“Bir Pivotu Unutun” – Analist, Piyasaların 2023’Te Fed Faiz Indirimi Artışını Görmeyeceğini Söylüyor

Bir analist, Bitcoin (BTC) ve diğer boğaların 2023’te ABD enflasyon politikasındaki büyük bir değişiklikten fayda sağlamayacağını söylüyor.

Twitter’da iplik 20 Aralık’ta kurumsal araştırma şirketi Bianco Research’ün başkanı Jim Bianco, Birleşik Devletler Merkez Bankası’nın gelecek yıl faiz artırımlarına “dönmeyeceğini” söyledi.

Bianco: Japonya YCC hamlesi “tüm pazarlar için önemli”

Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) sürpriz getiri eğrisi kontrolü (YCC) ayarlaması ışığında, analistler bu hafta riskli varlıkların beklentileri konusunda daha da düşüşe geçti.

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, hareket ABD doları için ani bir acıya işaret etti ve Wall Street’in görünürde olmasıyla birlikte hisse senedi vadeli işlemleri, bu yazı yazılırken adım adım düşüş eğilimindeydi.

Bianco’ya göre, BoJ’nin artık enflasyonu önlemek için sıkılaştırma politikasında Fed’i takip etmeye çalışıyor olması, Fed’in kendi politikasını gevşetme ihtimalinin düşük olduğu anlamına geliyordu.

“Yine, eğer JAPONYA! ŞİMDİ enflasyon nedeniyle ŞİMDİ politika değiştirmeye doğru ilerliyor, bana Fed’in 2023’te neden herhangi bir zamanda dönebileceğini hatırlatır mısınız? bir yazının bir kısmı okundu.

“Cevap, yapmayacakları. Bir pivotu unutabilirsin.”

Bianco, Japonya’nın kararının gerçek somut sonuçlarının ancak daha sonra hissedilebileceğini söyledi. Tahvil getirilerinin artmasıyla Japonya, sermayeyi Amerika Birleşik Devletleri’nden eve ve uzağa çekmelidir.

“Dolar, Yen karşısında eziliyor (ya da Yen, dolar karşısında yükseliyor). Japonya yeniden verim alıyor. Bu, fonları Japonya’ya geri götürmeli” diye yazdı.

Bianco, faiz oranlarını düşürmeye dönüşün kripto dışındaki piyasalar tarafından fiyatlandırılan önemli bir olasılık olduğunu ve bunun artık işe yaramayan bir şey olduğunu söyledi. BTC/USD, Fed’in kantitatif sıkılaştırması (QT) ile birlikte bir yıldan biraz uzun bir süre içinde yaklaşık %80 düşmüş olsa da, sancı bu nedenle hâlâ sona ermiş olmaktan çok uzak olabilir.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçen hafta piyasaları herhangi bir politika gevşemesi beklentisinden uzaklaştırmaya çalıştığı konuşmasına atıfta bulunarak, “Powell şahin,” diye bitirdi sözlerini.

“ECB başkanı Legarde (Madam Laggard) artık şahin konuşuyor. Kuroda ve BoJ (şimdi) enflasyon endişesi gösteren hamleler yapıyor. Piyasaların, merkez bankalarının dönmesi hakkındaki görüşlerini yeniden düşünmeleri gerekebilir.”

Japonya 10 yıllık tahvil getiri eğrisi kontrolü (YCC) açıklamalı tablosu. Kaynak: Jim Bianco/Twitter

Fidelity yöneticisi “dalgalı” yıl konusunda uyardı

Diğer bakış açıları, zımnen yükselen bir dilden kaçınırken, önümüzdeki yıl için daha umutlu bir görüş sunmaya çalıştı.

İlgili: Tüm pazarlar için ‘düşük dalga’? Bitcoin’de bu hafta bilinmesi gereken 5 şey

Varlık yönetimi devi Fidelity Investments’ın küresel makro yöneticisi Jurrien Timmer, 2023’ün hisse senetleri için “yanlamasına” bir ticaret ortamı olacağını tahmin ediyor.

“Bence 2023, 2022’nin en düşük seviyesinin bir veya daha fazla yeniden test edilmesiyle yatay dalgalı bir pazar olacak, ancak bundan çok daha kötü olması gerekmiyor.” tweet attı 19 Aralık’ta.

“Her iki durumda da, henüz yeni bir döngüsel boğa piyasasına yakın olduğumuzu düşünmüyorum.”

Piyasa döngüsü karşılaştırması açıklamalı tablo. Kaynak: Jurrien Timmer/Twitter

Sonraki yorumlarda Timmer, 2009’dan beri laik bir boğa piyasasının yürürlükte olduğuna inansa da, “sorunun laik boğa piyasasının hala hayatta olup olmadığı” olduğunu ekledi.

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın