Biden Yönetimi, Kripto Paranın Bankalarla ‘Tehlikeli Bir Şekilde Iç Içe Geçmesini’ Durdurmak Için Çalıştı

FTX’in çöküşünü çevreleyen olaylara “bir avuç sihirli fasulye” olarak atıfta bulunan Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, kripto alanında yayılan “bulaşmayı” partizan bir mesele olarak çerçeveliyor gibiydi.

30 Kasım’da Senato Bankacılık Komitesi adaylık duruşmasında konuşan Warren, FTX’in iflasının ABD’deki geleneksel bankacılık kurumlarını büyük ölçüde etkilemediğini doğrulayan komite danışmanı Jonathan McKernan’a seslendi. Kripto para birimlerine şüpheyle yaklaşan Massachusetts senatörü, zamanının bir kısmını Federal Deposit Insurance Corporation’ın veya FDIC’in vekil başkanı Martin Gruenberg’in çalışmalarını alkışlamak için kullandı. yıl vadeli.

Warren, “Kripto paralar patlasa bile bankalarımız güvende kaldı çünkü başkan vekili Gruenberg gibi Başkan Biden’ın düzenleyicilerinin çoğu, kriptonun bankalarımızla tehlikeli bir şekilde iç içe geçmesini önlemek için mücadele etti” dedi. “Bunu, Trump yönetiminin ve kripto destekçilerinin kriptoyu ve tüm risklerini geleneksel bankacılığa getirmeye yönelik agresif çabalarına rağmen yaptı.”

Gruenberg, Warren’ın FTX gibi şirketler FDIC’den benzer bir sigorta almış olsaydı bankacılık sisteminin “daha az güvenli” olacağını iddia ettiği sorularından birine olumlu yanıt verdi:

“Kanıtlar artık açık. Son derece spekülatif faaliyetlerde bulunan, yüksek kaldıraç kullanan ve bir kaçışta güven kaybına karşı savunmasız şirketlerimiz vardı. Sigortalı finansal kurumlarla doğrudan temasları yoktu ve sonuç olarak bu firmaların başarısızlığı gerçekten kripto alanıyla sınırlı kaldı ve sigortalı bankacılık sistemini etkilemedi.”

Senatör Elizabeth Warren, 30 Kasım’da Senato Bankacılık Komitesi duruşmasında konuşurken

Warren, vergi mükelleflerinin sonuçlarına katlanabileceğini iddia ederek kripto varlıklarını “toksik” ve geleneksel bankacılığa entegre olmaya uygun olarak nitelendirmeye devam etti. Senatör, 23 Kasım’da Adalet Bakanlığı’nı FTX’in çöküşünü araştırmaya ve potansiyel olarak suça karışan kişileri kovuşturmaya çağıran ve özellikle tartışmadaki rolünden dolayı eski CEO Sam Bankman-Fried’in adını veren bir mektubun arkasındaki milletvekillerinden biriydi.

İlişkili: Stablecoin’ler FTX kripto piyasası bulaşmasında ne kadar istikrarlı?

Bir ayı piyasasının ortasında iflas ilan eden FTX gibi büyük bir borsanın dalgalanma etkileri devam ediyor. Kripto şirketi BlockFi, FTX’in şirkete bazı mali yükümlülükleri olduğunu söyleyerek 28 Kasım’da Bölüm 11’de iflas başvurusunda bulundu. Küresel yasa yapıcılar ve düzenleyiciler ayrıca FTX’i çevreleyen olayları araştırma ve potansiyel olarak Avrupa Merkez Bankası, ABD eyalet hükümetleri ve Bahamalar’daki menkul kıymetler düzenleyicileri de dahil olmak üzere yeni düzenleyici çerçeveler oluşturma niyetlerini açıkladılar.

Yorum yapın