Bitcoin Fiyatı Bugün Neden Düştü?

Bitcoin (BTC) fiyatı, yükseliş momentumunda kademeli bir düşüş gördü ve 3 Aralık’ta 16.736 $ ile yeni bir aylık düşük seviyeye ulaştı.

Hareket, FTX kaynaklı bulaşmanın ardından zaten BTC kapitülasyon rekorları kırmış olan pazar çapındaki düşüşü takip ediyor.

Hisse senetleri, hafta başından bu yana yaklaşık 1.000 puan kaybettikten sonra güne hafif yükselişle başladı. Bugüne kadar, Bitcoin fiyatı hisse senetleri ile yakından ilişkili olmaya devam ediyor ve borsa yatırımcıları, 13 Aralık’taki bir sonraki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında yapılacak politika tartışmaları hakkında endişe duyuyor.

Hisse senetleri ile BTC korelasyonu. Esrarengiz Araştırma

Bazı analistler Bitcoin’in dibinin yakın olduğuna inanırken, diğerleri BTC’nin DXY ve hisse senetleri ile yakın korelasyonu nedeniyle daha fazla düşüşün yolda olduğuna inanıyor.

Bugün Bitcoin fiyatının düşmesinin ana nedenlerini inceleyelim.

Zincir üstü veriler, tarihi “en yüksek gerçekleşen kayıpları” gösteriyor

Bitcoin fiyatı, yaklaşık bir yıl süren düşüş trendine ve FTX’in iflasının neden olduğu son strese tepki veriyor. En son fiyat düşüşü, analistlerin bir ayı piyasası tabanının bulunduğunu tahmin etmesiyle doğru geldi.

Glassnode’dan alınan veriler, Bitcoin’in gerçekleşmiş kar-zarar oranında tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştığını gösteriyor.

Bitcoin kar ve zarar gerçekleştirdi. Kaynak: Glassnode

Bu veriler, Bitcoin fiyatının toparlanmasının mümkün olduğunu gösterse de, genel piyasa bu kayıpları şiddetlendirmeye devam edebilir. Genel olarak, bu büyük kayıplar, bazı varlıkları piyasadan tamamen çıkararak toparlanmayı engelleyebilir.

ABD ve yurtdışında artan faiz oranları Bitcoin fiyatını etkiliyor

Tüketici Fiyat Endeksi Raporu’na göre ABD’de enflasyon Ekim’de bir önceki aya göre %0,4 arttı. Faiz oranlarının yükseltilmesinde enflasyon belirleyici olmuştur.

ABD’de enflasyonist baskının en çok takip edilen barometresi olan Tüketici Fiyat Endeksi raporu, Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %7,7 arttı.

13 Aralık’ta gerçekleşecek olan TÜFE raporlama etkinliğiyle birlikte, genel piyasa rakamlara tepki verirken Bitcoin dalgalanma görmeye devam edebilir.

FTX bulaşması, kripto pazarında kaldıracın kaldırılmasına ve likiditenin azalmasına yol açtı

Son iki haftada, bilanço belgeleri ve diğer sızdırılmış elektronik tablolar, FTX, Alameda gibi piyasa yapıcılar ile kripto sektöründeki diğer büyük oyuncular arasında meydana gelen yüksek derecede kaynaşmanın altını çizdi.

DCG’nin Grayscale Bitcoin Trust’ı şu anda 633.000 BTC’ye sahip ve bu da onu dijital varlığın en büyük sahiplerinden biri yapıyor. Bir başka Dijital Para Grubu (DCG) yan kuruluşu olan Genesis Trading, FTX’e maruz kaldı ve son dalgalanma bilançolarında 1 milyar dolarlık açık bir delik bıraktı. Genesis’in finansman sağlamakta zorlanıyor olması ve iflas başvurusunda bulunmaktan başka seçeneği kalmayabileceğinin sinyalini vermesi, yatırımcıların bir sonraki siyah kuğu olayının daha yolda olduğuna inanmalarına neden oluyor.

Gri tonlamalı BTC varlıkları. Kaynak: Madeni para camı

Piyasa yapıcılar ve firmalar faaliyetlerini sürdürmek için mücadele ederken, düşüşü doğrudan azalan ticaret hacimleri aracılığıyla görüyoruz. Arcane Research’e göre, 29 Kasım’da BTC’deki gerçek spot hacmi, Ekim 2020’den beri görülmemiş düşük seviye olan 510 milyon dolara ulaştı. İstatistiğin Binance’i içermediğine dikkat edilmelidir.

Gerçek BTC-USD Günlük Hacmi. Kaynak: Gizli Araştırma

İlişkili: Kripto piyasası bugün neden düşüşte?

Kripto pazarındaki likidite sıkışıklığının bir başka kanıtı, şirketin değerlemesinden %70 daha düşük bir fon toplayan en iyi Bitcoin madenciliği şirketi Blockstream’den geldi. Bu, FTX’ten gelen serpintilerin büyük şirketlerde dalgalanmaya devam edebileceğinin bir başka kanıtı.

SoFi ayrıca düzenleyicilerin baskısı altındadır. Senato Banka Komitesi, 21 Kasım’da şirketi bankacılık standartlarına uyması konusunda uyardı. SoFi’den 8 Aralık’a kadar bir yanıt talep ediliyor. SoFi’ye gönderilen mektuba ek olarak, Senato Bankacılık Komitesi, devreye girmesi ve yayılmayı azaltması için Hazine Bakanı Janet Yellen’a bir mektup gönderdi.

Bitcoin fiyatının rotayı tersine çevirme şansı var mı?

Kripto piyasasındaki kısa vadeli belirsizlikler, kurumsal yatırımcıların uzun vadeli görünümünü değiştirmiş görünmüyor. BNY Mellon CEO’su Robin Vince’e göre, banka tarafından yaptırılan bir anket, kurumsal yatırımcıların %91’inin sonraki yıllarda tokenize edilmiş varlıklara yatırım yapmakla ilgilendiğini ortaya koydu.

Bunların yaklaşık %40’ı zaten portföylerinde kripto para birimine sahip ve yaklaşık %75’i aktif olarak dijital varlıklara yatırım yapıyor veya yapmayı düşünüyor.

FTX erimesinden sonra endişeler yüksektir ve Bitcoin’den büyük tasfiye, yüksek gerçekleşen kayıplar ve genel makro hisse senedi ortamına korelasyon ile yansıtılır. FOMC yaklaşırken, riski azaltmak için daha fazla elden çıkarma mümkündür.

Uzun vadede piyasa katılımcıları, özellikle daha fazla banka ve finans kurumu, kaosun ortasında bile ödeme amacıyla dijital paraya yönelirken, Bitcoin fiyatının yükselmesini bekliyor.

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtması gerekmez. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Yorum yapın