Beyaz Saray, Sbf’den Yapılan 5,2 Milyon Dolarlık Bağışı Iade Edip Etmeyeceği Konusunda Sessiz Kaldı

Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre, bir muhabirin ABD Başkanı Joe Biden’ın daha önce FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried tarafından verilen 5,2 milyon dolarlık kampanya bağışlarını iade edip etmeyeceğine ilişkin sorularını yanıtlamayı reddetti.

“Başkan bu bağışı geri verecek mi?” Associated Press muhabiri Zeke Miller, 13 Aralık’ta düzenlediği basın toplantısında sordu. “Müşteri parasından gelmiş olabilecek kampanya bağışları alan tüm politikacıları bu fonları iade etmeye çağırıyor mu?”

Jean-Pierre, “Burada Hatch Yasası kapsamındayım,” diye yanıt verdi ve “söyleyebileceklerimin sınırlı olduğunu” ekledi.

ABD Demokrat Partisi’nin yönetim organı olan Demokratik Ulusal Komite’ye atıfta bulunarak, “Siyasi katkılarla bağlantılı herhangi bir şey olursa, buradan sizi DNC’ye yönlendirmem gerekir,” dedi.

Hatch Yasası, hükümetin yürütme organında çalışanların siyasi kampanya faaliyetlerine katılmasını yasaklayan federal bir yasadır.

Miller, “Yine de başkanın fikrini soruyorum,” diye ısrar etti. Jean-Pierre, “Hatch Yasası kapsamında olduğunu” tekrarlayarak şunları ekledi:

“Siyasi katkılardan veya bununla ilgili herhangi bir şeyden konuşamam, bunun hakkında buradan konuşamam.”

Miller, Jean-Pierre’in Biden’ın görüşüne yanıt vermesi için bir kez daha baskı yaptı, bushe, “onun görüşü bile, katkılar, bağışlar hakkındaki düşünceleri bile – konuşamam” hakkında konuşamayacağını söyledi. […] bu konuda buradan.”

Bankman-Fried, 13 Aralık’ta, başkaları adına katkıda bulunmanın yanı sıra, katkı ihlalleri ve Federal Seçim Komisyonu’nun görevlerini engelleme dahil olmak üzere kampanya finansman yasalarını ihlal etmekle suçlandı.

Biden’ın 2020 başkanlık kampanyasına ikinci en büyük “CEO-katkıda bulunan kişi” oldu ve medya patronu Michael Bloomberg’in yalnızca 56 milyon dolarlık katkısının arkasındaki 5,2 milyon dolarlık bağışıyla.

İlişkili: ‘SDNY avukatı, SBF iddianamesi hakkında “Güneşte şort ve tişört giyerek dolandırıcılık yapabilirsiniz” dedi

FTX’in kurucusu aynı zamanda 2022 ara seçimlerinde en büyük bireysel bağışçılardan biri oldu ve adaylarına akan 36,8 milyon dolarla yine döngüdeki en büyük ikinci Demokrat Parti bağışçısı oldu.

Kamuya açık kayıtlar, Bankman-Fried’in ara dönemlerde Cumhuriyetçilere 240.000 doların biraz üzerinde para gönderdiğini gösteriyor, ancak kripto para birimi vlogger’ı Tiffany Fong ile 16 Kasım’da yaptığı bir röportajda sözde kara para bağışlarını kabul etti ve “her iki tarafa da aşağı yukarı aynı bağışta bulunduğunu” söyledi. .”

Bankman-Fried’in ve diğer FTX yöneticilerinin siyasi bağışlarını alan politikacılar, iflas işlemleri nedeniyle her halükarda bunları iflas mütevelli heyetine iade etmek zorunda kalabilir. Başarısız olan borsanın alacaklılarına geri ödeme yapmak için 73 milyon dolara kadar bağış geri çağrılabilir.

Bazı politikacılar, kendilerini şirketten ve bağışlarından uzaklaştırmak amacıyla nakitlerini hayır kurumlarına bağışlamaya çoktan başvurdular.

Yorum yapın