Belirtilen Süreden Sonra Kaza Sigortası Talep Edebilir Miyim?

Babam 23 Ekim 2021’de trafik kazasında öldü. Kaza sigortası poliçesi vardı. Poliçeden haberimiz olmadan 10 Aralık 2021’de yani şirketin durumundan 15 gün sonra şirkete bilgi verdik.“Bu Poliçe kapsamında hak talebinde bulunulmasına neden olabilecek herhangi bir olayın meydana gelmesi durumunda, şirkete derhal tüm detayları ile yazılı bildirimde bulunulmalıdır. Ölüm halinde, makul bir sebep gösterilmediği sürece, ölümle ilgili yazılı bildirim de, gömülmeden, yakılmadan önce ve her halükarda ölümden sonraki bir takvim ayı içinde yapılmalıdır.”

Şimdi, şirket şikayet memuruna sayısız postaya cevap vermiyor ve reddedilmeye karşı yaptığım başvuruma cevap vermiyor. Bu 15 günlük gecikme kaza sonucu sigortayı reddetmek için geçerli bir sebep midir?

– İstek üzerine isim verilmedi

Poliçe koşulu, belirli bir süre içinde ihtar yapılmasını şart koşarken, sigortacılar düzenli olarak gecikmeye göz yummaktadır. Bu tür bir rahatlama, ‘makul bir neden gösterildiğinde’ verilir. Talep mektubunuzda gecikme nedenini belirtmeniz gerekmektedir. Sigorta düzenleyicisi, sigorta şirketlerinin bu gecikmeli uyarı maddesini çok seçici bir şekilde kullanmaları gerektiğini de belirtmiştir.

Bir araba kazası durumunda, polis FIR’ına, müteakip hastaneye yatış belgelerine ve muhtemelen otopsi raporuna sahip olacaksınız. Bu nedenle, sigortacının yukarıdaki belgelere dayanarak tazminat talebini işleme koymasını beklemek mantıklıdır.

Tazminat ihbar maddesinin temel amacı, kişinin ‘alkolün etkisi altında olması’ gibi bir poliçe istisnasının uygulanabilir olup olmadığını tespit etmektir. Ayrıca, herhangi bir faullü oyun, hızlı soruşturma yoluyla tespit edilebilir.

Şikayet memuru yanıt vermiyorsa, bu talebi daha objektif bir şekilde inceleyecek olan sigorta ombudsmanına iletebilirsiniz.

Nakitsiz imkandan yararlanma prosedürü nedir? Nakitsiz geri ödemeden daha mı iyi?

– İstek üzerine isim verilmedi

Nakit ödemeden yararlanmak için hastanedeki sigorta masasına başvurmanız gerekir. Masa, sigorta kanıtınızın yanı sıra tedavi belgeleri ve hastaneye yatış tahmini maliyet bedelini sigortacıyla paylaşacaktır. Sigortacı daha sonra bir yetkilendirme mektubu verecektir. Bu mektuba dayanarak, hastane herhangi bir ön ödeme olmaksızın kabul edilmenize izin verecektir. Taburculuk anında, hastane son faturayı ve taburcu özetini sigortacıya gönderecekti. Artık sigortacı bu belgelere göre nihai onay tutarını verecekti. Bu onay tutarı toplam faturanızdan düşülecek ve sigortacı tarafından doğrudan hastaneye ödenecektir.

Sigortacılar genellikle ağ hastaneleriyle müzakere edilen bir dizi indirime sahiptir. Nakitsiz olarak talep işleme alındığında bu indirimli fiyat uygulanır. Sigortacılar arasında aynı hastanede, aynı paket için maliyet farkları %50’ye varan oranlarda olabilmektedir. Daha düşük bir tarife aynı zamanda teminatınızın daha az kullanılmasını sağlar. Ek olarak, nakitsiz süreç, tüm belgelerin hastane ile sigortacı arasında gerçekleşmesini sağlayarak geri ödeme talep etme zahmetinden kurtarır.

Abhishek Bondia, SecureNow.in baş yetkilisi ve genel müdürüdür.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın