Bitcoin Lightning Network, Ab Ile Afrika Arasındaki Fiat Transferlerinde Kullanılacak

Devam eden kripto kışı, endüstrinin küresel benimseme ve erişilebilirlik için baskı yapmasını engellemiyor. CoinCorner ve Bitnob arasındaki yeni ortaklık, kıtalardaki kullanıcıların birden fazla fiat para birimini içeren sınır ötesi işlemleri gerçekleştirmesinin bir yolunu açıyor.

Tipik olarak, Avrupa ve Afrika arasında fon transferi, merkezi kuruluşlara dayanan Western Union gibi bir üçüncü taraf kolaylaştırıcı gerektirir. Bu işlemler genellikle onaydan önce birden fazla tarafın işlem sürelerine sahiptir ve pahalı kesintileriyle bilinir. Dünya Bankası, Sahra Altı Afrika’ya yapılan havalelerin 2020 itibariyle yıllık 40 milyar doları aştığını tahmin ediyor ve bu miktarın neredeyse yarısını Nijerya tek başına alıyor.

Artık kullanıcılar, Bitcoin (BTC) Lightning Network aracılığıyla Birleşik Krallık ve Avrupa’dan Afrika’daki belirli ülkelere para transferi yapabilir. Send Globally uygulaması, Nijerya (NGN), Kenya (KES) ve Gana’nın (GHS) yerel para birimlerine İngiliz Sterlini (GBP) veya Euro (EUR) transfer edilmesini sağlar.

Lightning Network aracılığıyla fonlar otomatik olarak BTC’ye dönüştürülür, ardından anında yerel para birimine çevrilir ve doğrudan alıcının banka hesabına veya mobil para cüzdanına yatırılır.

Özellikle İngiltere ve Avrupa’dan Afrika’ya havale göndermenin yüksek maliyeti biliniyor. Kaynak: IFAD

CoinCorner CEO’su Danny Scott, havale piyasasının BTC’nin faydasını vurgulamak için büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

“Bitcoin’in sınırsız doğası, onu dünyanın her yerine para göndermek için her zaman harika bir araç haline getirdi, ancak şimdi Lightning Network ile Bitcoin göndermek anında ve çok düşük maliyetli.”

2021’de Statista’dan alınan veriler, Nijerya’yı havale ödemeleri açısından ilk 10 ülke arasına yerleştirdi. Ek olarak, Dünya Bankası geçen yıl Sahra Altı Afrika’nın küresel havalelerin %14,1’ini oluşturduğunu bildirdi.

Bununla birlikte, Afrika ülkelerinin yaklaşık %80’i, yerel bankalara havale ile ilgili hizmetler sunabilen kurum türlerini kısıtlamaktadır. Bu tür bir münhasırlık, giriş engelleri yaratır, dolayısıyla en çok ihtiyaç duyan insanlar için finansmana erişim sağlar.

İlişkili: Havaleler, Latin Amerika’da ‘düzensiz ama hızlı’ kripto kabulünü artırıyor

Kıta gelişmekte olan ekonomiler ve pratik kullanım durumlarıyla dolu olduğundan, Afrika’da kripto para birimlerinin yaygınlığı, uzayda sıcak bir konu olmuştur.

Özellikle Kuzey Afrika’da kripto endüstrisindeki büyüme büyümeye devam ediyor. Chainalysis’ten bir rapor, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın (MENA) dünyanın en hızlı büyüyen bölgesi olduğunu ortaya koydu.

Eylül ayında Nijerya hükümeti, bölgedeki kripto ve blok zincirle ilgili işletmeleri desteklemek için potansiyel olarak özel bir ekonomik bölge müzakere etmek üzere Binance ile toplantılar yaptı.

Chainalysis’in daha sonraki bir raporu, Gana’nın kripto alanında öne çıkmasının altını çizdi. Ülkenin potansiyel olarak kripto kabulü açısından Nijerya ve Kenya’yı yakalayabileceğini söyledi.

Yorum yapın