Binance Rezerv Kanıtı, Denetçinin Sitesinden Kaldırıldı

Kripto borsası Binance, rezerv kanıtı denetimlerinin denetçi Mazars’ın web sitesinden kaldırıldığını gördü.

Mazars’ın resmi web sitesi, kripto para birimi değişim denetimlerine ayrılmış bir bölüm olan Mazars Veritas’ı tamamen durdurduklarını gösteriyor. Araç, “dijital varlık sektörüne güven ve şeffaflık” getirmek için Mazars tarafından rezerv kanıtı raporlarını tamamlamak üzere Silver Sixpence Merkle Tree Generating aracı kullanılarak geliştirildi.

16 Aralık’ta Bloomberg ayrıca bildirildi Mazars, kripto para şirketleri için rezerv kanıtı denetimleri yapmayı bıraktı. FTX’in denetçisi Armanino gibi diğer denetim firmalarının da OKX ve Gate.io gibi kripto borsalarıyla çalışmayı durdurduğu bildirildi.

Mazars, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın şirketinin muhasebe firması olarak biliniyor. Denetim firması, Kasım ayı sonlarında Binance’in rezerv kanıtı güncellemeleri için resmi denetçi olarak atandı.

KuCoin ve Crypto.com da dahil olmak üzere bir dizi rakip kripto borsası, rezerv raporlarının bir parçası olarak Mazars ile işbirliği yapma konusunda Binance’in liderliğini takip etti.

Binance sözcüsü Cointelegraph’a verdiği demeçte, “Mazars, Crypto.com, KuCoin ve Binance dahil olmak üzere küresel olarak tüm kripto müşterileri ile çalışmalarını geçici olarak durduracaklarını belirtti.” Temsilci, “Maalesef bu, şu an için Mazars ile çalışamayacağımız anlamına geliyor” diye ekledi.

Temsilci, Binance’in “şu anda özel bir kripto şirketi için bir PoR yürütmek istemeyen” Büyük Dörtlü denetçileri de dahil olmak üzere çok sayıda büyük denetim firmasına ulaştığını belirtti. “Kullanıcılarımıza teslim etme planlarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Merkle Tree PoR, müşteri varlıklarının Binance’in kontrolünde olan on-chain adreslerinde bulunduğunu gösterecek.”

Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, rastgele bir yorumcunun retweet’iyle Twitter’daki haberlere hemen tepki gösterdi. “Bir denetim şirketinin neden kripto ile çalışmayı bırakmaya karar verdiğine dair bir açıklama mı yapıyorsunuz? Onlara lo sor, ”tweet okur.

CZ ayrıca daha sonra Twitter’a gitti. ipucu blok zincirlerinin varsayılan olarak şeffaf olduğunu belirterek:

“Blok zincirler halka açık, kalıcı kayıtlardır. En denetlenebilir defterdir.”

Haber, Mazars’ın 7 Aralık’ta Binance’in müşterilerinin 575.742 Bitcoin’i (BTC) üzerinde kontrole sahip olduğunu doğrulamasından kısa bir süre sonra geldi, bu yazının yazıldığı tarihte yaklaşık 9,7 milyar dolar değerinde. Rapor o zamandan beri Mazars’ın web sitesinden de kaldırıldı.

İlişkili: Kripto topluluğu üyeleri, Binance’te banka operasyonunu tartışıyor

Bazı finans uzmanları, Binance’in rezerv raporunda hemen bazı kırmızı bayraklar gördü. Eski bir Finansal Muhasebe Standartları Kurulu üyesi, Mazars tarafından yayınlanan raporun iç kontrollerin kalitesi ve Binance sistemlerinin marj kredilerini karşılamak için varlıkları nasıl tasfiye ettiği hakkında veri bulunmadığını savundu.

Mazars, Cointelegraph’ın yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Yorum yapın