Bahamalar’ın Ftx Çöküşünden Sonra Sbf’den Yeni Madeni Para Basmasını Istediği Bildirildi

Bahamalar hükümetinin, yerel yetkililer tarafından kontrol edilen yeni bir kripto para birimi çıkarmak için eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ile birlikte çalıştığı bildirildi.

Bloomberg’in 12 Aralık’ta bildirdiğine göre, FTX’in avukatları bir mahkeme dosyasında, FTX’in Kasım ayındaki çöküşünün ardından, Bahamalar hükümet yetkililerinin Bankman-Fried’den “yüz milyonlarca dolar” değerinde yeni dijital varlıklar basmasını istediğini bildirdi. eski FTX CEO’su yeni belirteçleri ada yetkililerinin kontrolüne devredecek.

Rapor ayrıca Bahamalar yetkililerinin Bankman-Fried’in artık feshedilmiş olan FTX ticaret platformunun önemli bilgisayar sistemlerine yeniden erişmesine yardım etmeye çalıştığını öne sürüyor. Amerikalı avukatlara göre Bahamalar yetkilileri, bir ABD mahkemesinin gözetimi altında dijital varlıkların kontrolünü ele geçirmek için FTX sistemlerine “yetkisiz erişimi yönlendirmekten sorumluydu”.

Raporda, FTX’in yeni CEO’su ve yeniden yapılandırma uzmanı John J. Ray III’ün, kendisi ve ekibi FTX’in bilgisayar sistemlerinin kontrolünü ele geçirmeye çalışırken birisinin yeni paralar basmasını izlediği bildirildi.

Avukatların iddiaları, ABD’deki FTX yeniden yapılandırma yöneticileri ile Bahamalar’daki yetkililer arasındaki çatışmayı daha da tırmandırıyor. ABD’li avukatlara göre Bahamalar’daki tasfiye memurları, ABD’li bir yargıçtan ticari veriler, e-posta kayıtları ve diğer bilgiler dahil olmak üzere Amerikalı meslektaşları tarafından kontrol edilen FTX verilerine erişim istedi.

Avukatların Salı günü bir mahkeme dosyasında “Bu, Bahamalar hükümetine ve Messrs’a derhal sağlanacak olan canlı, dinamik erişim talebidir” diye yazdığı bildirildi.

Amerikalı avukatlar, Bahamalar makamları ile SBF arasında iddia edilen işbirliği suçlamalarını desteklemek için, SBF’nin tüm Bahama müvekkilleri için para çekme işlemlerini açtığını belirtti. 10 Kasım’da, FTX’in iflas başvurusunda bulunmasından sadece bir gün önce, firma yerel düzenlemelere uygunluğu gerekçe göstererek Bahama fonlarının çekilmesini kolaylaştırmaya başladığını söyledi. Olay, borsadan milyonlarca dolar değerinde kripto para biriminin ayrılmasıyla sonuçlandı.

İlişkili: SBF, tutuklanmasından saatler önce ‘Wirefraud’ sohbet grubunun bir parçası olduğunu yalanladı

Yeni rapor, FTX ile Bahamalar’daki hükümet yetkilileri arasında yakın bağlar olduğuna dair daha fazla iddia getirirken, diğer raporlar da SBF’nin ABD hükümetiyle de bağlantıları olduğunu öne sürüyor. Bazı haberlere göre SBF, 2021-2022 siyasi döngüsü boyunca Demokratları desteklemek için yaklaşık 40 milyon dolar harcadı. Tesla CEO’su Elon Musk, SBF’nin Demokrat adaylara fiilen bağışladığı miktarın 1 milyar doları aştığını tahmin etti.

Haber, SBF’nin FTX’in alacaklılarına 50 milyar doları geri ödemek için yeni bir proje oluşturmakla ilgilendiğini ifade etmesinden kısa bir süre sonra geldi. FTX’in kurucusu daha sonra 12 Aralık’ta Bahamalar’da tutuklandı.

Yorum yapın