Bireysel Yatırımcıların %93’Ü Yeni Nesil Finansal Ürünlere Ilgi Gösteriyor: Anket

Bireysel yatırımcıların yüzde doksan üçü, GYO’lar, küçük kasalar, NFT’ler (non-fungible tokens) ve dijital altın gibi yeni çağ finansal ürünlere yatırım yapmaya ilgi gösteriyor. Bu, Smallcase ve Zinnov’un (küresel bir yönetim danışmanlığı şirketi) yakın tarihli ‘Rise of the Indian Retail Investor’ başlıklı bir raporuna göre.

Rapor ayrıca, bireysel yatırımcıların %50’sinin hisse senetlerine 3 yıldan daha kısa bir süre önce yatırım yapmaya başladığını ve %38’inin yeni halka arzlara aktif olarak yatırım yapmakla ilgilendiğini vurguluyor. Bireysel yatırımcıların %70’inden fazlası, aylık gelirlerinin %30’una kadarını sistematik bir yatırım planına (SIP) sahip yatırımlar için biriktiriyor ve yatırımcıların %55’i bu seçeneği tercih ediyor.

Bireysel yatırımcılar GYO'lara, küçük kasalara, NFT'lere ve dijital altına ilgi gösteriyor.

Tam Resmi Görüntüle

Bireysel yatırımcılar GYO’lara, küçük kasalara, NFT’lere ve dijital altına ilgi gösteriyor.

GYO’lara yatırım, 2019’daki ilk GYO kotasyonundan bu yana yatırımcıların varlık sınıfındaki portföy seçmenlerinin %2’ye çıkmasıyla önemli bir ivme kazandı. Doğrudan öz kaynak tahsisi, 2017’deki %7,3’ten 2022’de %8,1’e ulaştı. İlginç bir şekilde, geleneksel yolların dijital formatları Ankete göre altın gibi yatırımcılar da ilgi görüyor.

ETF’ler ayrıca folyo sayılarında çarpıcı bir artış gördü ve yönetilen varlıklar (AUM) 2018’den bu yana yıllık bazda %58 arttı. %29,2 ile pastanın en büyük dilimini sabit mevduat gibi geleneksel yatırım ürünleri oluştursa da, payları 2017’den beri düştü Temel olarak durgun faiz oranları nedeniyle Kamu İhtiyat Sandıklarında (PPF’ler) olduğu gibi.

Smallcase’in kurucusu ve CEO’su Vasanth Kamath, Hintli bireysel yatırımcıların değişen tercihleri ​​hakkında şunları söyledi: “Farklı tasarruflara sahip anlayışlı yatırımcılar, portföylerini yeni çağın yatırım yollarını kullanarak tasarlıyorlar. İnternetin benimsenmesi, mobil penetrasyonun ve finansal okuryazarlığın artmasıyla Hintli yatırımcı, yalnızca daha büyük finansal işlemleri dijital ortamlara kaydırmakla kalmıyor, aynı zamanda hem risk profili hem de yatırım ufku açısından portföy oluşturma konusunda düşünceli davranıyor. Düzenleyici ilerleme, yatırımı da demokratikleştirdi.”

Zinnov’un ortak ve başkanı – CoNXT Uygulaması Başkanı Atit Danak, “Artan finansal okuryazarlık ve geleneksel tasarruf araçlarından elde edilen kasvetli getiriler, sıradan Hintli yatırımcıyı daha yeni yatırım kanalları keşfetmeye itti ve Hindistan hisse senedi piyasalarının çok önemli bir rol oynamasına yol açtı. yakın gelecek. Hintlilerin yüzde 2’sinden daha azının yatırım fonlarına yatırım yapması, finans şirketlerine onları ortalama bireysel yatırımcı için çekici kılmak için önemli bir fırsat sunuyor.”

Rapor ayrıca bireysel yatırımcılar için finansal bilgilerin kaynağına da işaret ediyor. Yüzde yetmiş üçü finansal ürünler hakkında birincil bilgi kaynakları olan aileleri ve arkadaşlarıyla birlikte bilgilendirilirken, %52’si servet yönetimi hakkında bilgi edinmek için önemli bir yol olarak finansal etkileyicilere yöneliyor. İlginç bir şekilde, bireysel yatırımcıların %61’i finansal tavsiye için ödeme yapmamayı tercih ediyor. Ödemeye hazır olanlar 45-60 yaşları arasında olup aylık birikimleri %20’den fazla olan kişilerdir.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın