Bir Arkadaş İşine Yatırım İstediğinde Ne Yapmalı?

Reklam Açıklaması
Bu makale/yayın, bir veya daha fazla reklamverenimizin veya ortağımızın ürün veya hizmetlerine ilişkin referanslar içermektedir. Bu ürün veya hizmetlere giden bağlantılara tıkladığınızda tazminat alabiliriz

Nashville Girişimci Merkezindeki kısa görev sürem boyunca, arkadaşlarımdan ve ailemden yeni bir soru duymaya başladım:

Size iş fikrimi anlatabilir miyim?

Kredilerine göre, bazen bu insanlar daha ilerideydi:

Erken aşama sermaye getiriyoruz ve bunu duymak isteyeceğinizi düşündüm.

Bu sorunun bir Wendy’s fırında patates gibi yüklü olduğunu ve aynı derecede görünmeyen tehlikelerle dolu olduğunu öğrendim.

Size bu soru sorulduysa, arkadaşlık gözlüğünüzü nasıl çıkarıp fırsatı net bir şekilde görüyorsunuz? “Evet” demeden önce ne tür sorular sormalısınız? Ve işleri garipleştirmeden nasıl “hayır” dersiniz?

Bir arkadaşınız işine yatırım istediğinde ne söyleyeceğinizi ve ne yapacağınızı ele alalım, Kendi Maceranı Seçstil!

Kısa Versiyon

 • Bir arkadaşınız veya sevdiğiniz biri bir yatırım fırsatı sunduğunda, profesyonel sınırları hemen belirlemek ve zor soruları sormaktan korkmamak en iyisidir.
 • Kendi portföyünüzü uyumsuz bir fırsattan korurken onları destekleyerek her zaman onların işine zaman ve yetenek “yatırım yapabileceğinizi” unutmayın.
 • Sevilen birine “hayır” demek zor olabilir, ancak startup dünyasında “sorun sen değilsin, benim” yaklaşımı şaşırtıcı derecede iyi çalışıyor.

1. Asansör Konuşmasını İsteyin

Bir arkadaşınızın veya aile üyenizin heyecan verici yeni bir girişimi varsa, ilk yaklaşımlarında biraz fazla hevesli davranabilirler. Size fikrin arkasındaki tüm hikayeyi, potansiyelin ne kadar yüksek olduğunu ve VC’lerle görüşmelere nasıl başladıklarını anlatmak isteyebilirler.

Bu, ilk sınırınızı belirleme ve işleri profesyonel tutma fırsatınız.


Basitçe “Hey, kulağa ilginç geliyor, hadi asansör sesini duyalım” diyerek onları size diğer profesyonel yatırımcılar gibi davranmaları için kurnazca dürtüyorsunuz.

Kendi Maceranı Seç:

 • Asansör konuşmasını duyuyorsunuz ve yatırım fırsatı hakkında daha fazla şey öğrenmekle gerçekten ilgileniyorsunuz. Okumaya devam et.
 • Perdeyi duyuyorsunuz ve “Bu kişiye yardım etmek istiyorum ama parayla değil”. 8. Adıma Atla.
 • Yeterince duydun ve hayır demeye hazırsın. Doğrudan Adım 9’a gidin.
 • Saha, düşündüğünüzden daha kötü. Nükleer seçeneğe geçin.

2. Gerekli Tüm Belgeleri İsteyin

Asansör sesini duyar ve düşünürseniz “Tanrım, burada bir şeyin peşinde olabilirler.” Bir sonraki adımınız, işle ilgili kendi durum tespitinizi yapabilmek için evrak istemektir.

Bu içerir:

 • Satış konuşması belgeleri
 • Bir iş planı
 • İlgi kanıtı (örn. niyet mektupları, satış referansları, vb.)
 • yatırımcı teklif mektubu
 • Tüzük/ana sözleşme
 • Kurucu/hissedar sözleşmesi
 • IP anlaşmaları ve NDA’lar
 • Mali tablolar

 • En azından bir iş planı ve bir yatırım teklifiyle yerinde Johnny var. Okumaya devam et.
 • Burada bazı kayıp “ördekler” var! Adım 8’e geçin.

3. Teklifi Olabildiğince Objektif Olarak Değerlendirin

Bir başlangıç ​​​​yatırım fırsatını değerlendirmek söz konusu olduğunda, Kurucunun tamamen bir yabancı ya da 20 yıllık en iyi arkadaşın olması farketmemeli.

İyi bir arkadaş veya hatta bir kan akrabanız size bir yatırım fırsatı teklif ettiğinde, kurucuyu ve işletmeyi tamamen objektif bir şekilde görmek önemlidir. Ne de olsa müşteriler ve diğer yatırımcılar da onları böyle görecek.

Çünkü iş söz konusu olduğunda liderlik her şeydir.

“Kötü liderlikle harika bir fikir ölüme mahkumdur. İyi bir liderliğe sahip vasat bir fikrin iyi bir şansı vardır.” Unorthodox Ventures’ın Müdürü Adam Kahn diyor.

Bunu akılda tutarak, onları duyun ve dikkatli bir şekilde ilerleyin.

4. Fırsatın Kendi Hedeflerinize Uygun Olup Olmadığını Düşünün

Daha az deneyimli bir yatırımcı sorabilir:

“Bu iyi bir yatırım fırsatı mı?”

Daha deneyimli bir yatırımcı soracaktır:

“Bu iyi bir yatırım fırsatı mı? benim için ve hedeflerim için?”

Belki arkadaşınız gerçekten iyi bir yatırım fırsatına sahiptir, ancak likidite kilitlenme süresi çok uzundur. Ayı piyasasını satın almak için o parayı bedavaya almayı tercih edersin.

Kahn, “Sebep ne olursa olsun, arkadaşınızın şirketinin sizin yatırım stratejinize uygun olma şansı yok denecek kadar az” diyor.

 • Yıldızlar hizalandı ve bu fikirle titreşiyorsunuz! Bu fırsatı keşfetmeye devam etmek için, Adım 5’e geçin.
 • Yeterince duydunuz ve şu anda uygun değil. Reddetmek ve arkadaşlığınızı sağlam tutmak için, Adım 9’a geçin.

5. Zor Soruları Sorun

Buraya kadar geldiyseniz, oynama zamanı Köpekbalığı tankı.

Bu, arkadaşınızı sorguya çekmeye başlamanız için bir şans. Sorgulamanızı inanç eksikliği olarak yorumlamayı seçerlerse, bu kısa vadeli bir gerginliğe neden olabilir – ancak gerçek bir girişimci bunu bir ilgi işareti olarak görecektir.

Ne dediklerini ve nasıl söylediklerini not edin. Bu soruları daha önce cevaplamış gibi görünüyorlarsa, bu iyi bir işarettir.

 • Kendi paranızın ne kadarını yatırdınız?
 • Yatırımcılarınız için nasıl para kazanacaksınız?
 • İlgili en büyük riskler nelerdir ve her birini nasıl ele alıyorsunuz?
 • IP’nizi nasıl koruyorsunuz? Tam bir patentiniz var mı? Yoksa geçici mi?
 • Rakipleriniz kimler ve başlıca rekabet avantajınız nedir?
 • Satış stratejiniz ve bugüne kadarki ömür boyu satışlarınız nedir?
 • Büyük müşterilerden herhangi bir niyet mektubunuz var mı?
 • Ekibinizi karlı bir girişimi yürütmek için nitelikli kılan nedir?
 • Önemli belgeleri gözden geçirmesi için bir hukuk müşaviri tuttunuz mu?
 • Ölçeklendirmeyi nasıl planlıyorsunuz?

‘Nasıl’ soruları sormayı seviyorum” diyor Kahn. “İş stratejisinin kritik bir parçasını seçin ve mümkün olduğu kadar derine inin. Bunu, stratejilerinin ne kadarının iyi ayarlanmış bir satış konuşması güvertesinde güzel bir infografik olduğunu görmek için yapıyorsunuz.

Kuzeniniz tüm bu soruları soğukkanlılıkla ve zarafetle halledebiliyorsa, daha fazla dahil olmayı ciddi olarak düşünebilirsiniz.

Girişime katılmaya ve hatta biraz öz sermaye sağlamaya hazırsanız, her şeyi belgelemeye başlamanın zamanı geldi. Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

6. Hepsini Kağıtla Kilitleyin

Deneyimlerime göre, profesyonel dünyada iki tür insan vardır:

 • Her şeyi belgeleyen insanlar ve
 • Zor yoldan öğrenmek üzere olan insanlar

2 numaradan 1 numaraya mezun olduğumu hatırlıyorum. Yıllar önce, bir arkadaşım benden kuzey İsveç’teki iş konferansında konuşma yapmamı istedi. Her zamanki ücretimi karşılayamasa da uçak, otel ve Köttbullar’ı karşılardı.

Toplamda sekiz uçağa bindim – dördü orada, dördü geri – ve çantamı sekiz kez kontrol ettim. Bu, toplam 400 $ ‘lık bir çanta ücreti olarak gerçekleşti. Çantalar için değil, yalnızca uçuşlar için bütçesi olduğu için çanta ücretlerini karşılamayı reddetti.

Yazılı olarak ince ayrıntıları alamayan aptal benim. Hiçbir zaman böyle bir anlaşma olmadığı halde, tüm seyahatleri kapsayan “sözlü olmayan bir anlaşmamız” olduğunu varsaydım.

Şanslıyım ki, bu değiş tokuşu belgeleyememem sadece 400 dolara mal oldu. Başlangıç ​​dünyasında, “sözlü olmayan anlaşmalara” güvenmek size kolayca 4 milyon dolara mal olabilir.

NDA’lar, geçerli belgeler veya hissedar sözleşmeleri ile her şeyi belgelemek, dahil olan tüm tarafları korur. Ve neyin, kim tarafından ve ne zaman imzalanması gerektiğinden emin değilseniz bir küçük işletme avukatına danışın.

 • Sıkı kayıt tutma fikrine karşı direnç hissediyorsunuz. 9. adım için kestirme yol yapın.
 • Paranızı imzalamanın zamanı olmadığını anlıyorsunuz, ancak yine de işi desteklemek istiyorsunuz. 8. adıma git.
 • Arkadaşınız, harmanlanmış belgeler ve imza satırları için yapışkan sekmeler içeren önceden hazırlanmış ve yüklenmiş bir dosya klasörü çıkarır. Okumaya devam et.

7. Mesleki Sınırlar Belirleyin

Bir arkadaşınızın girişimine gerçekten yatırımcı olarak dahil olduğunuzda, onların size gece 02:13’te mesaj atmasını engellemek zor olabilir. Doğası gereği, en başarılı erken aşama girişim kurucuları günün her saati çalışırlar ve mesai saatleri dışında bunun sizin çıkarınıza olduğunu düşünerek sizi dürtebilir ve dürtükleyebilirler.

Bu nedenle, kurucunun istediği gibi ateşleyebileceği haftalık veya iki haftada bir 1:1’ler ayarlamak sizin sorumluluğunuzda olabilir. Bu metin mesai saatlerinden çok sonra geldiğinde, “bire bir seansımız sırasında daha fazlasını duymayı dört gözle beklersiniz.”

Bu şekilde, kurucunuzla aranızdaki kişisel zaman – ister biralar, ister doğum günü partileri veya kızınızın yarasa mitzvahı olsun – kutsal kalır ve ilişkiyi başlangıç ​​​​hayatının stresinden korur.

Önemsiz görünebilir, ancak sınır belirleme, bir arkadaşın girişimine yatırım yapma ikili hedefine ulaşmak için buradaki diğer tüm adımlardan daha fazla iş yapabilir: Arkadaş olarak kalırken başarıya ulaşmak.

Tebrikler!!!

Artık bir arkadaşınızla iş yapıyorsunuz.


8. Parasal Olmayan Destek Yöntemlerini Düşünün

Bazen bir arkadaşınızın ya da sevdiğiniz birinin size seslendiğini duyarsınız ve şöyle düşünürsünüz:

“Bu kişiye yardım etmek istiyorum ama kesinlikle onlara para vermeyeceğim.”

Ve bu gayet iyi! Bazen parasal olmayan destek, tam olarak başlangıç ​​aşamasındaki kurucuların ihtiyaç duyduğu şeydir.

Bir niş yeteneğiniz varsa, bu özellikle doğrudur. Belki bir avukat olarak onlara CYA önlemleri konusunda yardımcı olabilirsiniz. Bir yazarsanız, diğer yatırımcılar için daha çekici bir “Neden” hikayesi hazırlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Ya da belki potansiyel bir müşteri rolünü oynayabilir, pazarlamalarında delikler açabilir veya bir ağ oluşturma etkinliğinde onların yutturmaca insanı olabilirsiniz.

Ve onlar için hemen yapabileceğiniz eyleme geçirilebilir bir şey yoksa, biraz moral desteği uzun bir yol kat edebilir.

9. Sadece Hayır Deyin (Zarifçe)

“Hayır” kelimesi bir cam parçası gibidir; güzel bir şey olabilir, ancak kimsenin yaralanmaması için dikkatli bir şekilde ele alınması gerekir.

Girişimciler için “hayır”ı duymak zor olabilir, özellikle de desteğinizi almaya hakları olduğunu düşünüyorlarsa. Arkadaşımın Spotify rakibine katılmak yerine sabit bir kurumsal maaş çekini seçtiğimde “satılmış” olarak anıldığımı hatırlıyorum. Ve başka bir arkadaşım ve ben geçici bir patent başvurusunda bulunduğumuzda, tam patent için 21.000 $ ödemediğimde anlaşılır bir şekilde üzüldü.

Ancak “hayır” demenin parmak uçlarına basmayan yolları da vardır.

Kahn, “‘Hayır’ı yapıcı tavsiyelerle yumuşatın ve gelecekte onlara kaynak olacak bir teklif verin,” diyor. Eski George Costanza “Sorun sen değilsin, benim” yaklaşımı da şaşırtıcı derecede iyi çalışıyor.

Onları Rahat Bırakmak İçin Birkaç Satır

Söyleyebilirsin:

“Şu anda yeni yatırımlar peşinde değilim, ancak sunum sunumunuz hakkında geri bildirimde bulunmaktan memnuniyet duyarım.”

Ya da, saf bir “hayır” ise, Kahn şu melodiye göre bir şeyler söylemeyi önerir:

“Odak noktama uymadıkları için sık sık iyi şirketleri es geçmek zorunda kalıyorum.”

Ve senin için doğru zaman değilse, arkadaşına şunları söylemekte yanlış bir şey yok:

“Beni düşündüğünüz için teşekkürler, ancak şu anda yatırım hedeflerime uygun değil.”

10. Ya eğer Hiç kimse Fikirlerine Yatırım Yapmalı mı?

Demek bu fikri duydunuz ve – dehşet içinde – bu gerçek bir pislik. De olduğu gibi, hayır miktarda destek bu işi başlatacak.

Bir arkadaştan kötü bir fikir ileri sürmek zordur. Duygularını incitmek istemezsiniz ama aynı zamanda çarklarını dönerek zaman ve para harcadıklarını da görmek istemezsiniz.

Kahn, “Bence yapabileceğiniz en kötü şey, aşırı pozitif olmak ve onların kaçınılmaz başarısızlıklarını uzatmak” diyor. “Arkadaşlar böyle yapmaz.”

Bunun yerine, bir dizi eleştirel sorgulama yoluyla gördüğünüz aynı sorunları keşfetmelerine yardımcı olun.

Kahn, “Parasını hak eden herhangi bir kurucu, kusurlarını giderebilmeleri için kusurlarına işaret etmenizi takdir edecektir… Arkadaşlığınızın dürüst eleştiriden sağ çıkıp çıkamayacağını belirlemek size kalmıştır,” diyor Kahn.

Zor bir konuşma olabilir, ancak çok geç olmasındansa dürüst gerçeği sizden erken öğrenmeleri daha iyidir.

Alt çizgi

Kendi işine yatırım yapmanızı isteyen bir arkadaşınız veya aile üyeniz zor bir durum olabilir. Yapsanız da yapmasanız da, göründüğünden daha fazla risk söz konusudur.

Neyse ki, bazı dikkatli ifadeler sunumları değerli bir öğrenme fırsatına dönüştürmenize yardımcı olabilir. Ve zarafetle “hayır” demek her zaman bir seçenektir.

Ve eğer gerçekten beğenmek işitme perdeleri, StartEngine İnceleme 2022’mize göz atın: Shark Tank’taymışsınız gibi Yatırım Yapın.

Daha güvenli bir yatırım arıyorsanız, bizde o da var >>>

Yorum yapın