Bitcoin, Düşük Enflasyon Btc Fiyatını 18 Bin Dolara Gönderdiği Için Tüfe Oynaklığını Görüyor

Bitcoin (BTC), ABD enflasyon verilerinin piyasalara iyimserlik dalgası göndermesiyle 13 Aralık’ta yeni bir ayın en yüksek seviyelerine ulaştı.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

BTC fiyatı ABD’de toparlandı enflasyon yavaşlar

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan veriler, Kasım ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) baskısının beklentilerin altında gelmesinin ardından BTC/USD paritesinin Bitstamp’ta 18.105 dolara ulaştığını gösterdi.

Yılın “en önemlisi” olarak adlandırılan veri, analistlerin enflasyonun yavaşlamasına ilişkin beklentilerini bile aştı.

Kasım ayı TÜFE yıllık bazda %7,3 olan tahmine kıyasla %7,1 oldu. Aylık bazda %0,3 olan beklentiye karşılık %0,1 oldu.

Eşlik eden bir basın açıklaması, “Tüm kalemler endeksi Kasım ayında sona eren 12 ayda yüzde 7,1 arttı; bu, Aralık 2021’de sona eren dönemden bu yana en küçük 12 aylık artış oldu.”

Bitcoin tüccarları ve analistleri, sonuçta ortaya çıkan pozitiflik enjeksiyonu ile şaşırtıcı bir şekilde canlandı.

Popüler analiz kaynağı Game of Trades, “Pazarda büyük bir kısa vadeli düşüş yaşanıyor” cevap verdi Wall Street açılışından önceki bir tweet’in bir bölümünde.

bir daha tutucu Tepki, takipçilerine kazanımlara rağmen hala BTC riskini planlamadığını söyleyen Crypto’dan Il Capo’dan geldi.

“TÜFE beklenenden daha iyi, ancak yine de çok yüksek” dedi.

“Fiyat burada büyük bir direnç bölgesini test ediyor ve daha düşük bir tepe oluşturuyor. Hala pazarın %100 dışındayım.”

Kripto araştırma firması Reflexivity Research’te analist olan Fejau da benzer şekilde temkinli davrandı ve henüz “deflasyonist panik” konusunda uyarıda bulundu.

“Artık enflasyonun kayıtsız Goldilocks aşamasına giriyoruz” ilan edildi.

“Beklenenden daha hızlı düşen TÜFE, 2023’ün ilk çeyreğinde deflasyonist bir paniğe dönüşene kadar yükseliyor. Son düşük seviye, ardından 2024’te yükseliş. Uzun kazançların tadını çıkarın ama ağaçlardan ormanı kaçırmayın.”

Cointelegraph olarak bildirildiHafta, ABD Merkez Bankası’nın Aralık ayı faiz artırımına karar vermesi ve Başkan Jerome Powell’ın 15 Aralık’ta konuşması nedeniyle TÜFE rakamlarından daha fazlasını içerecek.

CME Group’un FedWatch Aracına göre, fikir birliği, hafta başındaki %75’e karşı %80’in biraz altında olan oranlarla, günde 50 baz puanlık daha düşük bir artış yönündeydi.

Fed hedef oranı olasılık tablosu. Kaynak: CME Grubu

Binance korkuları çoktan azaldı

Bu arada BTC/USD, TÜFE’nin açıklanmasından önce bile iyi bir performans sergiledi ve en büyük kripto borsası Binance’in dahil olduğu olaylarla ilgili taze panik karşısında hiçbir soğukluk belirtisi göstermedi.

İlgili: SBF merkezi olmayan Bitcoin’i “sevmedi” — ARK Invest CEO’su Cathie Wood

CEO Changpeng Zhao tarafından “FUD” olarak adlandırılan, Reuters ve sosyal medyada ortaya çıkan endişeler, yine de, 24 saat içinde yalnızca BTC’de 500 milyon doları aşan bir kullanıcı fonu çıkışına yol açtı.

FTX fiyaskosuyla ilgili diğer olaylarda, borsanın eski CEO’su Sam Bankman-Fried, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun onu FTX kullanıcılarını dolandırmakla suçlamasıyla aynı gün Bahamalar’da tutuklandı.

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın