Bir Yüksek Mahkeme Davası, Facebook’u Ve Diğer Sosyal Ağları Öldürebilir – Blockchain’in Onların Yerini Almasına Izin Verebilir

İnsanlık tarihinin tartışmasız en büyük icadı olan internet ters gitti. Hepimiz hissedebiliriz. Arkadaşlarımızla mı yoksa düşmanlarımızla mı (veya botlarla) etkileşime girdiğimizi söylemek her zamankinden daha zor, daha iyi reklam dönüşümü adına sürekli olarak izlendiğimizi biliyoruz ve sürekli bir şeye tıklayıp dolandırılma korkusuyla yaşıyoruz.

İnternetin başarısızlıkları büyük ölçüde büyük teknoloji tekellerinin – özellikle Google ve Facebook – kimliklerimizi doğrulama ve koruma konusundaki yetersizliklerinden kaynaklanmaktadır. Neden olmasınlar?

Cevap, bunu yapmak için hiçbir teşvikleri olmadığıdır. Aslında, 1996’da Amerika Birleşik Devletleri Kongresi tarafından kabul edilen İletişim Ahlakı Yasası’nın 230. Bölümü sayesinde statüko onlara uyuyor.

İlişkili: Düğümler, Apple’dan Google’a teknoloji devlerini tahtından indirecek

Ama işler değişmek üzere olabilir. Bu dönem Yargıtay’da görülecek Gonzalez – Google230. Bölümü yeniden şekillendirme ve hatta ortadan kaldırma potansiyeline sahip bir dava. Bugün kullandığımız sosyal medya platformlarını öldürmeyeceği bir senaryo tasavvur etmek zor. Bu, blockchain teknolojisinin yerini alması için altın bir fırsat sunacaktır.

Buraya nasıl geldik?

İnternetin erken gelişiminin önemli bir kolaylaştırıcısı olan Bölüm 230, web platformlarının kullanıcıları tarafından yayınlanan içerikten yasal olarak sorumlu olmadığını belirtir. Sonuç olarak, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya ağları, kullanıcılarının yayınladığı her şeyi yayınlamakta (ve bunlardan kâr elde etmekte) özgürdür.

Şu anda mahkemenin önündeki davada davacı, 2015 yılında Paris’teki bir restoranda İslam Devleti bağlantılı saldırganlar tarafından öldürülen kızının ölümünden internet platformlarının sorumlu olduğuna inanıyor. YouTube ve ana şirketi Google tarafından geliştirilen algoritmaların “tavsiye edildiğine” inanıyor. IŞİD videolarını kullanıcılara”, böylece terör örgütünün üye kazanmasını hızlandırıyor ve nihayetinde Paris saldırısını kolaylaştırıyor.

Bölüm 230, YouTube’a bolca yer verir. Bir kullanıcı tarafından küçük düşürücü veya yukarıdaki durumda şiddet içeren içerik yayınlanırsa, platform herhangi bir işlem yapılmadan önce bu içeriği birçok tüketiciye sunabilir. İçeriğin yasalara veya platform şartlarına aykırı olup olmadığının tespit edilmesi sürecinde çok fazla zarar verilebilmektedir. Ama Bölüm 230 platformu koruyor.

İlişkili: Crypto, kullanıcı verileri üzerindeki Google-Amazon-Apple tekelini kırıyor

Bölüm 230 iptal edildikten sonra bir YouTube hayal edin. Başka herhangi bir insanın izlemesine izin verilmeden önce, her dakika yüklenen 500 saatlik içeriği bir inceleme kuyruğuna koymak zorunda mı? Bu, ölçeklenmeyecek ve sitedeki içeriğin çekici yakınlığının çoğunu ortadan kaldıracaktır. Yoksa içeriğin şu anda olduğu gibi yayınlanmasına izin verip, milyarlarca videodan birinde geçen her telif hakkı ihlali, şiddete teşvik veya iftira niteliğindeki sözlerin yasal sorumluluğunu mu üstlenirler?

Bölüm 230 dizisini çektiğinizde, YouTube gibi platformlar hızla çözülmeye başlar.

Sosyal medyanın geleceği için küresel çıkarımlar

Dava bir ABD yasasına odaklanıyor, ancak ortaya çıkardığı sorunlar küresel. Diğer ülkeler de internet platformlarını, özellikle de sosyal medyayı en iyi nasıl düzenleyecekleri ile mücadele ediyor. Fransa kısa bir süre önce üreticilere tüm bilgisayar ve cihazlara kolayca erişilebilen ebeveyn denetimleri kurma talimatı verdi ve reşit olmayanların verilerinin ticari amaçlarla toplanmasını yasakladı. Birleşik Krallık’ta, Instagram’ın algoritmasının bir genç kızın intiharına resmi olarak katkıda bulunduğu tespit edildi.

Sonra, hükümetleri dezenformasyon ve güvensizlik tohumları ekmek için trol ve bot ordularını kullanarak sansür ve manipülasyon çabalarını yoğunlaştıran dünyanın otoriter rejimleri var. Sosyal medya hesaplarının büyük çoğunluğu için uygulanabilir herhangi bir kimlik doğrulama biçiminin olmaması, bu durumu sadece mümkün değil, aynı zamanda kaçınılmaz kılıyor.

Ve Bölüm 230’un olmadığı bir ekonomiden yararlananlar beklediğiniz kişiler olmayabilir. Daha birçok kişi, büyük teknoloji platformlarına karşı dava açacak. Sosyal medyanın, platformlarında yayınlanan içerikten yasal olarak sorumlu tutulabileceği bir dünyada, sitelerinde yayınlanan her görseli veya kelimeyi incelemek için editörler ve içerik moderatörleri ordularının bir araya gelmesi gerekecektir. Son yıllarda sosyal medyada yayınlanan içeriğin hacmi göz önüne alındığında, görev neredeyse imkansız görünüyor ve muhtemelen geleneksel medya kuruluşları için bir kazanç olacaktır.

Biraz daha ileriye bakıldığında, Section 230’un ölümü, sosyal medyanın büyümesini sağlayan iş modellerini tamamen alt üst edecektir. Platformlar, birdenbire neredeyse sınırsız bir kullanıcı yapımı içerik tedarikinden sorumlu olurken, her zamankinden daha güçlü gizlilik yasaları, büyük miktarlarda kullanıcı verisi toplama yeteneklerini kısıtlıyor. Sosyal medya konseptinin tamamen yeniden tasarlanmasını gerektirecek.

Birçok kişi Twitter ve Facebook gibi platformları yanlış anlıyor. Bu platformlara giriş yapmak, içerik göndermek ve ağlarından içerik görmek için kullandıkları yazılımın ürün olduğunu düşünüyorlar. O değil. Moderasyon üründür. Ve Yargıtay 230. Maddeyi bozarsa bu, sosyal medya olarak düşündüğümüz ürünleri tamamen değiştirir.

Bu çok büyük bir fırsat.

1996’da internet, nispeten az sayıda statik web sitesi ve mesaj panosundan oluşuyordu. Büyümesinin bir gün insanların özgürlük ve güvenlik kavramlarını sorgulamasına neden olacağını tahmin etmek imkansızdı.

İnsanlar, dijital faaliyetlerinde, fiziksel aktivitelerinde olduğu kadar temel haklara sahiptir – mahremiyet dahil. Aynı zamanda, kamu yararı, kamusal alanda gerçekleri yanlış bilgilerden ve dürüst insanları dolandırıcılardan ayırmaya yönelik bir mekanizma gerektirir. Günümüz interneti bu ihtiyaçların hiçbirini karşılamıyor.

Bazıları, açık ya da üstü kapalı olarak, daha aklı başında ve daha sağlıklı bir dijital geleceğin gizlilik ve güvenlik arasında sıkı ödünler gerektirdiğini iddia ediyor. Ancak çabalarımızda hırslı ve kararlı olursak ikisini de başarabiliriz.

İlişkili: Blockchain teknolojisi sayesinde Facebook ve Twitter yakında kullanımdan kaldırılacak

Blok zincirleri, kimliklerimizi aynı anda korumayı ve kanıtlamayı mümkün kılar. Sıfır bilgi teknolojisi, herhangi bir sonuç verisi ifşa etmeden bilgileri – örneğin yaş veya mesleki yeterlilik – doğrulayabileceğimiz anlamına gelir. Soulbound Jetonları (SBT’ler), Merkezi Olmayan Tanımlayıcılar (DID’ler) ve bazı misli olmayan jetonlar (NFT’ler) yakında bir kişinin mevcut veya gelecekteki herhangi bir dijital platformda tek, kriptografik olarak kanıtlanabilir bir kimlik taşımasını sağlayacaktır.

İster iş, ister kişisel, ister aile hayatımızda olsun, bu hepimiz için iyidir. Okullar ve sosyal medya daha güvenli yerler olacak, yetişkinlere uygun içerik güvenilir bir şekilde yaş kısıtlaması getirebilecek ve kasıtlı yanlış bilgilerin izini sürmek daha kolay olacak.

Bölüm 230’ün sonu bir deprem olacaktır. Ancak yapıcı bir yaklaşım benimsersek, bildiğimiz ve sevdiğimiz interneti geliştirmek için de altın bir şans olabilir. Zincir üzerinde oluşturulan ve kriptografik olarak kanıtlanmış kimliklerimizle, kim olduğumuzu, nerede durduğumuzu ve kime güvenebileceğimizi daha iyi kanıtlayabiliriz.

Nick Şaşkınlık markaların blockchain teknolojisi aracılığıyla müşterileri için çevrimiçi ortamda güvenli ortamlar oluşturmasına yardımcı olan kodsuz araçlar sağlamaya kendini adamış bir şirket olan Heirloom’un kurucu ortağı ve CEO’sudur. Dazé ayrıca PocketList’i kurdu ve Faraday Future ($FFIE), Fullscreen (AT&T tarafından satın alındı) ve Bit Kitchen’da (Medium tarafından satın alındı) ilk ekip üyelerinden biri oldu.

Bu makale genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal veya yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve alınmamalıdır. Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın