Bitcoin Ile Nasıl Yiyecek Satın Alınır?

Bitcoin (BTC), hem meta hem de para birimi olma potansiyeline sahip dinamik bir parasal varlıktır. Örneğin, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) BTC’yi emtia olarak sınıflandırırken El Salvador, Bitcoin’i 2021’de yasal ödeme aracı yaptı.

Peki, bu BTC’yi bir değer deposu mu yoksa bir değişim aracı mı yapıyor? Her ikisini de yapabilir – Bir yandan BTC, enflasyonist bir koruma olarak hazinelere eklenebilir. Öte yandan, rutin masrafların ödenmesi için perakende satış amacına da hizmet edebilir.

Neredeyse on yıldan uzun bir süre önce, bir ticari işlem için Bitcoin’i kullanan ilk kişi, iki pizzaya veya kripto topluluğunun hitap ettiği şekliyle Bitcoin pizzasına 10.000 BTC harcayan Laszlo Hanyecz’di. Ancak bu, şu anda gerçek dünyada gerçekten yiyecek satın almak için ihtiyaç duyulan BTC miktarı değil. Neden? Niye? Çünkü müşteriler, az ya da çok değil, yalnızca ürünün değerinde olduğu kadar ödeme yapmaları gerektiğini fark ettiler.

Bu makale, Bitcoin kullanarak yiyecek satın almanın farklı yollarını tartışacaktır. Bu makale, kripto para banka kartlarından ve hediye kartlarından kripto gıda dağıtım portallarına kadar, yemek kapmak için kripto para birimini verimli bir şekilde kullanmak için olası tüm seçenekleri ortaya koyacaktır.

Kripto para kullanarak yiyecek satın almanın çeşitli yolları

Kullanıcının ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına bağlı olarak, Bitcoin ile yiyecek satın almanın birkaç yolu vardır. Bunu takiben, yemek gibi günlük harcamalar için kripto para birimini kullanmanın en yaygın üç yolu şunlardır:

Kripto kartları

Kripto kartları, normal banka veya kredi kartları gibidir, ancak kripto kartları, müşterinin kriptolarını ödeme yapmak için kullanmasına izin verir. Temel olarak kullanıcının cüzdanından kripto para çekerler ve tüccar tarafında fiat transfer ederler.

Kullanıcıların rutin faturalarını kripto ödemelerini kabul eden satış yerleri bulma karmaşıklığı olmadan kripto yoluyla ödemelerine yardımcı olur. Ayrıca, günümüzde çok sayıda kripto kart şirketi, müşterinin Bitcoin’i her yerde harcamasını kolaylaştıran mobil uygulamalar sunmaktadır.

kripto hediye kartları

Müşteriler, kripto para birimleri kullanarak çeşitli yemek ve teslimat hizmetleri için hediye kartları satın alabilir. Daha sonra yemeklerini dijital para birimlerinde ödemek için söz konusu hediye kartlarını kullanabilirler. Kripto hediye kartları, katılımcı tüccarlardan kripto para kullanan müşterilere ürün alım satımını kolaylaştırır. Hediye kartları sunan çok sayıda şirket vardır, bu nedenle kullanıcı ihtiyaçlarına uygun olanı bulmak kolaydır.

Kripto gıda dağıtım portalları

Kripto yiyecek dağıtım siteleri, çeşitli bölgelerdeki birçok yiyecek ve içecek satış noktasına bağlıdır. Yakındaki restoranlardan yemek sipariş etmek ve yiyecek satıcısına ödeme yapmak yerine platforma kripto ile ödeme yapmak için bir web sitesi veya uygulama gibidir.

Kripto kartı kullanarak nasıl yiyecek satın alınır?

Kripto kartları, fiziksel dünyadaki çeşitli öğeler üzerinde Bitcoin işlemlerine izin verir. Ancak, gıda gibi günlük ihtiyaçlar için kripto kart üzerinden BTC harcamak isteyen tüketicilerin belirli adımları izlemesi gerekiyor:

  • İlk adım, bir satıcı hesabıyla birlikte bir dijital cüzdan oluşturmaktır. Piyasada mevcut birkaç kripto kartı olduğu göz önüne alındığında. Bu nedenle, seçenekleri araştırmak ve ilgili kullanıcının ihtiyaçlarını ve bütçesini karşılayan birini seçmek idealdir.
  • Uygulamayı indirerek ve Müşterini Tanı (KYC) gereksinimlerini tamamlayarak kaydol. Karta kaydolmak ve sağlayıcıda bir hesap oluşturmak, kullanıcının fonlarına verimli bir şekilde erişmesine ve çevrimiçi veya mağaza içi alışveriş yapmasına olanak tanır.
  • Kullanıcılar, hesaplarına düzenli para yatırma planlamasının yanı sıra bir harcama limiti belirleyebilir.

Hemen hemen tüm kripto kartları, müşterilerin kriptoyu anında itibari paraya dönüştürmesine olanak tanır. Bununla birlikte, bireyin hedeflerine uygun bir kripto kartı nasıl seçilir? Bazı müşteriler geri ödeme ödüllerini tercih edebilirken, diğerleri verimli hizmetlere yönelebilir.

Pek çok kart, kullanıcıların satın alma işlemlerinde para kazanmalarına olanak tanıyan satın alma ödül kartları olarak çalıştıklarından, düzenli alışveriş yapan kişiler için uygundur. Bunu takiben bazı kartlar, kullanıcıların hesapta tutulan kripto para üzerinden faiz kazanmalarına da olanak tanır.

Ayrıca, bir kripto kartın yardımcı programına erişirken, çoklu jeton desteğini kontrol ettiğinizden emin olun. Kripto kartı ideal olarak diğerleri arasında BTC, Ether (ETH) ve Litecoin (LTC) gibi birkaç kripto para birimini desteklemelidir.

Kripto kredi kartları sunan şirketler arasında BlockFi ve Gemini bulunur. Ancak Coinbase, Crypto.com, BlockCard, Binance Visa Card ve BitPay gibi daha fazla şirket kripto banka kartları sunmaktadır.

Kripto hediye kartı kullanarak nasıl yiyecek satın alınır?

Kripto hediye kartları, herhangi bir katılımcı restoran veya perakende mağazasında kullanılabilecek dijital fonlarla yüklenir. Kullanımları basittir ve müşterilerin kripto para birimlerini uygun bir şekilde harcamaları için bir yol sunar. Nasıl başlayacağınızla ilgili bazı adımlar şunlardır:

Kripto hediye kartıyla yiyecek satın alma adımları

Amazon ve Walmart gibi markalar Bitcoin’i doğrudan kabul etmiyor, ancak kripto hediye kartı hizmetlerini kabul ediyorlar. Bunu takiben, bir kripto hediye kartı kullanarak doğrudan BTC cinsinden yiyecek ödemesi yapmak için kullanıcılar Bitrefill’i kullanabilir. 170 ülkede 1600’den fazla ürün için hediye kartları, ön ödemeli mobil dolumlar ve Bitcoin Lightning Network hizmetleri sunan bir web sitesidir.

Kripto gıda dağıtım portalları nasıl kullanılır?

Kripto gıda dağıtım portalları, kripto hediye kartlarını kullanmaktan büyük ölçüde farklı değildir. Her ikisi de kullanıcıyı, ödemeler için kripto hizmetlerinin kullanımını sağlayan satıcılara bağlar. Bunu takiben, adımlar da oldukça benzerdir – bir platform seçmek, kaydolmak ve cüzdana para yüklemek.

Ayrıca müşterilerin yiyecek satın almak için bir kripto dağıtım portalı kullanma konusunda farklı seçenekleri var. Basitçe kripto para birimiyle yiyecek satın almaktan krediyle yiyecek satın almaya ve ardından bu satın alımları kripto para birimiyle ödemeye kadar her ikisi de kripto dağıtım portallarını kripto ödemeleri yapmak için uygun hale getirir.

Hungry? Birleşik Krallık’ta Sprigz, ABD’de Sprigz, Avustralya’da BiteMyCoin ve Kanada’da Eats24/7 kripto para birimleri kullanarak yemek siparişi vermenin alternatif bir yolu olabilir.

Kripto ile yiyecek almalı mısınız?

Kullanıcıların yiyecek satın almak için kripto ödemelerini seçip seçmemeleri konusunda net bir cevap yok. Bununla birlikte, gıda alımları için kripto para birimini kullanmanın hem yararları hem de sakıncaları vardır.

Artı tarafta, kripto para birimi işlemleri genellikle hızlı ve basittir. Bunu takiben, kripto para birimi işlemlerinin blok zincirine kaydedildiği göz önüne alındığında, işlem geçmişinin izlenmesi sürecini verimli hale getirir. Ayrıca kripto ödemeleri, müşteriyi doğrudan tüccara bağlayarak bankalar gibi aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Kapak tarafında, kripto ödemeleri, bilgisayar korsanlığı yoluyla parasal kayıp tehdidi oluşturuyor. Ek olarak, dijital varlık sınıfı da oldukça değişkendir ve bu da günlük işlemlerin takibinde zorluklara neden olabilir. Bu nedenle kullanıcılar, kripto para birimini günlük harcamalar için bir takas aracı olarak kullanmadan önce araştırmalarını yapmalıdır.

Yorum yapın