Bitcoin Fiyatı Bugün Neden Yükseldi?

Bitcoin fiyatı 13 Aralık’ta yükseldi ve kripto fiyatlarındaki pazar çapındaki ralli, bazı yatırımcıları gün içi en yüksek seviye olan 18.105 $’ın BTC’nin dip yaptığının bir işareti olduğuna dair umutlandırdı.

Rallinin birincil katalizörü, enerjinin %1,6 oranında azaldığını gösteren ve mücadele eden Bitcoin madencileri için memnuniyetle karşılanması gereken Tüketici Fiyat Endeksi raporu gibi görünüyor. Genel TÜFE raporu, enflasyonun daha önce beklenen %7,3’e kıyasla %7,1’de düştüğünü gösterirken, hisse senedi tüccarları fiyatları yükselterek tepki veriyor.

Günlük kripto para piyasası performansı. Kaynak: Coin360

Dow 600 puanlık bir artış gösterirken ve S&P 500 100 puanlık bir kazanç kaydederken borsa da yeşil renkte yanıp sönüyor. Cointelegraph tarafından bildirildiği üzere, Bitcoin’in fiyat hareketi ABD hisse senetleri ile yakından ilişkili olmaya devam ediyor ve bugünkü ralli bu trendin bir istisnası değil.

İşte Bitcoin fiyatının bugün yükselmesinin birkaç nedeni.

Bitcoin açık faizi, kısa tüccarlara doğru eğilmeye devam ediyor

Bitcoin fiyatı 22 Kasım’da 16.000 doların altına düştüğünden beri, BTC vadeli işlem sözleşmelerine olan açık pozisyon artıyor. Bitcoin fiyatındaki keskin fiyat hareketleri başka bir tasfiye olayını tetikleyebilir, ancak hareketin yukarı mı yoksa aşağı mı olacağını belirlemek zordur.

Enflasyon zirve yaptıysa, Federal Rezerv’in artan faiz oranlarından dönme olasılığı vardır. Birçok trader, Federal Rezerv’in mevcut niceliksel sıkılaştırma ve faiz oranı artışları politikasına dönmesi durumunda, BTC fiyatının yukarı doğru yükselebileceği ve vadeli işlem sözleşmelerindeki kısa faizin önemli bir bölümünü tasfiye edebileceği konusunda hemfikir.

Bitcoin seçenekleri grev fiyatları. Kaynak: Madeni para camı

FTX patlamasını, Bitcoin fiyatını yılın en düşük seviyesi olan 15.476 $’a gönderen bir tasfiye dalgası izledi. Tarihsel veriler, 7 Kasım’da 549 milyon dolarlık çapraz kripto uzun işlemlerinin tasfiye edildiğini ve Bitcoin fiyatının 16.000 doların altına düştüğünü gösteriyor.

Bitcoin tasfiyeleri. Kaynak: Madeni para camı

Tersine, kısa tasfiyeler, otomatik satın alma baskısını zorlayarak doğrudan Bitcoin fiyatının yükselmesine yardımcı olur. 12 Aralık’ta, Bitcoin fiyatını artırmaya yardımcı olabilecek 93 milyon dolarlık kısa pozisyon tasfiye edildi.

Federal Rezerv’in Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), ertesi gün beklenen faiz oranlarına ilişkin bir kararla 13 Aralık’taki toplantısına başlıyor. Olumlu TÜFE sonuçları, FOMC kararını etkileyecek ve açık pozisyonlar üzerinde büyük baskı oluşturabilir.

Piyasa analistlerine göre daha uzun vadeli veriler Bitcoin’in lehine

Yatırımcıların kripto piyasasına olan güveni, Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervinin pozitif TÜFE rakamları nedeniyle önümüzdeki iki ayda ve 2023 boyunca daha küçük çaplı faiz artırımları yapabileceğine olan inançları nedeniyle de artabilir.

Fed’in açıklamasında, politika değişikliği olasılığı açık ve enflasyona bağlı:

“Enflasyonu zaman içinde yüzde 2’ye döndürmek için yeterince kısıtlayıcı bir para politikası duruşu elde etmek için. Kurul, hedef aralıkta bundan sonraki artışların hızını belirlerken para politikasındaki kümülatif sıkılaştırmayı, para politikasının iktisadi faaliyeti ve enflasyonu etkilemesindeki gecikmeleri, ekonomik ve finansal gelişmeleri dikkate alacaktır.”

Yatırımcıların faiz oranlarında beklenen değişikliklere ilişkin fikir birliği tahminlerini yayınlayan MacroMicro’ya göre, yakın gelecekte faiz oranlarının önceden tahmin edilenden daha düşük olabileceğini gösteriyor.

Faiz oranları düşebilir. Kaynak: MacroMicro

Grafik, faiz artışlarında olası bir yavaşlamaya işaret ediyor. Kamuoyu, gelecekteki oranların düşebileceğini gösteriyor ve yatırımcılar bunun kripto piyasasında geniş bir toparlanma olasılığı yarattığına inanıyor.

S&P 500 ve Nasdaq, genel olarak ekonomi için genel bir bakış sağlar. Şu anda Bitcoin, Nasdaq ve S&P 500 yüksek bir korelasyon katsayısını paylaşıyor.

Bitcoin, Nasdaq, DXY ve SPX. Kaynak: TradingView

Bu nedenle, faiz oranları düşerse ve ekonomi büyürse, hisse senedi piyasalarında benzer bir ralli gerçekleşirse Bitcoin büyüme rotasını sürdürebilir. Makro iklim ne kadar iyiyse, Bitcoin fiyatı için o kadar iyidir.

İlişkili: Bitcoin, düşük enflasyon BTC fiyatını 18 bin dolara gönderdiği için TÜFE oynaklığını görüyor

Bitcoin fiyatı, TÜFE raporundan sonra kısa vadede bir miktar yükseliş ivmesi gösterirken, merkezi borsa iflaslarının daha büyük zorlukları, son iflaslardan kaynaklanan bulaşma, kripto pazarındaki azalan giriş ve likidite ve Grayscale’in artan GBTC indiriminin sunduğu tehdit.

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtması gerekmez. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Yorum yapın