Bir ABD Senatosu oturumu FTX’i tartışacak, New York çalışma kanıtını yasaklıyor ve FTX varlıklarını değerlendiriyor: Hodler’s Digest, 20-26 Kasım

Her cumartesi geliyor Hodler’ın Özeti bu hafta gerçekleşen her önemli haberi izlemenize yardımcı olacak. Cointelegraph’ta bir haftalık en iyi (ve en kötü) alıntılar, benimseme ve düzenlemeler, önde gelen koinler, tahminler ve çok daha fazlası tek bir bağlantıda.

Bu Hafta En Çok Okunan Haberler

BlockFi iflas başvurusunda bulundu, sorunları için FTX’in çöküşünü gösterdi

Dijital varlık ödünç verme şirketi BlockFi, 28 Kasım’da New Jersey’de Bölüm 11’de iflas başvurusunda bulunduğunu duyurdu. İflas başvurusu, diğer ayrıntıların yanı sıra, BlockFi’nin yeniden yapılandırmayı ve belirli çalışanları gemide tutmayı amaçladığını ortaya çıkardı. BlockFi’nin iflas davasına da dahil olan sekiz kardeş şirketi var. Daha sonraki haberler iflas davası ayrıntılarını ortaya çıkardı, buna BlockFi’nin avukatının kuruluşun sermayesinin 355 milyon dolarının FTX’te donmuş durumda olduğunu bildirmesi de dahil.

Kraken, ‘bariz’ yaptırım ihlalleri nedeniyle ABD Hazine Bakanlığı OFAC ile anlaştı

Amerika Birleşik Devletleri Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC) ile yapılan bir anlaşmada ABD kripto borsası Kraken, İran’a yönelik yaptırımları çiğnediği için yaklaşık 362.000 dolar para cezası ödeyecek. Kraken’in baş hukuk sorumlusu Marco Santori’nin yorumlarına göre, firma ihlali OFAC’a kendisi bildirdi. Kraken’in, borsasının İran merkezli katılımcılar tarafından kullanılmasına izin verdiği ve belirli IP adreslerini yasaklamak için uygun bir sisteme sahip olmadığı iddia ediliyor. Firma, 362.000 $ ‘lık para cezasına ek olarak, anlaşmanın bir parçası olarak yaptırımlara uyum önlemlerine 100.000 $ koymayı kabul etti.

Ayrıca oku

Özellikler

Hâlâ Bağımsız mısınız? Finansal Öz-Egemenlik ve Merkezi Olmayan Borsa

Özellikler

Kötü şöhrete rağmen, NFT’ler iyilik için bir güç olabilir

FTX, ABD tarihindeki “en hızlı” kurumsal başarısızlıktı – Mütevelli heyeti soruşturma çağrısında bulundu

Olaylar geliştikçe FTX manşetleri gelmeye devam ediyor. FTX’in iflas davası, davayı yürüten ABD’li mütevelli heyetinin, FTX’in düşüşünü çevreleyen ayrıntıları incelemesi için bağımsız bir denetçi talep etmesine yol açtı. Başka bir manşet, kardeş kuruluş Alameda Research’ün banka hesaplarının, borsa doğrudan bir bankayla çalışmadan FTX müşteri fonu faaliyetleri için kullanıldığını ortaya çıkardı. FTX, ABD Senatosu Tarım, Beslenme ve Ormancılık Komitesi’nin 1 Aralık tarihli toplantısına da konu oldu. Ek olarak, Bahamalı yetkililer FTX’i araştırıyorlar.

Binance, kripto rezervlerini doğrulamak için Donald Trump’a hizmet eden bir denetim firmasıyla anlaştı

Binance, rezervlerine ilişkin şeffaflığını artırmak için çalışmalarına devam etti. Kripto borsası, rezerv kanıtı (PoR) denetimini gerçekleştirmesi için eski ABD Başkanı Donald Trump’ı uzun süredir müşterisi olarak tutmasıyla tanınan bir muhasebe firması olan Mazars’ı işe aldı. Mazars ve Trump ailesi 2022’de bağlarını kopardı. PoR denetimiyle ilgili bir başka gelişmede, Binance kısa süre önce büyük miktarlarda kripto para birimini hareket ettirerek kripto topluluğunda endişelere yol açtı.

3AC iflas süreci, kurucularının nerede olduğu bilinmeyen zorluklarla karşı karşıya

Three Arrows Capital tasfiye memurları, koruma fonunun kurucuları Su Zhu ve Kyle Davies ile ilişki kurmakta güçlük çekiyor. New York İflas Mahkemesi’nin Güney Bölgesi’ndeki sanal bir duruşmada, tasfiye memurlarını temsil eden avukatlar, kurucuların sosyal medyada aktif olmalarına rağmen son aylarda kendileriyle ilişki kurmadıklarını söylediler. Zhu ve Davies’in şu anda yabancı mahkeme kararlarını uygulamanın zor olduğu Endonezya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunduğuna inanılıyor.

Kazananlar ve kaybedenler

Hafta sonunda, Bitcoin (BTC) şurada 17.002 dolareter (ETH) de 1.288 dolar ve XRP de 0,39 dolar. Toplam piyasa değeri $857.72 CoinMarketCap’e göre milyar.

En büyük 100 kripto para birimi arasında, haftanın en çok kazandıran üç altcoini Fantom oldu (FTM) %32,0 oranında, ApeCoin (MAYMUN) %20,85 ve GMX’te (GMX) %20.67’de.

Haftanın en çok kaybeden üç altcoin’i BinaryX (BNX) -%18,11, Nexo (NEXO) -%9,53 ve Dışbükey Finans (Özgeçmiş) %-7.48’de.

Kripto fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Cointelegraph’ın piyasa analizini mutlaka okuyun.

Ayrıca oku

Sütunlar

Wall Street felaket uzmanı Bill Noble: Kripto baharı kaçınılmaz

Özellikler

William Shatner En Sevdiği Anılarını WAX Blok Zincirinde Tokenize Ediyor

En Unutulmaz Alıntılar

“Kripto endüstrisinin, yutturmaca döngülerinden gerçek fayda sağlamaya doğru geçiş yaparak daha odaklı bir yaklaşım benimsemesi gerektiğini düşünüyorum.”

Rahul AdvaniRipple’da APAC politika direktörü

“Eğer bir Brezilyalıysanız veya Venezüella veya Arjantin’denseniz, merkezi olmayan bir para biriminin gücünü anlamak çok daha kolay hale geliyor.”

Marcel Pechman, piyasa analisti ve Cointelegraph katılımcısı

“DeFi merkezli platformlar, onlar için ‘kod yasadır’ olduğundan, gölgeli ticari uygulamaların kurbanı olamazlar.”

Aishwary GuptaPolygon’da DeFi personel başkanı

“FTX çökmesi nedeniyle kesinlikle daha fazla insanın Bitcoin satın aldığını fark ettik.”

Imo Babics, Relai’de pazarlama müdürü

“Apple’ın bir cihazda hangi uygulamaların yer alacağını tek taraflı olarak kontrol etmeye çalışan tek şirket olarak kendini seçtiğini düşünüyorum ve bunun sürdürülebilir veya iyi bir yer olduğunu düşünmüyorum.”

Mark ZuckerbergMeta’nın CEO’su

“Açıkçası birçok hata yaptım veya tekrar yapabilmek için her şeyimi vereceğim şeyler yaptım.”

Sam “SBF” Bankman-FriedFTX’in eski CEO’su

Haftanın Tahmini

Analist, BTC 16 bin doları kırarsa Bitcoin 14 bin dolara veya daha kötüye ışınlanacak

Cointelegraph’ın BTC fiyat endeksine göre Bitcoin, geçtiğimiz günlerde birçok kez seviyenin üzerinde ve altında oynamasına rağmen 17.000 doların üzerinde bir süre geçirdi.

Haftanın başlarında, kripto para analisti il ​​Capo of Crypto, varlığın 16.000 doların altına düşmesi durumunda BTC’yi bekleyen tehlikenin olabileceğini tweetledi. Analist 28 Kasım’da “16k’nın altına düştüğünde 12k-14k’ye ışınlanıyor” dedi.

Makalede, Kasım ayının aylık mum kapanışının potansiyel önemi de dahil olmak üzere diğer önemli faktörler ve analizlerden de bahsedildi.

Haftanın FUD’si

Libertex kripto para borsası başkanı Vyacheslav Taran, Fransa’da helikopter kazasında öldü

Son zamanlarda üçüncü bir beklenmedik ölüm kripto alanını salladı. Libertex Group’un 53 yaşındaki milyarder Rusya başkanı Vyacheslav Taran’ın 25 Kasım’da helikopter kazasında hayatını kaybettiği Libertex’ten yapılan resmi açıklamada doğrulandı. Taran ayrıca Forex Kulübü’nü kurdu ve birden fazla kripto girişiminde yer aldı. İsviçre’den Monako’ya helikopter gezisinde sadece Taran ve pilot vardı, ikisi de kazada öldü. Amber Group’un 30 yaşındaki kurucu ortağı Tiantian Kullander ve MakerDAO’nun 29 yaşındaki kurucu ortağı Nikolai Mushegian da sırasıyla Kasım ve Ekim aylarında beklenmedik bir şekilde öldü.

EmpiresX “baş tüccarı”, 100 milyon dolarlık kripto “Ponzi” yüzünden 4 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak

Joshua David Nicholas, 100 milyon dolarlık bir kripto Ponzi operasyonu olan EmpiresX’e karıştığı için yaklaşık dört yıl hapis cezasına çarptırıldı. Operasyon aslında müşteri fonlarını kötüye kullanan bir Ponzi şeması olmasına rağmen, Nicholas, planın baş taciri olarak görev yaptı ve bot ticaretine dayalı kar vaadini iddia etti. Emerson Pires ve Flavio Goncalves de 2020’den 2022’ye kadar süren dolandırıcılıkta rol aldı.

Bankman-Fried, Teksas’ta zor durumda, Şubat duruşmasına çağrıldı

Teksas menkul kıymetler düzenleyicisi tarafından yürütülen bir soruşturma, Sam Bankman-Fried ve FTX US’in Teksas menkul kıymetler yasalarını ihlal edip etmediğini araştırıyor. Bankman-Fried, soruşturma kapsamında 2 Şubat’ta mahkemeye çıkacak. Texas State Menkul Kıymetler Kurulu Direktörü Joseph Rotunda tarafından hazırlanan ve 29 Kasım’da Bankman-Fried’e gönderilen duruşma duyurusuna göre, FTX US, “EARN” hesapları aracılığıyla Texans’a kayıtsız menkul kıymetler teklif etti.

En İyi Cointelegraph Özellikleri

Güney Kore’nin eşsiz ve şaşırtıcı kripto evreni

“Kripto paranın Asya kültürüne dayalı olduğunu duymadığımız başka bir yönü daha var. Ve bunların hepsi Güney Kore’den geliyor.

Socios patronunun hedefi? Kriptoyu parkın dışına atmak için

“Bir girişimci olarak her zaman yeni fırsatlar bulmaya çalışırım… 2017’nin sonunda kriptoya spor açısından bakmaya başladım.”

Stablecoin’ler FTX kripto piyasası bulaşmasında ne kadar istikrarlı?

Kripto borsası FTX’in çöküşü, kripto dünyasını tropikal bir fırtına gibi vurdu. Bir kez daha sormakta fayda var: Stablecoin’ler ne kadar istikrarlı?

Editor kadrosu

Cointelegraph Magazine yazarları ve muhabirleri bu yazıya katkıda bulundu.

Yorum yapın