Hash Şeritleri başka bir madenci kapitülasyonunu doğruladı

Bitcoin madencisi kapitülasyonu, madencilerin artık karlı olmayan ASIC’lerini kapatmasını ve harcamaları karşılamak için Bitcoin rezervlerinin bir kısmını satmasını içerir.

Capriole Investments’a göre, madenci kapitülasyonları sırasında hash oranı iyileşmeye başlamadan önce bir taban fiyat oluşuyor. Aşağıdaki grafikte belirtildiği gibi, 28 Kasım’da başka bir madenci kapitülasyonu gerçekleşti ve eğer analiz doğruysa, hash oranı 28 Kasım tarihinden sonra yükselmeye başladığından bu durum Bitcoin’in dibinin yaklaşık 16.915 $’a düşmesini sağlayabilir.

Bitcoin madenciliği Hash Şeritleri. Kaynak: TradingView

İlişkili: ARK ‘tarihsel olarak önemli teslimiyet’ işaretleriyle Bitcoin 17 bin dolara tutunuyor

Tarihi bir fiyat düşüşüne rağmen tüm zamanların en yüksek Bitcoin tutması

Bitcoin hodler davranışını analiz etmek için kullanılan bir metrik, Uzun Vadeli Sahip Net Gerçekleşmemiş Kâr ve Zarar (NUPL) izleyicisidir.

Bitcoin’in tarihi boyunca, NUPL metriği yalnızca dört kez bu kadar büyük bir düşüş gösterdi.

Bitcoin NUPL metriği. Kaynak: Glassnode

Bu kadar büyük düşüşlere tanık olan önceki olaylar, yatırımcılar için değerli Bitcoin alımlarını temsil ediyordu. Edwards, eğer yatırımcılar BTC fiyatını düşük değerde görürse, biriktirme tercihlerinin Bitcoin’in tabanını daha da sağlamlaştırabileceğini öne sürüyor.

Başka bir trend, uzun vadeli hodlers metriği zirve sayılarına ulaştıkça şekilleniyor. Şu anda, Bitcoin arzının %66’sı uzun vadeli yatırımcıların elinde, yani Bitcoin’lerini bir yıldan uzun süredir ellerinde tutuyorlar.

Edwards’a göre bu davranış, değişen makro pazarlarla uyumludur.

Piyasalar hala hisse senetleri ile büyük ölçüde ilişkili ve makro piyasa değişimlerine karşı savunmasız olsa da, birden fazla veri noktası, Bitcoin’in bir dibe vurma sürecinin son aşamalarında olabileceğini ima ediyor.

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın