Bankman-Fried, Teksas’ta Zor Durumda, Şubat Duruşmasına Çağrıldı

Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, kendisinin ve FTX ABD’nin Teksas menkul kıymetler yasalarını ihlal edip etmediğine yönelik soruşturmanın bir parçası olarak Teksas menkul kıymetler düzenleyicisi tarafından 2 Şubat’ta yapılacak duruşmaya çağrıldı.

Texas Eyalet Menkul Kıymetler Kurulu’nun (SSB) icra müdürü Joe Rotunda tarafından imzalanan ve 29 Kasım’da Bankman Fried’a gönderilen bir Duruşma Bildiriminde, düzenleyici FTX US’nin “EARN” hesapları aracılığıyla Texans’a kayıtsız menkul kıymetler teklif ettiğini iddia ediyor.

Soruşturma ilk olarak 14 Ekim’de, FTX’in küresel operasyonlarının dramatik bir şekilde çökmesinden ve iflas etmesinden önce duyurulmuştu. Düzenleyici kurum, o sırada FTX Trading ve FTX US ile Sam Bankman-Fried dahil müdürlerini getiri sağlayan ürünleri aracılığıyla kayıt dışı menkul kıymetler sunmaktan soruşturduğunu duyurdu.

18 Kasım’da Rotunda, FTX’in eski bir müşterisiyse ve Teksas’ta yaşıyorsa, halkı kendisine ulaşmaya çağırmak için Twitter’ı kullandı.

Son duyuruda SSB, Sam Bankman-Fried’in FTX’in o zamanki CEO’su olarak görev yaptığı sırada Menkul Kıymetler Yasası’nın bir bölümünü ihlal ettiğini iddia etti.

“davalı [Sam Bankman-Fried] Teksas’ta kayıtlı olmayan veya satışına izin verilmeyen menkul kıymetleri Teksas’ta teklif ederek ve satarak Menkul Kıymetler Yasası’nın 4003.001 Bölümünü ihlal etti” dedi.

Düzenleyici, duruşmanın FTX’in “Teksas’ta menkul kıymetlerin arzı veya satışı ile bağlantılı olarak dolandırıcılık yapmasını” önlemek için bir Durdurma ve Vazgeçme kararına yol açacağını umduğunu söyledi.

Yargıcın Bankman-Fried’e “kayıtsız EARN hesaplarına” yatırım yapmış olan Teksaslı müşterilere parayı iade etmesini emretmesi için “dua ediyordu”.

Düzenleyici ayrıca, menkul kıymetler kanunu ihlallerinden herhangi bir ekonomik fayda elde etmesi halinde Bankman-Fried’e verilecek bir “idari para cezası”nın değerlendirilmesini istiyor. Bu miktar, ihlal başına 20.000 doları geçmeyecek, ancak 65 yaş üstü Teksaslılara karşı işlenen her “yasa dışı veya hileli eylem” için 250.000 dolara kadar çıkabiliyor.

Rotunda, duruşmanın 2 Şubat 2023’te yerel saatle sabah 9’da başlayacağını ve Bankman-Fried’in Zoom kullanarak duruşmaya katılabileceğini söyledi.

İlişkili: “FTX kodunu hiç açmadım”: SBF, vlogger ile uzun ve samimi bir konuşma yaptı

Bankman-Fried’in şu anda Bahamalar’da olduğu öğrenildi.

Kripto blog yazarı Tiffany Fong ve Bankman-Fried arasında yakın zamanda yayınlanan bir röportajda, eski FTX CEO’su, FTX’i ele alışından ve iflas başvurusundan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

16 Kasım’da kısa süre önce yayınlanan röportajında, “Doğru kararlar verirseniz, içinde bulunduğumuz duruma giremezsiniz” dedi.

Yorum yapın