Binance’in Rezerv Ispatı Kırmızı Bayraklara Neden Oluyor: Rapor

The Wall Street Journal’ın danıştığı muhasebe ve finans uzmanlarına göre, Binance’in rezervlerinin şeffaflığını artırma çabaları, kripto borsasının finansmanında kırmızı bayrakları da ortaya çıkardı.

Eski bir Finansal Muhasebe Standartları Kurulu (FASB) üyesi ve yatırım yöneticisi tarafından belirtildiği gibi, denetim firması Mazars tarafından yayınlanan rapor, iç kontrollerin kalitesi ve sistemlerinin nasıl tasfiye edildiğine ilişkin bilgilerden yoksun olduğu için yatırımcılara borsanın finansmanı konusunda güven getirmiyor. marj kredilerini karşılayacak varlıklar.

Gazete kaynakları tarafından dile getirilen bir diğer tehlike işareti de Binance’in kurumsal yapısı hakkında bilgi eksikliğidir. Rapora göre, Binance’in baş strateji sorumlusu Patrick Hillmann, neredeyse iki yıldır kurumsal bir yeniden yapılanma sürecinden geçtiği için Binance’in ana şirketinin adını sağlayamadı.

Toplam Bitcoin yükümlülükleri arasındaki farklar da vurgulandı. Borsanın rezerv kanıtı, kullanıcılara krediler veya marj hesapları aracılığıyla ödünç verilen varlıkların hariç tutulması durumunda Binance’in %97 oranında teminatlandırıldığını gösteriyor; bu da, rezervlerin müşteri varlıklarına 1:1 oranına ulaşılmadığını gösteriyor. Mazars’ın mektubu aradaki farkı şöyle açıklıyor:

“Müşteriler tarafından marj yoluyla ödünç verilen Kapsam İçi Varlıklar için teminat olarak verilen Kapsam Dışı Varlıklar dikkate alınmadan Binance’in %97 oranında teminatlandırıldığını ve Müşteri Sorumluluk Raporunda negatif bakiyelere neden olan kredi hizmeti teklifini bulduk. Müşterilere marj yoluyla ödünç verilen Kapsam İçi Varlıkların ve Kapsam Dışı Varlıklar tarafından fazla teminat verilen kredilerin dahil edilmesiyle, Binance’in %101 oranında teminatlandırıldığını gördük.”

John Reed Stark, Duke Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Kıdemli Öğretim Üyesi ve Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) İnternet Uygulama Dairesi eski başkanı, belirtilmiş Binance’in rezervleriyle ilgili bir Twitter gönderisinde:

“Binance’ın “yedek kanıtı” raporu, iç mali kontrollerin etkinliğine değinmiyor, bir görüş veya güvence sonucunu ifade etmiyor ve rakamlara kefil olmuyor. 18 yılı aşkın süredir SEC Enforcement’ta çalıştım. kırmızı bayrağı tanımlayın.”

FTX çöküşünün ardından Binance, geçtiğimiz ay kullanıcıların bir Merkle ağacı kullanarak varlıklarını doğrulamalarına olanak tanıyan bir rezerv kanıtı sistemi yayınladı. Ancak girişim, yükümlülükleri içermediği için rakipler tarafından “anlamsız” olarak etiketlendi.

Mazars, Binance’in Bitcoin rezervlerine ilişkin denetim raporunu 7 Aralık’ta açıkladı. Uluslararası denetim şirketine göre, kripto borsası, rapor tarihinde 9,7 milyar dolar değerindeki müşterilerinin 575.742,42 Bitcoin’i üzerinde kontrole sahip. Şirket, metodolojiye göre “Binance %101 teminatlandırılmıştı” dedi.

Raporun kapsamı, müşterilerin Bitcoin ve paketli Bitcoin (WBTC) için spot, opsiyon, marj, vadeli işlemler, fonlama, borç verme ve kazanç hesaplarını içeriyordu. Cointelegraph’ın bildirdiğine göre, Bitcoin ağının yanı sıra Ethereum, BNB Chain ve BNB Smart Chain’e sarılı BTC de soruşturmaya dahil edildi.

Yorum yapın