Bank Of England, ‘Kavram Kanıtı’ Cbdc Cüzdanı Için Başvuruları Açtı

İngiltere Merkez Bankası (BOE), Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni (CBDC) tutabilecek bir cüzdan için “kavram kanıtı” arıyor.

9 Aralık’ta BOE, Birleşik Krallık hükümetinin, hükümet kuruluşlarının dijital projeler için iş isteyebileceği bir hizmet olan Digital Marketplace’te başvurular için bir talep yayınladı.

Kavram kanıtı cüzdanının neleri başarması gerektiğine dair basit yönergeler ana hatlarıyla belirtilmiş, cüzdanın yalnızca bir kayıt işlemi, ayrıntıları güncellemenin bir yolu ve diğer gereksinimlerin yanı sıra bakiyeleri ve işlemleri gösterme gibi temel işlevleri sunması gerekiyor gibi görünüyor. bildirimler gösteriliyor.

Tabii ki, cüzdan ayrıca bir CBDC ile yüklenebileceğini ve boşaltılabileceğini, ayrıca bir hesap kimliği veya QR kodu aracılığıyla eşler arası ödeme talep edebildiğini ve işletmelerle çevrimiçi ödeme yapmak için kullanılabileceğini göstermelidir.

Projenin temel çıktıları, iOS ve Android için bir mobil uygulama, cüzdan için bir web sitesi, örnek bir satıcı web sitesi ve cüzdan web sitesine ve uygulamalarına hizmet verirken aynı zamanda kullanıcı verilerini ve işlem geçmişini de depolayacak arka uç altyapısı oluşturmaktır.

Banka, CBDC örnek cüzdanı üzerinde “hiçbir çalışma yapılmadığını” ve “kendi başına bir kullanıcı cüzdanı geliştirmeyeceğini” söyledi.

Projenin belirtilen amaçları, BOE’nin “hem Banka hem de özel sektör için işlevsel gereksinimleri keskinleştirmeyi” ve CBDC ürününü “iç ve dış paydaşlar için daha somut hale getirmeyi” amaçladığı için “uçtan uca kullanıcı yolculuğunu keşfetmek” şeklindedir. ”

BoE’nin beş tedarikçiyi değerlendirmesi için planlanan konsept kanıtı için beklenen beş aylık bir proje için 244.500 $ veya 200.000 İngiliz Sterlini bütçesi belirlendi. Yazım sırasında herhangi bir uygulama yoktu.

İlişkili: İspanya merkez bankası toptan CBDC’leri deneyecek

BOE daha önce en az 2030 yılına kadar bir CBDC başlatmayı hedeflediğini belirtmişti.

Örnek cüzdan, BOE’nin bir CBDC için bir uygulama programlama arabiriminin (API) prototiplerini oluşturmayı amaçlayan Bank of International Settlements (BIS) Innovation Hub ile yürüttüğü ortak bir deney olan Project Rosalind’in bir parçası olarak yaptığı çalışmaları destekliyor. Kavram kanıtı cüzdanı ayrıca Rosalind API ile test edilecektir.

9 Aralık’ta Maliye Bakanı Jeremy Hunt, İngiltere’nin finansal hizmetler sektörü için bir CBDC kurulmasına yönelik teklifler üzerinde danışmanlık da dahil olmak üzere bir dizi reformu paylaştı.

Yorum yapın