Bankalar Faiz Artışını Müşterilerine Nasıl Yansıtacak?

Hindistan Merkez Bankası (RBI), politika repo oranını hemen geçerli olmak üzere 35 baz puan (bps) artırarak yüzde 6,25’e yükseltti. Bu karar, 7 Aralık’ta sona eren üç günlük oturumların ardından alındı.

Bankalar borç verme oranlarını repo oranlarıyla ilişkilendirdiğinden, repo oranındaki herhangi bir değişiklik kredi EMI’lerinizi de etkileyecektir. her seferinde merkez bankası repo faizini artırdıbankalar da kredi faiz oranlarını artırıyor.

IMGC (Hindistan Mortgage Garanti Şirketi) Baş Risk Sorumlusu Shrikant Shrivastava, şu anda repo oranında 35 baz puanlık bir artışımız daha olduğu için EMI’lerin ~%3-5 oranında daha da artmasının beklendiğini söyledi. Kredi vadesi artışı söz konusu olduğunda, önceki 190 baz puanlık artışlar nedeniyle, bugüne kadar yapılmış olan 13 yılın ötesinde kredi vadesi artışı için fazla yer olduğunu düşünmüyorum.

Ev kredisi orijinal faiz oranı %10-11 olan ve ilk kredi vadesi 25 yılın üzerinde olan ev kredisi borçlularının EMI’lerini artırmaktan başka seçenekleri olmayacaktı çünkü kredi vadelerini artırmaya yönelik herhangi bir girişim, kredinin amorti edilmesine neden olacaktır. Yani, orijinal EMI, mevcut EMI ile ödenecek aylık faizi karşılamak için yeterli olmayacak ve bu da kredi anaparasının her ay azalmak yerine artmasıyla sonuçlanacaktır.

Bankalar, Mayıs 2022’den bu yana gösterge kredi faiz oranlarını artırıyor.

“Bugüne kadar çoğu banka 190 baz puanlık repo faiz artışını konut kredisi tüketicilerine tam olarak yansıttı. 190 baz puanlık bu faiz artışı, başlangıçta 20 yıllık kredi vadesini seçen borçlular için, ev alırken %6 faizle konut kredisi kullandıkları varsayılarak ~ 13 yıllık bir kredi vade artışına neden olmuştur. Alternatif olarak, kredi vadesi artışı yerine EMI artışını seçen borçlular, EMI’lerinin şimdiden ~%20 arttığını gördüler,” dedi Shrikant Shrivastava.

Finans sektörü tarihsel olarak faiz oranlarındaki değişikliklere karşı en hassas sektörler arasında yer almıştır. Tipik olarak, yükselen bir faiz oranı senaryosu sırasında, Bankacılık sektörü faiz artırımlarını dalgalı faizli krediler ile hayata geçirirken, mevduat faiz artırımlarını geciktirmekte, spreadlerden yararlanmakta ve marjları genişletmektedir.

“Bankalar, sağlıklı ödemeler, daha yüksek kredi oranları ve umut verici ilerlemelerin arkasındaki güçlü kazanç artışı nedeniyle güçlü bir gelir artışı bildirdi. Right’ın kurucusu ve fon yöneticisi Anil Rego, “RBI’nin ileriye dönük güvercin tutumu değişikliği bankacılık segmentinde ralliye yol açarken, uzun süreli şahin duruş mevduat faizlerini etkileyecek ve daha çok PSB’ler için NIM’lerin daralmasına yol açacaktır” dedi. Horizons, SEBI Kayıtlı Portföy Yönetim Hizmeti sağlayıcısı.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın