Bitcoin, Izgarayı Deviren Bir Carrington Etkinliğinden Sağ Çıkabilir Mi? – Cointelegraph Dergisi

Modern bir ekonominin altyapısına büyük ölçüde zarar verecek büyük bir güneş fırtınasında, hayatta kalan tek parça blockchain parçaları olabilir.” —Jason Potts

Carrington Etkinliği neydi?

Kraliyet Astronomi Derneği’nin Kasım 1859’daki bir toplantısında, İngiliz astronom Richard Christopher Carrington, saygın bilimsel kuruluşa şunları bildirdi: Son derece ender olduğuna inandığım bir görünüm tanık oldu.

Bu fenomen, bazıları Küba kadar güneyde olmak üzere dünya çapında parlak kutup ışıklarına neden oldu; öyle parlak gözlemciler, geceleri ışıklarıyla gazeteleri okuyabiliyordu.

NASA'dan Carrington Event modeli
Carrington Olay modeli. Kaynak: NASA

Kayıtlı tarihin en yoğun jeomanyetik fırtınasıydı, muhtemelen güneşten gelen bir koronal kütle fırlatmasının Dünya’nın manyetosferiyle çarpışmasının sonucuydu – ve bugün tekrar yaşanması halinde kripto para birimi endüstrisi için endişe verici sonuçları olan bir fırtına. Böylesine şiddetli bir fırtına, günümüzde kullanılan elektrik sistemlerinin çoğunu etkileme potansiyeline sahip olacaktır: uydular, internet servis sağlayıcıları, güç kaynakları ve her türlü iletişim.

Jeomanyetik karışıklıklar o kadar güçlüydü ki, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki telgraf operatörleri, ekipmanlarından sıçrayan ve hatta bazı durumlarda alev alan kıvılcımlar bildirdiler. Avrupa ve Kuzey Amerika’daki telgraf sistemleri başarısız oldu.

Görüntünün yaklaşık ölçeğinde Dünya eklenmiş olarak patlayan bir çıkıntının yakın çekimi
Görüntünün yaklaşık ölçeğinde eklenmiş Dünya ile patlayan bir çıkıntının yakın çekimi. 1 Temmuz 2002’de çekildi. Kaynak: ESA ve NASA-SOHO

Benzer olaylar 20. yüzyıl boyunca görüldü. 1921’de Amerika Birleşik Devletleri’nde New York City ve çevresinde geniş bir güneş fırtınası gözlemlendi. Elektrik kesintileri, banliyö raylı sisteminin sinyalini ve anahtarlama işlemlerini devre dışı bıraktı, sigortaları patlattı ve Grand Central Terminal’in sinyal kulesini ateşe verdi. Telgraf telleri çatırdayarak iletişim durdu.

Ve 1989’da, bir fırtına Kanada’da Quebec’in geniş kesimlerinde elektriği kesti. Bilim adamları, Carrington olayından bile daha büyük bir olayın Miyake Olayı olarak adlandırılan 774’te meydana geldiğine inanıyor.

Mississippi Eyalet Üniversitesi profesörü David Wallace’ın Astronomy.com’da yazdığı gibi, olası sonuçlar felaket olabilir:

“Dünya’nın başka bir jeomanyetik fırtınaya çarpması an meselesi. Carrington Olayı boyutunda bir fırtına, haftalarca süren kesintilerle dünya çapındaki elektrik ve iletişim sistemlerine son derece zarar verebilir. Fırtına Miyake Etkinliği büyüklüğündeyse, sonuçlar dünya için felaket olur ve potansiyel kesintiler aylarca hatta daha uzun sürebilir.”

Bir güneş patlamasından sonra Bitcoin’e ne olur?

Evdeki kişisel bilgisayarlardan internete ve kripto para birimlerinin doğuşuna kadar, 21. yüzyılın başında tamamen birbirine bağlı bir küresel iletişim sistemleri ağına dayanan ekonomik ve teknolojik bir devrim meydana geldi.

Bu sistemler içinde, kredi kartı şirketleri, bankalar veya havale şirketleri gibi geleneksel ödeme sağlayıcıları, elektronik ödeme işlemlerini işleyen ve sonuçlandıran güvenilir, birbirine bağlı varlıkların blokları olan “ödeme yığınları” oluşturur.

Amazon Web Services uzmanları, bunun çoğunun hala ilk olarak 20. yüzyılın ikinci yarısının başlarında inşa edilen eskiyen bankacılık sistemlerinde depolandığını bildirdi. Bazı bankalar yükseltme girişiminde bulunurken, “büyük çoğunluk bugüne kadar güvendikleri, denenmiş ve doğrulanmış anabilgisayarda kaldı.”

CME'nin sanatçı tasviri
Bir koronal kütle atımının sanatçı tasviri. Kaynak: NASA/CXC/INAF/Argiroffi, C. et al. Wiessinger

Buna karşılık Satoshi Nakamoto, tek varlıklı bir sunucuda veya veri merkezinde depolanan dikeyleştirilmiş bir sisteme güvenmek yerine, merkezi olmayan ve bir bilgisayar ağı veya düğümler arasında dağıtılan bir ödeme sistemi oluşturmayı amaçladı. Bitcoin ağının defteri söz konusu olduğunda tek bir başarısızlık noktası yoktur – birçok kişinin ağı diğer ödeme sistemlerinden daha sağlam ve esnek olarak nitelendirmesine yol açan bir özellik.

Peki, bir Carrington Etkinliğinde hangisi daha iyi olur? Yoksa ikisi de hayatta kalamaz mıydı?

Güneş lekeleri ve “altın soru”

Geleneksel ödeme sisteminde, ağların ve bunların düğümlerinin bilgisayar korsanları, hava durumu, elektrik kesintileri, elektrik dalgalanmaları ve diğer dış olaylardan korunmasını sağlamak için yerleşik belirli fazlalıklar ve güvenlik önlemleri bulunur. mücbir sebep

Ancak Carrington Olayı seviyesindeki bir güneş fırtınası, çok daha geniş bir ölçekte aşırı bir senaryo sunar ve uzmanların etkileri yıllarca süren sürekli çalışmalara rağmen hala yalnızca tahmin edebilir.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin Uzay Hava Durumu Tahmin Merkezi program koordinatörü William Murtagh, Magazine’e “Güneşi sürekli izliyoruz” diyor. Başka bir olay olacak – bu sadece ne zaman ve ne kadar yoğun olacağı meselesi.

Ayrıca oku

Özellikler

Satmak mı yoksa tutmak mı? Boğa koşusunun sonuna nasıl hazırlanılır, 2. Bölüm

Özellikler

22. yüzyılda ‘kamu malı’ olarak kripto

Solar manyetik olaylar söz konusu olduğunda, SWPC’deki bilim adamları, güneşin dipol manyetik alanları (Kuzey ve Güney kutuplarını düşünün) 11 yıllık güneş döngüsünün sonunda oluşma eğiliminde olan, bazıları dünyadan daha büyük olan büyük güneş lekelerini ararlar. tamamen çevirin.

Murtagh, güneş lekelerinin “her zaman” ortaya çıktığını, ancak esas olarak güneşin “güneş maksimumuna” – 11 yıllık güneş aktivitesi döngüsünün zirvesine – yaklaştığında gözlemlendiğini belirtiyor. Bir sonraki bu tür maksimumun 2024 ile 2025 arasında gerçekleşmesi planlanıyor.

Murtagh, “Yakından izliyoruz ve birdenbire patlama meydana geliyor” diyor. “Bu patlama meydana geldiğinde, çeşitli emisyonlar elde ederiz. Elektromanyetik emisyonları, ışık hızı yüklerini alıyoruz.”

“Bunu burada Dünya’da hissediyoruz ve birkaç saat sonra bazı teknolojileri etkiliyor – bu patlamadan enerjik parçacıklar akıyor. Şimdi atom altı parçacıklardan bahsediyoruz. Protonların ve elektronların içeri akmasını sağlıyoruz ve bu, uydular gibi, uzaydaki astronotlarımız gibi, kutup bölgesi üzerinde uçan uçaklar gibi diğer farklı ekipman türlerini etkileyecek. Hepsi bu enerji parçacıklarından etkilenebilir.”

Güneşten gelen bu ışık hızı projeksiyonlarını takip eden bir milyar ton plazma gazı ve parlama kaynağından fışkıran manyetik alanlar, aksi takdirde koronal kütle fırlatması veya CME olarak bilinir. Güneş aslında bir mıknatısı uzaya fırlatır.

“CME, manyetik alanları olan manyetik bir ev sahibi olarak dünyaya geliyor, bu yüzden şimdi iki mıknatısım var” diyor. “Tam doğru şekilde bir araya geldiklerinde, […] yoğun akımlar burada yeryüzünde oluşacak ve kendini gösterecek, altımızdaki toprağın iletkenliğine bağlı olarak toprağa akacak ve ardından elektrik şebekesi gibi ekipmanlara zarar verebilir.

“Yani, Carrington sınıfı bir olay yaşarsak, ne kadar büyük bir radyasyon fırtınası alabiliriz? Buradaki gerçekten altın soru bu, değil mi?

Bilim adamları, buz örneklerinden ağaç halkalarına kadar böyle bir olayın ne gibi etkileri olabileceğini anlamak için çeşitli göstergelere baktılar ve “ne kadar büyük, ne kadar büyük” olduğunu anlamalarına yardımcı olan bazı olaylar belirlediler.

NOAA şu anda, bu uzay havası olaylarının sonuçlarını daha iyi anlamak için Beyaz Saray tarafından başlatılan uzay hava durumu kıyaslama girişimi ile ilgilenmektedir.

Kuzey ışıkları
Kuzey Işıkları, güneşten gelen elektrik yüklü parçacıklardan kaynaklanır. Kaynak: Pexels

Bir güneş patlaması Bitcoin’i yok edebilir mi?

Teknolojiye bağımlı ekonomimiz ve iletişim sistemlerimiz için önemli sonuçları olacağını biliyoruz. Birleşik elektrik şebekesine ve küresel internete bağlı olan her şey özellikle savunmasız olacaktır.

Peki, kripto para birimi nasıl ücret alır? Royal Melbourne Teknoloji Enstitüsü’nde profesör ve Blockchain İnovasyon Merkezi’nin eş direktörü Jason Potts, Magazine’e Carrington Event düzeyinde bir güneş fırtınasının, ana akım finans da dahil olmak üzere idari kapasiteleri için elektronik altyapıya dayanan her şeyi kesinlikle etkileyeceğini söyledi. ve kripto.

“Ancak fark, kripto veya blockchain ekonomik altyapısının dağıtılmış olmasıdır” diyor ve ekliyor:

“Bu, internetin sağlam olmasının aynı nedenidir. 1960’larda, birçok iletişim rölesini ortadan kaldıran bir nükleer saldırıya dayanabilmek için ağ bağlantılı bir iletişim sistemi olarak tasarlandı. Ancak ağ yollarında yeterli fazlalık olması koşuluyla, bir mesaj iletilebilir.”

Potts’a göre, binlerce dağıtılmış Bitcoin düğümü, ağa felaket niteliğinde bir olaydan kurtulma şansını çok daha fazla veriyor, çünkü “hepsini ortadan kaldıramayan bir saldırı neredeyse kesinlikle başarısız olacaktır. Sadece biri hayatta kalırsa, tüm sistem o tohumdan yeniden oluşturulabilir.”

Blok Akışı Uydu
Blockstream’in uydusu, Bitcoin blok zincirini dünyaya geri ışınlıyor. Kaynak: blok akışı

İnternet çökerse Bitcoin’e ne olur?

İnternet erişimi gerektirmeden Bitcoin blok zincirine bağlantı sağlayan ve başka bir fazlalık düzeyi sağlayan projeler var.

Blockstream pazarlama ve iletişim müdürü Fernando Nikolić, Cointelegraph’a Blockstream’in misyonunun Bitcoin ağını “7/24, 365” uydusu aracılığıyla dünya çapında yayınlamak olduğunu söyledi.

“Kullanıcıları ağ kesintilerine karşı korur. İster altyapının çok iyi olmadığı çok kırsal alanlar, ister hükümetin yasak olduğu bir yerde olsun, her ne sebeple olursa olsun güvenilir bir internet bağlantısı olmayan dünyanın belirli bölgelerini kaydetmeye başladık. veya bir tür varlık interneti belki de Batı’da alıştığımızdan daha otoriter bir şekilde kontrol ediyor” diyor.

Blockstream, Bitcoin blok zincirini kullanıcılara iletmek için sürekli olarak güncellediği beş uydu kullanır. Blok zincirini uydulardan birinden indirmek, bir uydu TV kutusu kurmaktan daha zor değil.

Nikolić, “Genellikle TV kanallarını yakalamak için kullandığınız normal bir çanak alın ve onu en iyi uyduya doğrultabilmeniz yeterlidir ve oraya çok ucuz bir dizüstü bilgisayarla bağlanabilirsiniz.”

Bir kullanıcı blok zincirini indirdikten sonra, uyduya bağlı dizüstü bilgisayarda kendi işlemlerini doğrulamaya başlayabilir. Nikolić, “İnternet herhangi bir nedenle kapatılırsa veya bağlanmazsa, uydu gerçekten iyi bir yedektir” diye ekliyor.

Potts, dünyanın dört yarım küresine yayılmış düğümlere sahip olmanın “fazlalık yoluyla güvenlik ve emniyet” sağlayacağından, bir blockchain ağının gerçek ademi merkeziyetçiliğinin önemli olduğunu belirtiyor:

“Belki Mars’ta da biraz iyi olur. Blok zincirleri hızlı veya verimli değildir, ancak sağlamdırlar. Modern bir ekonominin altyapısına büyük ölçüde zarar verecek büyük bir güneş fırtınasında, blok zinciri parçaları, yeniden oluşturulacak kadar hayatta kalan tek parça olabilir.”

Büyük soru: Dünya yanıyorsa gerçekten Bitcoin’e ihtiyacınız olacak mı?

Bitcoin’in merkezi olmayan, modüler doğası, ona önemli bir jeomanyetik olaydan sonra mevcut bağlantıya dayalı olarak yerini değiştirmek ve doğaçlama yapmak için en iyi fırsatı verir.

Bununla birlikte, Carrington düzeyinde bir olay, tüm yarımküredeki her telefonu ve bilgisayarı çalışmaz hale getirir ve elektrik şebekelerini devre dışı bırakırsa, toplum sanayi öncesi zamanlara geri atılabilir.

O zaman büyük soru şu hale gelir: Bitcoin defteri hayatta kalsa bile, toplumu yeniden inşa etmek için uğraşırken kimin onu kullanmaya vakti olacak?

Ayrıca oku

Özellikler

State of Play: Hindistan’ın Cryptocurrency Endüstrisi Bir Milyar Kullanıcıya Hazırlanıyor

Özellikler

Kripto topluluğunuzun patlamasını nasıl durdurabilirsiniz?

Harun Ahşap

Aaron Wood, Cointelegraph’ta enerji ve ekonomi geçmişi olan bir editördür. Küresel olarak daha akıllı, daha adil enerji erişimi oluşturmak için blockchain uygulamalarını yakından takip ediyor.

Yorum yapın